خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۴۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
خبرگزاری اینترفاکس به نقل از یک دیپلمات روس اعلام کرد که گروه اصلی کارشناسان سازمان منع گسترس سلاح‌های شیمیایی امروز (جمعه) وارد بیروت پایتخت لبنان و از آنجا راهی سوریه می‌شوند.

به گزارش بورس نیوز به نقل از روسیاالیوم، این کارشناس روس افزود :نخستین گروه نمایندگان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز پنجشنبه وارد بیروت شدند. این دو گروه به همراه کارکنان دفتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه امروز (جمعه) عازم دمشق پایتخت سوریه خواهند شد.

وی اعلام کرد که کارشناسان سازمان منع گسترس سلاح‌های شیمیایی قصد دارند با جمع آوری اطلاعات مربوط به حمله شیمیایی مورد ادعا به شهر دومای سوریه در تاریخ 7 آوریل (18 فروردین)، از خاک منطقه برای آزمایش نمونه برداری کنند.

وی خاطرنشان کرد که این کارشناسان فعالیت خود را از روز شنبه 14 آوریل (25 فروردین) آغاز خواهند کرد.

تروریست‌های سوری مدعی شده‌اند که شهر دوما شامگاه شنبه (18 فروردین ماه)، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفت که در جریان آن 75 تن کشته و ده‌ها تن مصدوم شدند.

این در حالی است که دولت سوریه هر گونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده و سفیر و معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست‌ها برای جلب توجه دانسته است.

اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که واشنگتن به زودی به این موضوع واکنش نشان خواهد داد.

دفتر نخست‌وزیر انگلیس اما از رایزنی تلفنی «ترزا می» و «دونالد ترامپ» با موضوع سوریه و ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی این دولت خبر داده است.

در حالی که گمانه‌زنی‌های رسانه‌های غربی درباره احتمال حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه ادامه دارد، دونالد ترامپ و ترزا می بار دیگر با هم درباره سوریه تماس تلفنی برقرار کردند.

به گزارش رویترز، دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که ترزا می و دونالد ترامپ درباره لزوم پیدا کردن یک پاسخ بین‌المللی جهت بازداشتن از استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه توافق کردند.

بنا بر اعلام این دفتر، این دو رهبر غربی «توافق کردند که حیاتی است که استفاده از سلاح‌های شیمیایی به چالش کشیده شود و از استفاده رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی در‌ آینده جلوگیری شود».

انتشار خبر تماس تلفنی نخست‌وزیر انگلیس و رئیس‌جمهور آمریکا در حالی صورت گرفته که کابینه دولت انگلیس با درخواست نخست‌وزیر برای همراه شدن لندن با واشنگتن و پاریس در اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه موافقت کرد.

گفتنی است سه کشور آلمان ،کانادا و ایتالیا از دخالت نظامی در سوریه همراهی با آمریکا و انگلیس در حمله احتمالی انصراف داده‌اند.

کاخ سفید هنوز درباره رایزنی تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا با نخست‌وزیر انگلیس بیانیه صادر نکرد.

تماس ترامپ با نخست‌وزیر انگلیس پس از نشست شورای امنیت ملی آمریکا با موضوع سوریه انجام شد؛ نشستی که به دنبال پایان آن، کاخ سفیداعلام کرد که «رئیس‌جمهور آمریکا درباره سوریه تصمیم نهایی خود را نگرفت.»