خبرخوان
کد خبر: ۵۹۱۶۸
تعداد بازدید: ۱۱۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۱
در نظر سنجی بورس نیوز
در روز گذشته دلار با کاهش قیمت حدود 220 تومانی به 1580 تومان رسید و به نظر می رسد گفته های محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی در روز گذشته مبنی بر استفاده از ابزارهای پولی جذاب، ایجاد ثبات در بازار و مدیریت عوامل روانی به عنوان مهمترین برنامه های این بانک در ماه های پایانی برای بازار ارز و طلا دلیل کاهش شدید قیمتی در کمتر از 24 ساعت باشد.

رکورد زنی ها پس از بازار سکه طلا، این بار به سراغ بازار ارز رفته تا مدال طلای شکستن رکورد قیمتی تا کنون را به گردن ارز به ویژه دلار بیاویزد.

بنا بر گزارش بورس نیوز، در ابتدای سال جاری شاید کسی پیش بینی افزایش قیمت دلار را تا این حد در ذهن خود نداشت. بگونه ای که در 14 فروردین ماه سال جاری هر دلار آمریکا 1115 تومان قیمت خورد و تا اواسط اردیبهشت ماه در همین محدوده در نوسان بود.

با این وجود طی سه ماه ابتدایی سال 90 قیمت هر دلار آمریکا در کنار نوساناتی که تجربه می کرد، توانست در 24 خرداد ماه به بالاترین رقم یعنی به قیمت 1250 تومان دست یابد.

اما در سه ماه دوم یعنی از ابتدای تیر ماه تا پایان شهریور ماه نوسانات همچنان ادامه داشت، ولی شیب صعودی آن چندان زیاد نبود.

نحوه حرکت بازار ارز و به ویژه دلار باعث شد تا حضور سرمایه گذاران به ویژه بخشی از سرمایه گذاران بازار سهام که به دلیل نبود ثبات و آرامش در بورس، به سمت بازارهای موازی حرکت کرده بودند، بیش از پیش پر رنگ شود و دامنه نوسانات آن را گسترش دهد.

بطوریکه از آغاز سه ماهه سوم سال جاری تا کنون قیمت دلار با جهش بزرگی شروع به اوج گرفتن کرد و این اوج تا آنجا پیش رفت که دو روز قبل بهای هر دلار از مرز 1700 تومان نیز پیشی گرفت و به مرز 1800 تومان رسید تا قیمت این ارز و بازدهی خیره کننده آن نقل محافل عام و خاص جامعه شود.

این صعود در شرایطی بروز کرده که بانک مرکزی بارها و بارها کنترل این بازار و کاهش نرخ ها را اعلام کرده و با تصمیم بر اجرای سیاست تک نرخی ارز در کشور، در تلاش بوده که قیمت ها را بگونه ای مدیریت کند. اما با این وضع به نظر می رسد بانک مرکزی با سیاست های فعلی در تحقق این امر موفق نبوده است.

بر همین اساس و برای اطلاع از نظرات مختلف فعالان و کارشناسان بازار سرمایه و نیز تمامی مخاطبان بورس نیوز که خود در زمره بهترین و زبده ترین کارشناسان و تحلیل گران بازار هستند، اقدام به برگزاری یک نظرسنجی کردیم تا دریابیم بیشترین حجم پیش بینی ها برای قیمت دلار تا پایان سال 1390 در چه محدوده ای خواهد بود؟

در این نظرسنجی که دارای چهار گزینه انتخابی بود، بیش از 3070 نفر اعلام نظر کرده و قیمت دلار را تا پایان سال جاری پیش بینی کردند.

بر اساس این رأی گیری گزینه مربوط به دلار زیر 1400 تومان تنها 14 درصد از کل آراء را به خود اختصاص داده است. این گروه را می توان شامل افرادی دانست که یا در زمان آغاز این نظر سنجی که قیمت آن در مرز 1400 تومان در نوسان بوده، در این نظرسنجی شرکت کرده اند و یا افرادی که همچنان به اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز امید دارند تا شاید مجدداً قیمت این ارز به این محدوده برگردد.

رأی دهندگان به گزینه دوم نیز قیمت دلار را بین 1400 تا 1549 تومان می دانند که میزان آراء این گزینه نیز با تفاوتی دو درصدی نسبت به گزینه اول است و آنها نیز به کاهش قیمت این ارز در ماه های آتی امید دارند.

در این بین نزدیک به 27 درصد شرکت کنندگان نوسانات قیمت این ارز را تا پایان سال جاری بین 1550 تا 1749 تومان می دانند و با توجه به قیمت های فعلی ارز در بازار آزاد تحقق این امر دور از ذهن نیست، مگر آنکه اتفاق دیگری رخ دهد که قیمت ها بیش از قیمت های کنونی که در محدوده 1700 تومانی در نوسان است، بیشتر شود و یا دخالت ها و تصمیمات بانک مرکزی در رابطه با این بازار مانع از رشد قیمت ها شده و حتی آن را در جهت عکس به حرکت وادارد.

اما از میان این 3070 نفر شرکت کننده در این نظر سنجی بیشترین رأی به گزینه چهارم داده شده و روند حرکتی آن را به سمت فتح قله ها برای دلار بیش از 1750 تومانی پیش بینی می کنند. این گروه حدود 44 درصد آراء را به خود اختصاص دادند.

چنانکه در دو روز قبل نیز دلار در بالاترین سطح به نزدیکی مرز 1800 تومانی نیز رسید و چشم ها را به روند حرکتی خود خیره ساخت.

در پایان گفتنی است، در روز گذشته دلار با کاهش قیمت حدود 220 تومانی به 1580 تومان رسید و به نظر می رسد گفته های محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی در روز گذشته مبنی بر استفاده از ابزارهای پولی جذاب، ایجاد ثبات در بازار و مدیریت عوامل روانی به عنوان مهمترین برنامه های این بانک در ماه های پایانی برای بازار ارز و طلا دلیل کاهش شدید قیمتی در کمتر از 24 ساعت باشد.

اما باید منتظر ماند و دید آیا این نظرات در روزهای آتی عملی می شود و یا همچون دفعات قبل تنها در حد حرف و صحبت باقی می ماند.