خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۶۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳
رژیم صهیونیستی ساعتی پس از آنکه سفیرش «برای مدتی» از ترکیه اخراج شد، در اقدامی تلافی‌جویانه سرکنسول ترکیه را از قدس شریف اخراج کرد.
به گزارش بورس نیوز، رژیم صهیونیستی ساعتی پس از انتشار خبر اخراج سفیرش از آنکارا، در اقدامی تلافی‌جویانه، سرکنسول ترکیه در قدس شریف را اخراج کرد.

وزارت خارجه ترکیه امروز عصر سفیر صهیونیست‌ها در آنکارا را «عنصر نامطلوب» تشخیص داد و از وی خواست «برای مدتی» ترکیه را ترک کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیشب در واکنش به کشتار فلسطینی‌ها در مرز شرقی غزه، نشست فوری سازمان همکاری‌های اسلامی را خواستار شده بود.

ترکیه و رژیم صهیونیستی که از سال ۲۰۱۰ و در پی حمله نظامیان صهیونیست به کشتی «ماوی مرمره» حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه و کشته شدن ۱۰ تبعه ترکیه‌ای؛ روابط دیپلماتیک را قطع کرده بودند، تابستان سال ۹۵ بعد از چند ماه مذاکرات فشرده، توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری مناسبات سیاسی امضا کردند.

روز دوشنبه (دیروز) همزمان با برگزاری جشن صهیونیست‌ها برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری و مرز نوار غزه تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند که نظامیان صهیونیست نیز به سمت آنها تیراندازی کرده و دستکم ۶۰ نفر را شهید و بیش از ۲۷۰۰ نفر را زخمی کردند.

دسامبر پارسال بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه ضمن به‌رسمیت‌شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

این اقدام، اعتراض‌ها و مخالفت‌های بین‌المللی را در پی داشته و بسیاری از کشورهای جهان از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن اعلام کردند که از این تصمیم واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و تا زمان تأسیس دولت فلسطینی در چارچوب راهکار دو دولتی، سفارتخانه خود را منتقل نمی‌کنند.

روز یکشنبه یک هیئت از مقامات آمریکا شامل وکلا، دیپلمات‌ها و مهندسان از جمله «جارد کوشنر» و «ایوانکا ترامپ» داماد و دختر رئیس‌جمهور آمریکا، برای شرکت در مراسم انتقال امور دیپلماتیک سفارت، همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم اسرائیل، وارد فلسطین اشغالی شد.

ساکنان غزه هم در واکنش به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس شریف، به مرز غزه و دیگر اراضی اشغالی آمدند و تظاهرات بازگشت را که در هفته‌های پیش فقط در روزهای جمعه پیگیری می‌شد، زنده کردند. این تظاهرات و افتتاح سفارت، همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم صهیونیستی بود که مسلمانان از آن با نام «روز نکبت» یاد می‌کنند.

به گزارش فارس، فلسطینی‌های سنگ به دست در تظاهرات با تیراندازی‌های شدید و بی‌سابقه برای برخورد با تظاهرات بازگشت، روبرو شدند؛ 61 فلسطینی شهید و 2000 نفر مجروح شده‌اند. وزارت بهداشت فلسطین در غزه، کمک سازمان‌های امدادی بین‌المللی برای مداوای بیمارهای رها شده در راهروهای خونین بیمارستان‌های غزه را خواستار شد.
برچسب ها: اسراییل ، ترکیه ، فلسطین