پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۱۵۰۵۹
تعداد بازدید: ۱۳۲۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۷
تعداد نظرات: ۳۶ نظر
در گفتگو با مدیر سرمایه گذاری دانایان پارس عنوان شد:
طی روزهای اخیر شاخص بورس سردرگم پیدا کردن مسیری مطمئن برای رشد است. تلاشی که بعضاً موفق به نظر می رسید اما در وهله هایی ناامید کننده بود و نفس را در سینه ها حبس می کرد. کارشناسان امر دلایلی در خصوص عدم توفیق شاخص طی ماه اخیر ذکر می کنند.
طی روزهای اخیر شاخص بورس سردرگم پیدا کردن مسیری مطمئن برای رشد است. تلاشی که بعضاً موفق به نظر می رسید اما در وهله هایی ناامید کننده بود و نفس را در سینه ها حبس می کرد. کارشناسان امر دلایلی در خصوص عدم توفیق شاخص طی ماه اخیر ذکر می کنند.

در این راستا مدیر سرمایه گذاری دانایان پارس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز در خصوص وضعیت این روزهای بازار سرمایه عنوان کرد: بازار سرمایه این روزها تحت تأثیر شایعات عمل می کند و این در تضاد با تئوری بازار کارا است از جمله این شایعات می توان به اختلاف مابین مسئولین و مدیریت بورس با برخی از اعضای شورای بورس عنوان کرد شایعات تا حدی بالا گرفت که خبر استعفای صالح آبادی نقل محافل شده بود.

خبر بازداشت مسئولین بورس نیز از این دست شایعات بود که در سردرگمی بیشتر شاخص نقش آفرینی کرد. البته شاخص تنها متأثر از شایعات نبود خبر انتقال سهام شرکت های فرابورسی به بازار توافقی سبب شد تا افراد بسیاری دست به نقد کردن سهم های خود بزنند و احساس عدم اطمینان در این بازار شکل بگیرد. همانطور که می دانیم تصمیمات زودگذر ثمره احساس عدم اطمینان است معضلی که نقش پررنگ آن در سرخ شدن این روزهای بازار سرمایه به روشنی آشکار است.

اردشیر مردان پور افزود: از عوامل دیگر مؤثر بر افت شاخص بورس عرضه حقوقی های بازار است شاید عمده ترین عرضه این روزها را سازمان خصوصی سازی انجام می دهد. سازمان خصوصی سازی با عرضه های خارج از عرف خود معاملات نمادها را از حالت عادی خود خارج کرده است معاملاتی که براساس عرضه و تقاضا شکل می گرفت. به واقع سیاست عرضه باید با توجه به کشش بازار انجام شود و این چنین سیاست هایی که خصوصی سازی خط مشی خود ساخته نمی تواند سیاست پخته ای باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: نگرانی هایی نیز از جانب تصمیمات مجلس و نهادها وجود دارد از آن جمله می توان به قیمت حامل انرژی، قیمت خوراک پتروشیمی هزینه بهره مالکانه و ... اشاره کرد.

مدیر عامل سرمایه گذاری دانایان پارس افزود: به نظر می رسد گزارشات 9 ماهه بسیار بدبینانه و محتاطانه به بدنه بازار سرمایه در حال تزریق است. انتشار اطلاعات 9 ماهه یک شرکت خودرویی را در حالی شاهد بودیم که پس از انتشار این آمار روند صعودی شرکت های خودرویی متوقف و اغلب نمادها روند نزولی را آغاز کردند.

این کارشناس بازار ادامه داد: در کنار تمام این موارد عرضه اولیه سهام "تیپیکو" باعث هیجان سهامداران برای نقد کردن سهام خود و آماده داشتن وجه نقد برای خرید "تیپیکو" شده است.

اردشیر مردان پور با ذکر این نکته که دولت با افزایش تسهیلات مسکن از 25 به 50 میلیون تومان باعث شده سهامداران به سمت سرمایه گذاری در مسکن توجهشان جلب شود گفت: همانطور که شاهد بودیم جو روانی ایجاد شده باعث توقف نمادهای تسهیلات مسکن شد.

مدیر عامل سرمایه گذاری دانایان پارس نشست 1+5 و خروجی آن را در ثبات سیاسی مهم توصیف کرد و ادامه داد: رونق اقتصادی به دنبال ثبات سیاسی می آید و بدون ثبات سیاسی قیمت ها بجای رشد، متورم می شوند. با توجه به نرخ تورم به نظر نمی رسد قیمت این روزهای سهام شرکت ها حبابی باشند.

وی در پایان نزول این روزهای بازار سرمایه را جو روانی دانست و ورود به آن را به شرط داشتن دیدی میان مدت، سرمایه گذاری معقولی عنوان کرد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مرادی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۴
0
0
رانت اطلاعاتی علت افت بورس که آفت وسهم کشنده است برای سرمایه گذار
آخرین اخبار
دولت همزمان با صدور مصوبه‌ای مبنی بر جایگزینی نرخ ارز آزاد به‌جای نرخ ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری۲۰ فرآورده نفتی، طرح گرانی ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت انواع روغن موتور و قیر در بازار را کلید زد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شفاف: بر اساس مصوبه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پیش بینی می‌شود قیمت انواع روغن صنعتی، خودرو، قیر و محصولات نفتی مورد نیاز در صنایع تکمیلی و پائین دستی با افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی همراه شود. محاسبه قیمت گذاری ۲۰ قلم فرآورده ویژه نفتی با ارز آزاد شامل انواع حلال‌های صنعتی، لوبکات، وکیوم باتوم، گوگرد گرانول و کلوخه بوده که عملا موج جدیدی از گرانی انواع روغن و قیر را در بازار رقم خواهد زد. سیدحمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی امروز درباره تصمیم اخیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به منظور محاسبه نرخ ۲۰ فرآورده ویزه نفتی با ارز آزاد به جای ارز مبادله‌ای، گفت: تغییر فرمول قیمت گذاری صرفا جایگزینی ارز آزاد با مبادله‌ای نبوده و دولت قیمت پایه محصولات ویژه نفتی را افزایش داده است. این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با جایگزینی ارز آزاد با مبادله ای و افزایش قیمت‌های پایه، عملا قیمت انواع روغن صنعتی و خودرو در بازار افزایشی ۳۰ تا ۴۰ درصدی پیدا کرده است، اظهار داشت: اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز اقدام خوبی بوده اما افزایش همزمان قیمت های پایه موجب افزایش قیمت‌ها در بازارهای داخلی و حتی صادراتی خواهد شد. حسینی با یادآوری اینکه به زودی با برگزاری نشستی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیشنهاد کاهش قیمت‌های پایه ارائه خواهد شد، افزود: جایگزینی نرخ ارز آزاد به جای ارز مبادله ای به تنهایی منجر به افزایش ۱۰ درصدی قیمت‌ها خواهد شد اما افزایش همزمان نرخ ارز و قیمت‌های پایه، یک افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی را به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تحمیل می‌کند. منبع: خبرگزاری مهر