پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۷۸۸۸۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
هشدار آژانس بین‌المللی انرژی به آمریکا؛
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، بازار نفت وارد یک دوره کوتاه آرامش شده است اما احتمالاً در اواخر سال ۲۰۱۸ یعنی زمانی که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اجرا شود، بازار دستخوش طوفان خواهد شد.
به گزارش بورس نیوز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد،: بازار نفت وارد یک دوره کوتاه آرامش شده است، اما احتمالاً در اواخر امسال یعنی زمانی که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اجرا شود، بازار دستخوش طوفان خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: آرام شدن بازار نفت در هفته‌های اخیر، که با کاهش موقتی تنش‌ها در بخش عرضه نفت همزمان بوده و موجب کاهش قیمت نفت شده است اما کند شدن رشد تقاضا احتمالاً پایدار نخواهد بود.

براساس این گزارش،طی ماه‌های گذشته قیمت نفت به‌دلیل نگرانی‌ها از کمبود عرضه نفت به حدود 80 دلار رسیده بود، اما طی هفته‌های اخیر و با توجه به افزایش نسبی تولید نفت لیبی و ارسال سیگنال‌هایی از سوی واشنگتن مبنی بر احتمال معاف ساختن برخی کشورها از تحریم ایران، قیمت‌ها اندکی کاهش داشته است.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی علیه ایران، که احتمالاً با برخی مشکلات تولید در سایر کشورها همزمان خواهد بود، تداوم عرضه نفت (به‌میزان کافی) به بازار ممکن است بسیار چالش‌برانگیز شود و به‌بهای کاهش ظرفیت تولید ذخیره بازار تمام شود.

عربستان نیز اعلام کرده است که برای جلوگیری از بروز کمبود احتمالی در بازار دخالت خواهد کرد این کشور هم‌اکنون روزانه حدود 10.4 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و قادر است تولید خود را تا 12 میلیون بشکه در روز افزایش دهد اما چنین اقدامی عملاً موجب از بین رفتن کل ظرفیت تولید ذخیره بازار خواهد شد و در صورت بروز یک اختلال دیگر درعرضه نفت کشورهایی نظیر لیبی، ونزوئلا یا نیجریه، بازار ظرفیتی برای پر کردن خلأ بعدی نخواهد داشت.
برچسب ها: نفت ، تحریم نفت