عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:
بازار سرمایه شفاف‌تر و منطقی‌‌تر از بازارهای دیگر

به گزارش بورس نیوز، احمد انارکی محمدی اظهار کرد: بازار سرمایه شفاف‌تر و منطقی‌‌تر از هر بازاری است و سهم این بازار از بودجه سال ۹۸ نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از ابزارهای مالی برای تامین منابع مالی دولت همانند سنوات گذشته در بودجه مورد توجه قرار گرفته است، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلات موجود در کشوراستفاده از انواع ‌اوراق برای تأمین مالی ابزار کارآمدی برای گشایش فضای اقتصاد کشور است.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بازار سرمایه با توجه به ظرفیت‌های بالایی که دارد می تواند در تامین منابع مالی به دولت کمک بسزایی کند.

انارکی محمدی تاکید کرد: امکانات و ابزارهای نوین بازارسرمایه در کنار ارتقای شفافیت، قابلیت مانور دولت را در تأمین مالی پروژه‌های نیمه تمام و کاهش هزینه‌ها افزایش خواهد داد .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برنامه‌ریزی‌ها در بودجه سال 98 به گونه ای است که دولت با کمک بازار سرمایه بتواند از شرایط خاص اقتصادی و تشدید تحریم‌ها که در سال آینده با آن رو به رو است، عبور کند.

وی به عرضه نفت در بورس اشاره کرد و با تاکید بر اینکه عرضه نفت خام در بورس حرکتی پسندیده و مثبت بود، افزود: در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸، مجلس گامی اساسی برای بی‌اثرکردن تحریم‌ها برداشته و با فروش نفت در بورس مانع کسری بودجه دولت در سال ۹۸می شود.

وی با بیان اینکه بورس، ابزار شفاف و مناسبی برای عرضه نفت است، تصریح کرد: در صورت اجرای تحریم‌ها در سال آینده، عرضه نفت خام در بورس که در بودجه 98 نیز دیده شده است می تواند راهکار خوبی برای گذر از تحریم‌ها باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به نقش بورس کالا اشاره کرد و اظهارداشت: اگر می خواهیم در زمان اعمال فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، شاهد آرامش در بازارهای مختلف باشیم و مواد اولیه مهم و تاثیرگذار بر زندگی مردم، براساس عدالت و به دور از دلالی به دست تولیدکننده پایین‌دستی و مصرف‌کننده نهایی برسد، راهی جز انجام معاملات در بستری شفاف به نام بورس کالا نداریم.

انارکی محمدی عنوان کرد: از طریق معاملات زیرزمینی و پنهانی به هیچ عنوان نمی‌توان از تولیدکنندگان حمایت کرد، همچنین در شرایط غیرشفاف با سخت ترین قوانین و مقررات نیز نمی توان مانع از رفتارهای سوداگری و احتکار شد، از این رو شفافیت و در مبادلات بهترین راه مقابله در برابر التهابات است.