خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۳۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶
مدیر گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس گفت: بر اساس ارزیابی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس استاندارد DQAF، سازمان بورس و اوراق بهادار بالاترین سطح استاندارد را در میان 10 نهاد مورد بررسی دیگر داشته است

به گزارش بورس‌نیوز، زانیار احمدی، مدیر گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار درباره سند «چارچوب ارزیابی کیفیت داده‌ها» اظهار کرد: سند مذکور مشتمل بر اصول اطمینان از صحت، روش‌شناسی مطمئن، درستی و قابلیت اعتماد، قابلیت استفاده و قابلیت دسترسی است که به منظور ارزیابی دقیق‌تر برای هرکدام از این اصول نماگرهایی تعریف شده است.

وی توضیح داد: بر اساس ارزیابی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس استاندارد DQAF، سازمان بورس و اوراق بهادار بالاترین سطح استاندارد را در میان 10 نهاد مورد بررسی دیگر داشته است. این سازمان در اصول قابلیت استفاده، درستی و قابلیت اعتماد و نماگرهای شفافیت، شرایط و ضوابطی که تحت آن آمار گردآوری، پردازش و انتشار می‌یابد و در اختیار عموم قرار می‌گیرد، بالاترین امتیاز را کسب کرده است.

احمدی اظهار کرد: البته سازمان بورس در نماگر «دسترسی به فراداده‌ها» در اصل «قابلیت دسترسی» به دلیل نبود فایل فراداده مرتبط با داده‌ها امتیاز پایین‌تری نسبت به سایر نهادها کسب کرده و نیازمند بهبود است.

وی خاطرنشان کرد: گروه آمار و تحلیل ریسک در سازمان بورس و اوراق بهادار که با هدف توسعه و تقویت یکپارچگی در مدیریت داده بازار سرمایه، توسعه روش‌ها و رویکردهای آماری به منظور شناسایی ریسک‌ها، روندها یا تغییرات مقرراتی در بازار سرمایه در سازمان بورس ایجاد شد، مسوولیت اصلی ارائه و انتشار داده‌ها در سازمان بورس و اوراق بهادار را بر عهده دارد.

احمدی با بیان اینکه این گروه از سال 1395 شروع به کار کرده و تا اکنون 25 گزارش آماری ماهانه به صورت پی‌دی اف و 16 گزارش به صورت اکسل منتشر کرده است، افزود: همچنین گروه آمار و تحلیل ریسک در سازمان بورس و اوراق بهادار از سال 1396 ماهانه اقدام به ارائه گزارش آماری انگلیسی برای سرمایه‌گذاران خارجی کرده است که تا کنون 16 نسخه از آن منتشر شده است. به علاوه، تا کنون 20 گزارش تحلیلی ریسک ارائه شده است.

مدیر گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: در آینده نزدیک فایل فراداده (متادیتا) که شامل شناسنامه و تعریف اقلام آماری منتشر شده در گزارش‌های ماهانه است و همچنین قیمت‌های تعدیل شده بر اساس افزایش سرمایه و یا تقسیم سود نقدی، روی سایت مرکز پژوهش سازمان بورس قرار خواهد گرفت. این اقدام در جهت تسهیل دسترسی به داده کاربران، به خصوص تحلیلگران و افراد دانشگاهی جهت تحلیل و پژوهش صورت خواهد گرفت.