خبرخوان
کد خبر: ۲۸۰۸۵
تعداد بازدید: ۵۵۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۸۸ - ۱۸:۱۲
از خدمات جدید ارایه شده به مشتریان یکی از موسسات مالی نقد کردن مطالبات است.

به گزارش خبر یکی از موسسات مالی منصوب به ارگانهای نظامی و انتظامی در راستای خدمت رسانی به مشتریان خود اقدام به نقد کردن مطالبات مشتریان می کند.این موسسه با خرید چک های مشتریان خود و با تکیه بر پشتوانه های حقوقی و اجرایی که به واسطه سهامدارن اصلی خود در اختیار دارد اقدام به نقد کردن مطالبات آنها می کند.

این اقدام که طریق برخی واسطه ها و به شکلی نیمه رسمی صورت می گیرد در شرایط بحرانی بازار و رکود اقتصادی فعلی با استقبال گسترده فعالان اقتصادی همراه شده است بطوریکه موسسه فوق برای پاسخگویی به به این تقاضا ها شرایطی تعیین کرده است،از جمله معرفی شدن از سوی مشتریان شناخته شده و یا نقد نکردن مطالبات کمتر از یکصد میلیون تومان برخی از این شروط است.

از نکات قابل توجه دیگر در این زمینه نرخ خرید چک ها از افراد است که بر اساس نوع حساب ،بانک، محل شعبه، اعتبار صاحب چک، تاریخ سررسید و ... بین 3 تا 5 درصد تعیین می شود. این نوع فعالیت ها در شرایط بحرانی اقتصاد و با توجه به رشد شدید میزان چک های برگشتی در این روزها رونق دارد و از قدیم به افرادی که این نوع فعالیت ها را در بازار بر عهده می گرفتند به شرخر معروف بوده اند ولی تاکنون انجام چنین فعالیتهای در غالب یک موسسه سابقه شناخته شده ای حداقل در کشور ما نداشته است البته به جز یکی از بانکهای دولتی که اخیرا خصوصی شده بعد از تبدیل شدن به بانک خصوصی خدماتی مشابه این موسسه مالی را برای برخی از مشتریان خاص خود در دستور کار قرارداده است.

البته قابل ذکر است به دنبال افزایش میزان مطالبات معوقه بانکی در مرداد ماه سال جاری خبرگزاری فارس از ارایه طرح « دادن مجوز به مؤسساتی جهت خرید بدهی های معوق بانکی » خبر داده بود و البته هنوز این طرح به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب نرسیده است و از سوی دیگر این طرح مربوط به مطالبات بانکی بوده و ربطی به مبادلات فردی ندارد؛ که البته با توجه به تبعات ان نیز می توان به خوبی دلیل مسکوت ماندش در کمیسیون اقتصاد را متوجه شد.

شرخري قانوني مي‌شود

به گزارش خبرنگار "سرويس فضاي مجازي " خبرگزاري فارس، جهان نوشت؛ مطابق اين طرح خريد معوقات از قيمت اسمي‌آن كمتر خواهد بود. اين طرح به دنبال آن است كه ضمن تسويه معوقات بانكي، بنگاه‌ها بتوانند مجدداً از بانك‌ها تسهيلات بگيرند و به فعاليت‌هاي خود رونق ببخشند. پيش ازاين شرخرها هم با خريد بدهي و چك‌هاي برگشت خورده افراد به زير قيمت، بدهكاران را تحت فشار قرار مي‌دادند تا بدهي خود را تسويه كنند و احتمالاً اين مؤسسات شكل مدرن همان شرخرهاي بازار سنتي تهران هستند.
در حال حاضر حجم معوقات بانكي كشور به رقم نگران‌كننده 40 هزار ميليارد تومان رسيده است

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: