پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۴۴۶۹
تعداد بازدید: ۱۴۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵


جناب مهندس قنبریان؛ اخیراً خبرهایی مبنی بر راه‌اندازی سوئیچ دوم شرکت تجارت الکترونیک پارسیان منتشرشده است. لطفا برای مخاطبان ما در این مورد بیشتر توضیح دهید.

بله، بر اساس طرح‌های توسعه‌ای موردنیاز در پککو، و ضرورت دستیابی به زیرساخت چابک و قابل توسعه برای طرح‌های موردنظر، با حمایت هیئت‌مدیره شرکت و گروه داده‌پردازی بانک پارسیان، پروژه طراحی و توسعه سوئیچ داخلی پککو، در ابتدای سال ۹۵ تعریف شد کهباهمت همکاران داخلی و مشاورین کمتر از مدت یک سال این سوئیچ تولید و پس از طی مراحل آزمون شرکت شاپرک به‌صورت عملیاتی در اردیبهشت ماه سال جاری راه‌اندازی گردید.

 این سوییچ در داخل شرکت پککو تولید شده یا از شرکت دیگری خریداری‌شده است؟

سوییچ باهمت همکاران شرکت و البته بهره‌گیری از مشورت شرکت‌های فعال بخش خصوصی در این زمینه و استفاده از الگوهای موفق تولیدشده است. همکاران ما در پککو متناسب با نیازهای جدید و طرح‌های نوآورانه موردنظر اقدام به توسعه و پشتیبانی این سوییچ خواهند کرد.

چه خدمات و قابلیت‌های خاصی در سوئیچ جدید پککو وجود دارد که فکر می‌کنید باعث نقطه تمایز شما خواهد شد؟

با توجه به شعار شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با عنوان «حرکتی سریع، تفکری نو»، بزرگ‌ترین مزیت این سوئیچ این است که مبتنی بر سکوهای باز یا همان Open Platform  است و با بهره‌گیری از دانش جوانان ایرانی تولیدشده؛ به همین دلیل امکان اعمال تغییرات و اضافه نمودن قابلیت‌های جدید برای شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با سهولت و سرعت بیشتری قابل انجام خواهد بود.

همچنین کار بسیار بزرگی درزمینهٔ امنیت سوئیچ و انطباق با استانداردهای PCI DSS و PA DSS انجام‌شده که پتانسیل خوبی برای اتصال به سوئیچ‌های بین‌المللی ایجاد کرده است. حتی در نظر داریم کهدر آینده نزدیک گواهینامه PCI نیز برای این سوئیچ از مراجع معتبر بین‌المللی اخذ کنیم.

از قابلیت‌های خوب سوئیچ جدید، قابلیت توسعه‌پذیری آن است، خوشبختانه در آزمون آزمایشگاهی سوئیچ دوم این شرکت قابلیت پذیرش تراکنش بر ثانیه خوب و قابل قبولی داشت که شاید حتی بیش از نیاز امروز ما باشد، اما با آینده‌نگری در طراحی معماری این سوئیچ، قابلیت افزایش ظرفیت آن در آینده نیز وجود خواهد داشت.

نکته قابل‌توجه در خصوص این سوئیچ آن است که اولین سوئیچی در کشور است که توانست الزامات شاپرک در خصوص سامانه نسیم و بهداد (واریز و خزانه‌داری حساب‌های دولتی) را فراهم کند و این امر صرفاً به دلیل زیرساخت چابک و منعطف فراهم‌شده است.

چه برنامه‌ای برای توسعه  این سامانه دارید؟

اولین و مهم‌ترین برنامه با تکیه به قابلیت‌های سوئیچ دوم، توسعه کسب‌وکار جدید بر روی زیرساخت سوئیچ دوم است. همچنین در برنامه سال ۹۶ استفاده از زیرساخت‌های سوئیچ دوم جهت ایجاد باشگاه وفاداری و مراقبت از مشتریان VIP نیز در دستور کار این شرکت قرار دارد. امیدواریم که با تکیه‌بر توان ظرفیتی هر دو سوئیچ شرکت ان‌شاءالله در سال پیش رو سهم بزرگ‌تری از بازار کسب‌وکار را در اختیار داشته باشیم.