خبرخوان
کد خبر: ۹۰۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۴:۲۸
محمد رحیم احمدوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: طبق مصوبات هیئت واگذاری و برنامه اعلامی، در روزهای پایانی سال عرضه بلوکی چند شرکت در بورس و فرابورس به همراه عرضه اولیه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس انجام خواهد شد.

در صورت انجام این معاملات، درصد واگذاری سال جاری سازمان خصوصی سازی با آمار قابل توجهی مواجه می‌شود.

وی ادامه داد:به این ترتیب درحالی دو بلوک 56 درصدی و 55.59 درصدی دو شرکت ذوب آهن و پتروشیمی تبریز 23 اسفند در فرابورس عرضه می شوند که تا پایان سال بلوک‌های 50 درصد به علاوه یک سهم پالایشگاه لاوان، 34 درصدی پالایشگاه شیراز و بلوک 19.35 درصدی آلومینیوم ایران (ایرالکو) هم عرضه عمده خواهند شد.

معاون وزیر اقتصاد در رابطه با آخرین وضعیت عرضه اولیه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس توضیح داد: طبق توافقات حاصله با مسئولان وزارت نفت، سازمان‌های بورس و حسابرسی و مدیران ملی صنایع پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس، قرار است، تا قبل از پایان سال جاری عرضه اولیه این شرکت بزرگ مشمول اصل 44 در بورس انجام شود. در این رابطه وزیر اقتصاد پیگیری مناسبی را انجام داده و وزیر نفت هم با این عرضه موافق است.

احمدوند ادامه داد: برای درج نام این شرکت در بورس باید دو شرکت بازرگانی پتروشیمی و پتروشیمی بندرامام(ره) ضمن اعلام آخرین تعدیل مربوط به نرخ ارز مبادله ، گزارش های لازم را به سازمان حسابرسی ارسال می‌کردند که طبق آخرین پیگیری امروز از مسئولان این سازمان این گزارش ها ارایه شده تا با تکمیل امضاهای مربوطه این مرحله هم سپری شود.

وی با اشاره به درج امروز اطلاعات شرکت پتروشیمی بازرگانی درسایت کدال سازمان بورس افزود: بنابراین طبق هماهنگی به عمل آمده ، قرار است با نهایی شدن این گزارش، شنبه آینده نام هلدینگ خلیج فارس در بورس درج تا زمینه عرضه اولیه سهام در هفته پایانی سال فراهم شود.

این مقام مسئول در برابر این سئوال که با توجه به حجم بزرگ این هلدینگ و نیاز بازار سرمایه به تامین نقدینگی قابل توجه برای جذب عرضه اولیه سهام هلدینگ خلیج فارس که با فروش سهام سایر شرکت ها آغاز شده ، آیا این عرضه قطعا تا پایان سال انجام می‌شود یا خیر؟ خاطر نشان کرد: واقعیت این است که به دلیل اهمیت وِیژه اجرای درست اصل 44 و تاکید همه مقامات و مسئولان ارشد نظام به واگذاری های عادلانه ، همه تلاش های لازم را به عمل آورده‌ایم، تا عرضه اولیه هلدینگ در سال جاری انجام شود.

احمدوند تاکید کرد: در این رابطه همکاری مناسبی از سوی وزیر نفت به عمل آمده و ما حداکثر توان و پیگیری ها را برای واگذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گذاشته‌ایم تا با ارایه اطلاعات توسط مدیران و نهایی شدن اطلاعات و درج نام، فرایند خصوصی سازی این شرکت بزرگ مشمول اصل 44 شروع و به پایان برسد.

وی با بیان اینکه همه مقدمات لازم مانند برگزاری جلسه معارفه انجام شده تا بعد از درج نام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در بورس اجرا شود،خاطر نشان کرد: هنگام عرضه اولیه سهام این شرکت شرایط بازار سرمایه هم مدنظر قرار می گیرد. به طوری که احتمالا" در روز اول 3 درصد سهام و در روزهای بعد دو درصد دیگر به مرور عرضه می شود تا فعالان بازار سرمایه هم آمادگی لازم برای جذب این عرضه اولیه مهم را داشته باشند.

احمدوند در پایان گفت: علاوه بر این برای ارزش گذاری واقعی و منطقی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، ضمن استفاده از نظرات کارشناسان خبره و حرفه‌ای از مشاوره دو شرکت تامین سرمایه هم استفاده شده تا قیمت گذاری سهام عادلانه باشد.