همایش رایگان تحلیل تکنیکال ویژه سکه آتی (موسسه آموزش الی آزاد بهار با همکاری شرکت اطلاعات دانا سرمایه) با ارائه مدرک معتبر وزارت علوم تلفن رزرو همایش: 09305250077 و تلفن ثابت: 021-88528945 زمان برگزاری همایش: پنج شنبه 3 اردیبهشت ساعت 12 الی 19
      
کد خبر: ۷۴۹۶۷
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۴
مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار وظایف و اختیارات متولی صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت این سازمان را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، ایوب باقر تبار با بیان مطلب فوق افزود : بر اساس اساسنامۀ صندوق‌های سرمایه‌گذاری، یکی از وظایف اصلی متولی صندوق، اعمال نظارت‌های مستمر بر عملکرد مدیر ، مدیر ثبت، مدیر اجرا، ضامن جبران خسارت یا سود، ضامن نقدشوندگی و حسابرس صندوق به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اعلام موارد تخلف و یا جرم ارکان مزبور نزد سازمان و مراجع صالح قضایی و پیگیری موضوع تا حصول نتیجه نهایی است.
 
وی ادامه داد : از این رو؛ به منظور کمک به متولی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایفای هرچه بهتر وظایف و مسئولیت‌های مذکور، فهرست ضوابط و مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه شد که این فهرست به تفکیک نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری (صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و در اندازه کوچک، در سهام و در اندازه بزرگ، در اوراق بهادار با درآمد ثابت و مختلط و نیکوکاری) بوده و در تارنمای رسمی سازمان به آدرس؛ WWW.SEO.ir/ مدیریت نظارت بر نهادهای مالی/ ادارۀ بازرسی نهادهای مالی/ فایل‌ها و فرم‌ها، موجود و قابل بهره‌برداری است.
مهم ترین وظایف و اختیارات متولیان صندوق های سرمایه گذاری به شرح زیر است :

1-     چک لیست‌های مربوط به هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ‌باید هر سه ماه یکبار، حداکثر تا 20 روز پس از تاریخ پایان دورۀ سه ماهه، توسط متولی صندوق تکمیل شود؛

2-     در صورت اطلاع متولی از هرگونه نقض قوانین و مقررات مربوطه، ‌باید بلافاصله دلایل عدم رعایت قوانین و مقررات را حسب مورد از مدیر، مدیرثبت، مدیر اجرا، ضامن نقدشوندگی، ضامن جبران خسارت یا سود و حسابرس صندوق درخواست و رونوشت آن را همزمان به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی ارسال کند.

3-     حسب مورد، مدیر، مدیرثبت، مدیر اجرا، ضامن نقدشوندگی، ضامن جبران خسارت یا سود و حسابرس صندوق موظف است؛ حداکثر 10 روز پس از دریافت نامۀ درخواست توضیح متولی، توضیحات خود را کتباً به متولی اعلام و رونوشت آن را به سازمان ارسال نماید. هر کدام از ارکان مزبور در هر حال موظف‌اند، بلافاصله اصلاحات لازم را به منظور رعایت قوانین و مقررات انجام و نتیجه را همزمان به متولی و مدیریت نظارت بر نهادهای مالی اعلام نماید.

4-      متولی صندوق ‌باید حداکثر تا سه روز، توضیحات دریافتی و اقدامات انجام شده در جهت رعایت قوانین و مقررات را مورد بررسی قرار داده و موضوع را جهت انجام پیگیری‌های بعدی توسط سازمان، به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی اعلام کند.

5-     تکمیل چک لیست‌های مذکور در این بخشنامه، به منزلۀ ایفای تمامی مسئولیت‌ها و وظایف متولی صندوق نبوده و چنانچه وی در حین بررسی به موارد تخلف و/یا جرمی بجز موارد مندرج در چک لیست‌های نظارتی برخورد نماید، مکلف به اعلام و پیگیری موضوع تا حصول نتیجۀ نهایی است.

6-     متولیان صندوق باید تمامی مدارک و مستندات مرتبط با رسیدگیهای خود را نزد خود نگهداری کرده تا به هنگام درخواست سازمان یا بازدید حضوری بازرسان سازمان، قابل ارایه باشند.

7-      در صورتی‌که متولی صندوق در انجام وظایف و مسئولیت‌های خود موضوع این بخشنامه و سایر مقررات، تقصیر، قصور یا تخلف داشته و از این بابت خسارتی متوجه هر یک از سرمایه‌گذاران یا ارکان صندوق گردد، شخص یا اشخاص مقصر یا متخلف مسئول جبران خسارت وارده خواهند بود.

8-     از تاریخ این بخشنامه، بخشنامۀ شماره 12010015 مورخ 15/02/1390 این مدیریت، موضوع "چک لیست رعایت ضوابط و مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار توسط متولی" کان لم یکن تلقی می‌ شود.
نیازمندیها
فعالان بازار سرمایه به منظور دریافت خدمات و تسهیلات (تخفیف کارمزد و اعطای اعتبار) می توانند بروی فرم ذیل کلیک کنند و آن را تکمیل نمایند.
در این بخش می توانید آگهی استخدام ، خرید و فروش سهام کارگزاری ، نیاز به خرید ساختمان اداری ، اطلاعیه عرضه سهام و پیامک تبلیغاتی و ... را درخواست نمایید . 22382538 داخلی 103
متقاضی محترم نمایندگی جهت دریافت نمایندگی بورس نیوز در شهرستان ها فرم پیوست در لینک را تکمیل فرمایید.
از مزايای عضويت در باشگاه مشتريان بورس نيوز مطلع شوید