پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۹۶۸۱۵
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۰
همگام با اقتصاد جهانی
انتشار خبر کاهش چشمگیر واردات مس چین در ماه گذشته میلادی موجب افت قیمت این فلز اساسی در بورس فلزات لندن شد؛ هرچند احتمال طولانی شدن توقف تولید مس در یکی از مهمترین معادن اندونزی به نوعی از فشار فروش کاست و از کاهش شدید قیمت فلز سرخ پیشگیری کرد.
انتشار خبر کاهش چشمگیر واردات مس چین در ماه گذشته میلادی موجب افت قیمت این فلز اساسی در بورس فلزات لندن شد؛ هرچند احتمال طولانی شدن توقف تولید مس در یکی از مهمترین معادن اندونزی به نوعی از فشار فروش کاست و از کاهش شدید قیمت فلز سرخ پیشگیری کرد.

به گزارش بورس نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز از لندن، در پایان معاملات دیروز بورس فلزات لندن بهای هر تن مس برای تحویل در ماه آگوست، با 24 دلار کاهش نسبت به روز دوشنبه، به 7399 دلار رسید. فلز پرمصرف مس که در ابتدای ماه جاری با شکستن مقاومت 6800 دلاری حتی کف 18 ماهه خود را نیز لمس کرد، در دو هفته اخیر توانست به لطف انتشار خبرهای مثبت پیاپی از بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا، بازگشت نسبتاً خوبی را تجربه کند اما قیمت آن هنوز هم در قیاس با روزهای نخست سال جاری میلادی حدود 7 درصد کاهش نشان می دهد.

در شرایطی که سرمایه گذاران بازارهای جهانی از جمله بازار فلزات اساسی بی صبرانه منتظر اعلام آمارهای مربوط به وضعیت تولید در چین، آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز پنج شنبه هستند، اعلام خبر کاهش قابل توجه واردات مس تصفیه شدن به چین بزرگترین مصرف کننده مس در جهان- قبل موجی از نگرانی را بر بازار این فلز استراتژیک حاکم ساخته است. بر اساس آمارهای رسمی اداره امور گمرکی چین، میزان واردات مس تصفیه شده این کشور در ماه آوریل، با حدود 33 درصد کاهش وزنی نسبت به ماه مشابه سال گذشته، به 183،023 تن رسیده است.

در مقابل، عاملی که از خطر کاهش شدید قیمت ها در معاملات روز گذشته کاست، انتشار خبر ناگوار ریزش یک معدن مهم مس و طلا در اندونزی و کشته شدن 28 نفر از کارگران آن بود. این معدن که توسط شرکت آمریکایی مک موران اداره می شود، باید تا به نتیجه رسیدن تحقیقات کارشناسان مربوطه در خصوص عوامل ریزش آن، بسته بماند.

دیوید ویلسون، تحلیل گر بانک سیتی گروپ آمریکا، با در نظر گرفتن شرایط موجود در دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مس، آینده بازار در کوتاه مدت را اینگونه پیش بینی می کند: "ممکن است فلز مس به زودی قیمت 7500 دلار را ببیند اما رسیدن مس به این قیمت تنها فشار فروش را زیاد خواهد کرد و رشد پایداری در کار نخواهد بود. واردات مس چین در ماه گذشته کاهش چشمگیری داشته و این نشان می دهد که شرکت های چینی اشتهای چندانی برای خرید مس ندارند».

گفتنی است در پایان معاملات دیروز بورس فلزات لندن، سه فلز پرمصرف دیگر یعنی سرب، روی و آلومینیوم نیز به ترتیب 2038، 1851 و 1860 دلار در هر تن قیمت خوردند.

آخرین اخبار
دولت همزمان با صدور مصوبه‌ای مبنی بر جایگزینی نرخ ارز آزاد به‌جای نرخ ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری۲۰ فرآورده نفتی، طرح گرانی ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت انواع روغن موتور و قیر در بازار را کلید زد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شفاف: بر اساس مصوبه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پیش بینی می‌شود قیمت انواع روغن صنعتی، خودرو، قیر و محصولات نفتی مورد نیاز در صنایع تکمیلی و پائین دستی با افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی همراه شود. محاسبه قیمت گذاری ۲۰ قلم فرآورده ویژه نفتی با ارز آزاد شامل انواع حلال‌های صنعتی، لوبکات، وکیوم باتوم، گوگرد گرانول و کلوخه بوده که عملا موج جدیدی از گرانی انواع روغن و قیر را در بازار رقم خواهد زد. سیدحمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی امروز درباره تصمیم اخیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به منظور محاسبه نرخ ۲۰ فرآورده ویزه نفتی با ارز آزاد به جای ارز مبادله‌ای، گفت: تغییر فرمول قیمت گذاری صرفا جایگزینی ارز آزاد با مبادله‌ای نبوده و دولت قیمت پایه محصولات ویژه نفتی را افزایش داده است. این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با جایگزینی ارز آزاد با مبادله ای و افزایش قیمت‌های پایه، عملا قیمت انواع روغن صنعتی و خودرو در بازار افزایشی ۳۰ تا ۴۰ درصدی پیدا کرده است، اظهار داشت: اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز اقدام خوبی بوده اما افزایش همزمان قیمت های پایه موجب افزایش قیمت‌ها در بازارهای داخلی و حتی صادراتی خواهد شد. حسینی با یادآوری اینکه به زودی با برگزاری نشستی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیشنهاد کاهش قیمت‌های پایه ارائه خواهد شد، افزود: جایگزینی نرخ ارز آزاد به جای ارز مبادله ای به تنهایی منجر به افزایش ۱۰ درصدی قیمت‌ها خواهد شد اما افزایش همزمان نرخ ارز و قیمت‌های پایه، یک افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی را به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تحمیل می‌کند. منبع: خبرگزاری مهر