خبرخوان
کد خبر: ۱۷۲۰۰۴
تعداد بازدید: ۹۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
شرکت کارگزاری نهایت نگر بررسی کرد:
سال ۲۰۱۶ به پایان رسید و در سالی که گذشت، نوسانات متفاوتی را در کالاهای اساسی شاهد بودیم. بررسی روند قیمت در سال ۲۰۱۶ در جهت تحلیل سال ۲۰۱۷ می‌تواند دور نمای متفاوتی برای سال پیش‌رو در اختیارمان قرار دهد. حالا که در روزهای ابتدایی سال ۲۰۱۷ هستیم، در این نوشتار به بررسی روند قیمت‌ها برای دست‌یابی به این دور نما پرداخته‌ایم.
شاخص دلار:

بنابر گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، شاخص دلار سال ۲۰۱۶ را با ریت ۹۸.۷۵ شروع کرد و ظرف مدت ۵ ماه با افت ۷ درصدی به محدوده ۹۱.۹۲ رسید که این تراز، کمترین میزان سال بود و بعد از آن شاخص دلار در مسیر صعود قرار گرفت و در برابر سایر ارزها تقویت شد و تا سطح ۱۰۳.۶۸ نیز پیشروی کرد و سال ۲۰۱۶ را با رشد تقریبا ۳.۴ درصدی و ریت ۱۰۲.۱۱ به کار خود پایان داد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

در تایم فریم ماهانه این شاخص هنوز نشانه‌های ضعف ظاهر نشده است. هرچند اندیکاتورها فرم واگرایی به خود گرفته‌اند اما مومنتوم از قدرت بالایی برخوردار است و انتظار داریم در سال ۲۰۱۷ نیز به حرکت صعودی خود تا محدوده ۱۱۰ واحد ادامه بدهد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

یورو دلار :

برابری این جفت ارز در ابتدای سال ۲۰۱۶ در نرخ ۱.۰۸۷۱ قرار داشت و در ماه‌های ابتدایی سال شروع به رشد کرد اما هرگز در این سال به نرخ بهتری از ۱.۱۶۳۰ دست پیدا نکرد و بعد از آن در مقابل دلار سر تعظیم فرود آورد و تا انتهای سال با افت منفی ۲.۹۳ درصد مواجه شد و در ریت ۱.۰۵۲۳ به کار خود پایان داد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ یورو ضعیف تر از سال ۲۰۱۶ شود چرا که کماکان قیمت گارد نزولی دارد و هیچ نشانه‌ای از برگشت و تقویت قیمت دیده نمی‌شود.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

نفت:

نفت سال پر افت و خیزی را در ۲۰۱۶ پشت سر گذاشت. نفت وست تگزاس کار خود را در این سال با قیمت ۳۷.۵۱ دلار شروع کرد و ظرف دوماه افت ۱۱.۵ دلاری را تجربه کرد و به سطح ۲۶.۰۴ دلار رسید و این پایین ترین قیمت در سال بود. بعد از آن روزهای سیاه طلای سیاه به پایان رسید و در مدار صعود قرار گرفت و تا پایان سال توانست خود را به ۵۳.۸۸ دلار برساند و به کار خود پایان داد. بدین ترتیب نفت در سال ۲۰۱۶ توانست بازدهی خیره کننده ۴۱.۷۵ درصدی را از خود به جای بگذارد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

هرچند احتمال کاهش قیمت در ماه‌های میانی سال دور از ذهن نیست اما آرایش قیمت به گونه‌ای است که انتظار می‌رود قیمت بتواند خود را تا بالای ۶۰ دلار رسانده و تثبیت نماید.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

طلا:

طلا کار خود را در سال ۲۰۱۶ کار خود را با ۱۰۶۴.۹۰ دلار شروع کرد و ظرف ۷ ماه با رشد ۲۸۴ دلاری روبه‌رو شد و توانست خود را به قیمت ۱۳۴۹ دلار برساند. اما در ادامه سال نتوانست خود را در این سطح نگه دارد و به شدت افت کرد به طوری که در پایان سال به سطح ۱۱۵۱.۸۰ دلار رسید و تنها توانست بازدهی مثبت ۸.۸۶ درصدی را از خود به جای بگذارد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

