خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۶۴۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «بیانیه موگرینی سندی بر حقانیت کشور است» گفت: این حمایت موثر اروپا از ایران بعد از خروج آمریکا از برجام را می توان بی‌سابقه تلقی کرد.
به گزارش بورس نیوز، علیرضا رحیمی، با اشاره به بیانیه موگرینی درباره برجام گفت: رویکرد اروپایی‌ها نسبت به برجام راهبردی بوده است. آنها برجام را به نفع امنیت جهانی و امنیت اروپا می دانستند و از آن به عنوان توافق برد- برد یاد می‌کنند.

وی افزود: اینکه اروپایی‌ها برای ادامه برجام چه تضمینی خواهند داد، همه منوط به نتیجه مذاکرات وزیرخارجه با اروپایی‌هاست لذا نمی توان در مرحله فعلی و در واکنش به اظهارنظرهای برخی مقامات اروپایی راجع به نوع تضامین و برخورد با مذاکرات ارزیابی دقیقی داشت. باید منتظر ماند تا نتیجه مذاکرات روشن شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «اروپایی‌ها در طول برجام مواضع متفاوتی نسبت به آمریکا داشتند» یادآور شد: علیرغم فشارهای آشکار آمریکا به اروپا آنها همچنان در کنار ایران و مجموعه برجام حضور داشتند که این حقانیت ما را نشان می دهد.

به  گفته رحیمی حضور اروپایی‌ها در کنار ایران برای ادامه برجام شاهدی بر حقانیت ایران و نشانی از توافق برد- برد برجام و تاثیرگذار آن بر صلح و امنیت بین‌المللی است.

به گزارش ایسنا، رحیمی در پایان گفت: از آنجا که خروج آمریکا از برجام پدیده بی سابقه‌ای بر مناسبات بوده، حمایت موثر اروپایی‌ها در ادامه راه از برجام و ایران را نیز باید بی‌سابقه تلقی کرد.