پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۵۵۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۶
تعداد نظرات: ۵ نظر

خبرگزاری فارس: نیاز به تقویت سرمایه‌گذاری و افزایش ظرفیت تولید در شرایط کنونی بازار سرمایه

رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ گفت: وضعیت بازار سهام در حال حاضر بیانگر واقعیات اقتصادی کشور بوده و آنچه را که در اقتصاد رقم می‌خورد را به نمایش گذاشته است.

وی با بیان اینکه فرمول محاسبه شاخص کل بورس در گذشته منجر به افزایش انتظارات ذینفعان بازار سهام تا حد بالایی شده است، عنوان کرد: آنچه که اکنون شاخص کل بورس به نمایش گذاشته ناشی از واقعیاتی است که در اقتصاد ایران رقم خورده است.

امین دلیری با بیان اینکه در حال حاضر شاخص قیمتی بهترین جایگزین برای شاخص کل بورس است، گفت: در شرایطی که سایه سنگین رکود بر فضای کسب و کار ادامه دارد، نمی‌توان انتظار داشت که شرایط بازار سهام از آنچه که اکنون در آن قرار دارد، بهتر شود. رشد قیمت سهام در بورس در گرو رشد تولید و بکارگیری ظرفیت‌های کامل تولید است.

وی با بیان اینکه دوران سیاسی شدن شاخص کل بورس دیگر گذشته است، عنوان کرد: آنچه در بازار سهام رخ داده ناشی از نزدیک کردن نماگرها به واقعیت‌های اقتصادی است. بر این اساس انتظار برای تداوم افت قیمت‌ها نیز شاید برای برخی معامله‌گران وجود داشته باشد.

دلیری بر این باور است اصلاح پولی در بعضی کشورها که در شرایط تورمی بالا انجام گرفت، انتظاراتی برای جامعه ایجاد کرد که قیمت کالا از نظر روانی کاهش پیدا کرده است، عینا این موضوع تعدیل انتظارات تورمی مورد اشاره است که می تواند انتظارات بازار سرمایه را تعدیل کرده و از نظر روانی در یک فضای دیگری قرار دهد.

وی افزود: ضمن اینکه نوسانات بازار سرمایه در شاخص قیمتی کمتر قابل مشاهده است و به واقعیات این بازار نیز نزدیک تر است. به طوری که به موازات این موضوع وقتی با شاخص قیمت بورس بتوان نوسان‌های تاثیر گذار اقتصادی بر قیمت سهام را اندازه گیری کرد، می‌توان انتظار منطقی شدن انتظارات بر اساس واقعیت های موجود را داشت.

دلیری ادامه داد: بنابراین اندازه‌گیری نوسان‌های بازار سرمایه بر اساس شاخص قیمت و کنار گذاشتن شاخص کل بورس یکبار برای همیشه به ریسک همه بازار می ارزد، کما اینکه اگر یکباره چند صفر از واحد پولی کشور حذف شود، می‌تواند به کاهش انتظارات روانی و منطقی شدن قیمت‌ها در کشور تورم خیزی همچون ایران بیانجامد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد راه های برون رفت بازار سرمایه از رکود و تقویت این بازار در شرایط فعلی، اظهار داشت:با افزایش ظرفیت های تولیدی موجود در صنایع از طریق سرمایه گذاری های مجدد از سوی دولت، بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی می توان بازار سرمایه را تقویت و با ثبات تر از آنچه که امروز شاهد آن هستیم نمود.

رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در ادامه بر توسعه فرهنگ سازی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دولت و ارکان آن تاکید کرد و افزود: در شرایطی که اقتصاد دنیا با بحران های مختلفی روبرو است، راهی جز بودجه ریزی بر اساس عملکرد و دستیابی به بودجه عملیاتی مبتنی بر قیمت تمام شده وجود ندارد.

وی افزود: با شفاف سازی عملکرد دولت و اندازه گیری قیمت تمام شده خدمات می توان بودجه سالیانه کشور را بدون کسری و بر اساس عملکرد تدوین و برآورد کرد. در این زمینه رسانه ها بهترین ابزار برای توسعه فرهنگ سازی و شفافیت اطلاعاتی بر مبنای بودجه ریزی عملکردی دولت خواهند بود، تا به این ترتیب همه دستگاه‌ها و بخش های دولتی در برابر عملکرد خود بتوانند پاسخگو باشند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
آرش
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
0
3
دكتر عزيز ! ميشه بگي چه كسي اقتصاد اين مملكت را به اين روز انداخت؟

همين شماها و همفكراتون هستيد كه ........
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
0
6
شماها جیب مارو نزنین حمایت پیشکش.
فرهاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
0
5
بنا بر این دو سال پیش کهمردم را دعوت به سرمایه گذاری در بورس بی همتای خودتان میکردید از این حقایق اطلاع نداشتید؟ یا اینکه اطلاع داشتید و با دسیسه برای تار و مار کردن سرمایه های مردم نقشه کشیده بودید؟!! اگر هم اطلاع نداشتید که نشاندهنده بیکفایتی و عدم علم کافی تیم اقتصادی دولت در زمینه تولید و بازار سرمایه و کلا اقتصاد کشور است، و آقای روحانی تیم اقتصادی باکفایتی را انتخاب نکرده است!!!
محسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
0
3
بنظر من بورس الان در تضاد با فرامین مقام معظم رهبری داره عمل می کنه اگر اقتصاد مقاومتی اجرا بشه و خودمان را وصل مطلق به برجام نکنیم از طریق همین بورس تامین مالی شرکتها صورت بگیره دوباره رونق خواهد آمد معاون باید بره مطالعه کنه نه اظهار نظر غیر کارشناسی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
0
3
چیز جدیدی نگفته که راهگشای این روزهای بازار سرمایه باشه. پیشرفت بازار سرمایه از طریق سرمایه گذاری و که مغازه دار محلمون هم میدونه.