خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۲۳۲۰۴
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۸۸ - ۰۸:۵۲
در پی اظهارات نایب رییس هیأت مدیره شرکت بورس :
سهام شرکتی همانند فولاد خوزستان که پرحاشیه ترین سهام بورسی بوده و در حال حاضر به شدت از نحوه مدیریت مدیران خود رنج می برد ، در تکاپوی افزایش قیمت سهام آن هم به صورت تصنعی به جهت جبران بخشی از زیان سرمایه گذار بخش خصوصی خود یعنی جابریان است تا این خریدار پشیمان از کرده نسبت به انصراف از خرید سهام فولاد خوزستان کوتاه آمده و به امید روزهای بهتر این شرکت به انتظار آینده بماند .

بازار سرمایه کشور این روزها در حال سپری کردن روزهای نسبتاً مناسبی در سال 88 می باشد بطوریکه ارزش جاری بازار با رشد 21 درصدی و پی بر ای شرکتها با رشدی 34 درصدی در سال جاری همراه بوده است .

بر اساس گزارش بورس نیوز ؛ مطالب مذکور سخنانی است که از زبان نایب رییس هیأت مدیره شرکت بورس در گفتگو با یکی از خبر گزاری ها عنوان شده است.

اما نکته قابل توجه و تأمل در صحبتهای این مقام مسئول هشدار وی در خصوص احتیاط سرمایه گذاران در خرید سهام برخی شرکتهایی است که از پی بر ای بالایی برخوردار هستند .

به گفته نایب رییس شرکت بورس درحال حاضر پی بر ای بازار سرمایه 5.2 مرتبه است

که با این میزان حداقل 20 درصد بازدهی در بازار وجود دارد لذا با این میزان بازدهی حباب قیمتی نمی تواند در بورس وجود داشته باشد و در برخی سهام ها که پی بر ای بالای 30 مرتبه است حباب قیمت وجود دارد و مردم باید در معامله این گونه سهام ها که تعداد آنها حدود 15 شرکت است احتیاط بیشتری کنند .

بر این اساس طی بررسی بورس نیوز در خصوص تعداد سهام شرکتهای فعال در بازار سرمایه که از پی بر ای بالای 30 برخوردار هستند به سهام 4 شرکت برخورد می کنیم .

بنا بر این گزارش در حال حاضر سهام شرکت های فرآورده های غذایی قند پیرانشهر با پی بر ای 69 ، فولاد خوزستان با پی بر ای 33.2 ، کابل های مخابراتی شهید قندی با پی بر ای 33.1 و توسعه معادن روی ایران با پی بر ای 31 جزء چهار شرکتی می باشند که سهام آنها دارای پی بر ای بالاتر از 30 بوده و طبق گفته نایب رییس شرکت بورس دارای قیمت حبابی می باشند .

از همین رو در بررسی فوق ذکر دو نکته حائز اهمیت است : نخست آنکه در بین 4 شرکت مذکور حبابی بودن قیمت سهام دو شرکت فولاد خوزستان و توسعه معادن روی ایران محرز می باشد چراکه سهام شرکتی همانند فولاد خوزستان که پرحاشیه ترین سهام بورسی بوده و در حال حاضر به شدت از نحوه مدیریت مدیران خود رنج می برد ، در تکاپوی افزایش قیمت سهام آن هم به صورت تصنعی به جهت جبران بخشی از زیان سرمایه گذار بخش خصوصی خود یعنی جابریان است تا این خریدار پشیمان از کرده نسبت به انصراف از خرید سهام فولاد خوزستان کوتاه آمده و به امید روزهای بهتر این شرکت به انتظار آینده بماند . 

از همین رو رشد قیمت سهام این شرکت با توجه به چشم انداز آتی و EPS اعلام شده غیر منطقی می باشد . از سویی دیگرسهامی همانند توسعه معادن روی ایران که طی دو مرتبه اعلام تعدیل منفی سود و زیان با قیمت های بالاتر از قیمت بسته شدن نماد بازگشایی شد و نیز در آخرین واکنش غیر منطقی خود پس از اعلام برنده شدن در مزایده معدن انگوران ، قبل از تأیید نهایی این مزایده با توقف نماد و بازگشایی آن با 98 درصد تغییر مثبت روبرو شد نیز احتمال رشد حبابی قیمت بسیار نمایان است که این امر باید مدنظر سرمایه گذاران قرار گیرد .

اما دومین نکته قابل توجه و تأمل آنست که چطور می شود یک مقام مسئول در شرکت بورس به این صراحت خبر از حبابی بودن قیمت سهام 15 شرکت بورسی بدهد ولی نسبت به جلوگیری از ادامه این روند هیچ اقدامی نکند به عبارت دیگر این اقدام مسئولین شرکت بورس به مثابه پلیسی می ماند که در مواجه با یک فرد خاطی فقط نوع خطای آن را به وی گوش زد کند و هیچ جریمه یا تدبیری برای جلوگیری از آن خطا اعمال نکند .

بر اساس این گزارش فعالان و کارشناسان بازار سرمایه اگر صحبت ترکیدن حباب قیمت ها در سال 84 و ریزش شاخص بورس را به میان می آورند و از آن به عنوان بزرگترین مشکل عبده تبریزی یاد می کنند ، در پس آن افزایش قیمت های نجومی و بازدهی های چند صد درصدی سالهای 80 تا 83 وجود داشت اما اینکه نایب رییس هیأت مدیره شرکت بورس امروز که قیمت سهام اغلب شرکتها از کف هم پایین تر آمده و همچنان امید چندانی به رشد صعودی متداوم آنها نیست سخن از رشد حبابی قیمت ها به میان می آورد نشان از عدم کارایی لازم و ناتوانی این افراد در مدیریت بازار سرمایه دارد .

اگر واقعاً قیمت 15 شرکت با EPS آنها هم خوانی ندارد و پی بر ای های بالای 30 هم از رشد حبابی برخوردارند چرا مسئولین نسبت به توقف نماد این شرکتها و درخواست ارایه اطلاعات شفاف و توضیحات از مدیران آنها اقدامی نمی کنند؟

در کلام آخر باید گفت که یا مدیران این شرکتها کارشکن هستند یا مسئولین بورس کاربلد نیستند!