کد خبر: ۱۸۲۲۵۰
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
رییس سازمان بورس اوراق بهادار گفت:بورس کالای ایران طی ۱۱ سالی که در اقتصاد ایران متولد شده است، خدمات و کمک های زیادی به فعالان اقتصادی کشور ارائه کرده و این بورس قطعا از شفاف ترین بازارهای مالی است.
به گزارش بورس نیوز، شاپور محمدی، به نقش بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و گفت:طی چند سال اخیر با تلاش های صورت گرفته، معاملات بخش کشاورزی در بورس کالا متحول شده به طوریکه عرضه جو ‌و ذرت کل کشور در بورس انجام می شود و شاهد رونق معاملات محصولات مهمی همچون گندم در بورس کالا هستیم.

محمدی اظهار داشت: در حال حاضر زعفران کاران کشور می توانند قیمت واقعی محصولات خود را روی تابلوی معاملات بورس کالا مشاهده کنند در صورتیکه در گذشته چنین ظرفیتی وجود نداشت و این شفافیت به طور حتم به سود کشاورزان است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به حوزه فلزات اشاره کرد و ادامه داد: همه مسوولان و فعالان بازار فلزات بر این موضوع تاکید دارند که به کمک بورس کالای ایران، کشور از نظام حواله ای و غیرشفاف که برای میلگرد و فولاد وجود داشت رها شده که این امکان تنها از طریق بورس کالا فراهم شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در بورس کالای ایران انواع محصولات پتروشیمی وجود دارد که به صورت شفاف کشف قیمت شده و در بستری رقابتی معامله می شود که این شرایط قابل قیاس با دادوستدهای گذشته بازار پتروشیمی نیست؛ این موارد تنها بخشی از ظرفیت های بورس کالا در حوزه ایجاد شفافیت در معاملات بوده است که مجموع این کارکردها باعث اعتماد دولت و فعالان صنایع به بورس کالای ایران شده است.

محمدی در پایان یادآور شد: در برخی مواقع در روند معاملات نکاتی وجود دارد به طور مثال برخی تولیدکنندگان کشور عنوان می کنند که به مواد اولیه دسترسی ندارند که در این خصوص با توجه به تعاملات مستمر با وزارت صنعت، معدن و تجارت، انتظار داریم تا با پایش های منظم تنها مصرف کنندگان اصلی مجوز خرید مواد از بورس کالا را بگیرند که با این اقدام شاهد تامین مواد اولیه بدون هیچ‌وقفه ای خواهیم بود.