پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۱۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
مدیرعامل شرکت داروسازی آوه سینا گفت: در سال جاری رشد بازار داخلی بیش از سال قبل خواهد بود زیرا واردات داروهای مشابه تولید داخل ممنوع شده و اگر روند تزریق ارز ادامه داشته باشد شرکت هایی که بتوانند تامین مالی خود را براساس ارز مرجع انجام دهند در این زمینه موفق خواهند بود.

به گزارش بورس نیوز، چهل و یکمین نشست یک دیدار یک عرضه با هدف تشریح ظرفیت‌های شرکت داروسازی آوه سینا و با حضور خشایار کریمیان رئیس هیئت مدیره، سیامک میرترابی نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت، ثریانژاد مدیرعامل کارگزاری بانک صنعت و معدن و مهدی علم‌الهدی معاون پذیرش و ناشران فرابورس برگزار شد.

در این نشست سیامک میرترابی مدیرعامل شرکت داروسازی آوه سینا گفت: شرکت " داروسازی آوه سینا" با نماد داوه اولین شرکت ایرانی در زمینه ثبت اختراع در آمریکا و اروپا محسوب می شود و مهمترین وجه تمایز آن با سایر شرکت‌های همگروه ، توانمندی در زمینه تحقیقات بوده که این امر منجر به تولید داخلی جدیدترین داروها با بیشترین کیفیت شده است.

میرترابی در خصوص سرمایه این شرکت گفت: آوه سینا با سرمایه اسمی 35 میلیارد تومانی به دو بخش عمده تولید مواد موثره دارویی و داروهای ساخته شده تقسیم می شود.

وی افزود: این شرکت متشکل از شرکت شیمیایی دارویی ارسطو برای تولید مواد موثره دارویی، شرکت داروسازی آوه سینا برای تولید داروهای خوراکی و شرکت پخش دایا دارو برای فعالیت پخش سراسری دارو در زنجیره ارزش است.

میرترابی خاطرنشان کرد: کامل بودن زنجیره تولید ماده اولیه، تولید دارو و توزیع یکی از مزیت‌های نسبی این شرکت نسبت به رقبا است.

وی در مورد جایگاه شرکت آوه سینا در صنعت دارو گفت: براساس گزارش آمار‌نامه سال ۹۵ دارویی کشور، این شرکت در بین ۱۴۵ شرکت داروسازی، رتبه ۳۹ را در فروش عددی و رتبه ۴۸ را در فروش ریالی به دست آورده است.

مدیرعامل داروسازی آوه سینا با اشاره به وضعیت فعلی تولید شرکت گفت: اکنون شرکت ۵۱ محصول را تولید می کند که ۱۰ محصول آن به صورت کپسول و ۴۱ نوع قرص را شامل می‌شود.

وی در خصوص طرح توسعه این شرکت گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی طرح توسعه ای شرکت بر تولید داروهای ضد سرطان متمرکز است.

میرترابی افزود: داروهای ضد‌سرطان از محل مواد موثره داروی ضد‌سرطان تولید شده در شرکت ارسطو به بهره‌برداری می‌رسد که در مرحله اول تولید ۹ داروی ضد‌سرطان که مجوزهای آن از وزارت بهداشت اخذ شده و سالن‌های مخصوص تولید این داروها در حال تکمیل است.

وی ادامه داد: در صورت تولید ماده اولیه داروهای ضدسرطان در شرکت ارسطو قیمت تمام شده این داروها ۳۰ درصد کاهش می یابد اما سایر رقبا ماده اولیه را از چین و هند وارد می کنند.

میرترابی در پاسخ به سوال خبرنگار بورس نیوز مبنی بر تاثیر تحریم ها در سودآوری شرکت نیز گفت: پیش از اعمال تحریم‌ها این شرکت به کانادا، عراق، افغانستان، سوریه و ... دارو صادر می کرد اما اکنون با توجه به کمبود دارو در داخل کشور، صادرات آن ممنوع است.

نایب رئیس هیات مدیره آوه سینا ادامه داد: در سال جاری رشد بازار داخلی بیش از سال قبل خواهد بود زیرا واردات داروهای مشابه تولید داخل ممنوع شده و اگر روند تزریق ارز ادامه داشته باشد شرکت هایی که بتوانند تامین مالی خود را براساس ارز مرجع انجام دهند در این زمینه موفق خواهند بود.

وی افزود: امیدواریم با بهبود شرایط سیاسی کشور در سال جاری صادرات دارو نیز از سر گرفته شود.