اما انتظار می‌رود این فلز در سال ۲۰۱۷ قوی‌تر ظاهر شود و صعودهای پایداری را تجربه کند. آرایش قیمت به گونه‌ای است که احتمال رسیدن قیمت به بالای سطح ۱۳۷۰ دلار و سقف سال ۲۰۱۶ دور از ذهن نیست.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


مس:

دکتر کاپر سال ۲۰۱۶ را با ۴۶۱۰ دلار شروع کرد و در مدت یکسال توانست خود را به سطح ۵۴۸۹ دلار برساند و بازدهی ۱۹ درصدی را ثبت کند و بدین ترتیب قیمت بسته شدن سال در درون کانال ۵ هزار تومان ثبت شد تا چشم انداز سال ۲۰۱۷ نیز برای این فلز همچنان مثبت بماند. هر چند مس بیشتر این بازدهی را مدیون ماه یازدهم است اما همین که توانست خود را در درون کانال ۵۰۰۰ دلاری نگه دارد، بسیار پر اهمیت است و همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت بارها به سوی مقاومت 5 هزار دلار رفته بود و از شکست آن ناکام مانده بود اما این بار موفق به پشت سر گذاشتن این مقاومت شده است. با این تثبیت به نظر می‌رسد قیمت از روند نزولی خود خارج شده است و روزهای خوبی در سال ۲۰۱۷ در انتظار این فلز سرخ است.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

روی:

اولین قیمت روی در سال ۲۰۱۶، تراز ۱۵۴۷ دلار بود و ۱۱ ماه بدون توقف و قدرتمند صعود کرد و خود را تا محدوده ۳۰۰۰ دلار بالا کشید و بازدهی ۶۳.۵۴ درصدی را از خود به جای گذاشت و در ماه دوازدهم شروع به استراحت کرد. اما این واکنش در آستانه ورود قیمت به کانال ۳۰۰۰ دلاری بود که قیمت شدیداً به این سطح واکنش نشان داد و ترمز رشد کشیده شد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

در سال ۲۰۱۷ احتمال اینکه قیمت مدتی را استراحت کند دور از ذهن نیست. چنانچه قیمت بتواند مقاومت روانی ۳۰۰۰ دلار را در هم بشکند مسیر رشد آن باز خواهد شد و انتظار می‌رود قیمت بتواند خود را تا سطح ۴۰۰۰ دلار بالا بیاورد.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

آلومینیوم :

قیمت این فلز در ابتدای سال، در سطح ۱۴۷۵ دلار بود و در مدت یکسال تنها ۱۳.۴۲ درصد بازدهی داد و در انتهای سال به قیمتی بهتر از ۱۶۷۳ دلار دست نیافت که کمترین بازدهی را میان این سه فلز داشت. هرچند احتمال رشد قیمت در ۲۰۱۷ کم نیست و احتمال اینکه امواج اصلاحی قیمت به پایان رسیده باشد زیاد است. اما آرایش صعودی قیمت در سال ۲۰۱۶ چندان جذاب نبوده است.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

گاز :

گاز کار خود در ۲۰۱۶ با قیمت دلار در میلیون بی‌تی‌یو شروع کرد و ظرف مدت دو ماه به کمترین قیمت خود در محدوده 1.59 دلار رسید و بعد از آن شروع به صعود کرد و توانست تا پایان سال به ۳.۷۲ دلار برسد و بازدهی ۶۱.۸۴ درصدی را ثبت کرد. با توجه به صعود شارپ قیمت احتمال اینکه ماه‌های اول سال را شاهد اصلاح قیمت باشیم دور از ذهن نیست اما انتظار می‌رود در نهایت به قیمت‌های بالاتری دست پیدا نماید.

تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷


تب و تاب بازارهای جهانی در ۲۰۱۷

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از دیگر تحلیل های کارگزاری نهایت نگر بهره مند شوید:

http://www.ershan.ir/analysis/latest

تحلیلگر:‌ مجید حصاری