خبرخوان
کد خبر: ۵۱۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۴
رییس اداره امور کارگزاران سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اتمام بررسی اولین رتبه بندی شرکت های کارگزاری فعال در بورس کالای ایران از اعلام نتایج این رتبه بندی از سوی ریاست سازمان بورس خبر داد .
رییس اداره امور کارگزاران سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اتمام بررسی اولین رتبه بندی شرکت های کارگزاری فعال در بورس کالای ایران از اعلام نتایج این رتبه بندی از سوی ریاست سازمان بورس خبر داد .

محمد عطایی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با بیان اینکه این رتبه بندی در چهار گروه کاری انجام شده است اظهار داشت : تمرکز این رتبه بندی بر شرکت های کارگزاری صرفاً فعال در بورس کالا بوده که طی آن علاوه بر خود اظهاری کارگزاران در قالب فرم های طراحی شده برای آنها ، شرکت بورس کالا و کانون کارگزاران نیز هر یک امتیازهایی ارایه داده اند که اداره نظارت بر کارگزاران با جمع بندی آنها ، در نهایت نتایج را طی روز های اخیر به هیأت مدیره سازمان بورس ارسال کرده که پس از بررسی از سوی ریاست سازمان اعلام خواهد شد .

وی با بیان اینکه احتمال اعلام نهایی این نتایج طی هفته آینده وجود خواهد داشت ، تأکید کرد : در حوزه بورس اوراق بهادار در حالی طی دو مرحله در سالهای 88 و 89 شرکت های کارگزاری رتبه بندی شده اند که طی سال جاری رتبه بندی کارگزاران در بورس کالا برای اولین بار اعلام می شود .

رییس اداره امور کارگزاران سازمان بورس در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه 20 معیار در تعیین رتبه هر کارگزار مدنظر بوده است ، گفت : در این رابطه 13 معیار تشویقی و 3 معیار نیز در خصوص قراردادهای ابطالی ، گزارشات حسابرسی و تخلفات کارگزاری بوده و این در حالی است که علاوه بر فرمول های در نظر گرفته شده در دوره مورد بررسی ، مولفه هایی همچون ارزش معاملات ، تعداد مشتریان ، ارزش معاملات صادراتی ، ارزش معاملات محصولات فلزی و فرآورده های نفتی و پتروشیمی و نیز مصارف و محصولات کشاورزی و از طرفی ارزش معاملات آتی در طول سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است .

استقبال سرمایه گذاران خارجی از بورس ایران

این مقام مسئول از استقبال چشمگیر سرمایه گذاران خارجی و رشد تقاضای دریافت کد معاملاتی نسبت به سالهای گذشته نیز سخن گفت و افزود : حضور سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی بویژه پس از تصویب آیین نامه جدید فعالیت سرمایه گذاران خارجی پر رنگ تر شده که با توجه به رعایت برخی مصلحت ها فعلاً نمی توان آمار خاصی از تعداد و کشورهای فعال در این ربطه اعلام کرد .

به گفته وی سرمایه گذاران خارجی در صورت عدم تمایل برای دریافت بیمه سرمایه ، مستقیماً می توانند به منظور سرمایه گذاری به سازمان بورس مراجعه کرده و دیگر نیازی به مراجعه به سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران نیست .

عطایی با بیان اینکه تاکنون هیچ مجوزی برای فعالیت شرکت کارگزاری جدید صادر نشده در خاتمه گفت : یکی از اهداف اداره نظارت بر نهادهای مالی ، راه اندازی و اعطای مجوز به شرکت های رتبه بندی در سال جاری می باشد .