آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
1 صفحه

وصول مالیات با مشکلات اساسی

در کشور‌های در حال توسعه بنا به دلایل خارج از موضوع بحث، دولت‌ها همواره در وصول مالیات با مشکلات اساسی مواجه هستند که ضعف در ابزار وصول تنها یک ایراد کوچک می‌تواند باشد.

درس‌ هایی از مدل توسعه سنگاپور

بسیاری از کشور‌های جهان علیرغم برخورداری از منابع طبیعی و موقعیت‌های ژئواستراتژیک، به دلیل ضعف در ذهنیت توسعه و عدم درک مناسب از جوانب مختلف آن، هنوز از عدم یا عقب‌ماندگی توسعه رنج می‌برند.

توسعه صنعتی و خلأ گفتمان

فرهنگ واژه‌ای بسیط با تفاسیر گوناگون و حاوی مولفه‌های ثابت و متغیر است. از نظر سازمان یونسکو فرهنگ مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمایز عاطفی، فکری، مادی و معنوی یک جامعه یا یک گروه اجتماعی است که علاوه بر هنر و ادبیات، راه و رسم زندگی، با هم زیستن و باور‌های ما را نیز دربرمی‌گیرد.

صنعت خودرو و چالش های آن

سال ۱۸۸۶ سال تولد نخستین خودرو مدرن جهان است چراکه در این سال کارل بنز به‌عنوان یک مخترع آلمانی نخستین بار حق اختراع خودروی بنز ولو خود را ثبت کرد.

مروری بر صنعت سیمان

سیمان پس از آب یکی از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین کالا‌ها در جهان است و مهم‌ترین ماده اولیه در تهیه بسیاری از مصالح ساختمانی، ساخت‌وساز‌هایی مانند پل، جاده است.

اثر کنترل بهای سیمان بر قیمت ساختمان

در دو سال اخیر یکی از جدی‌ترین بحث‌های صنعت سیمان در ابتدای تابستان و مقارن با شروع قطعی‌های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده برق این صنعت، افزایش قیمت این محصول زیربنایی است.

روایت معمای امنیت غذایی ایران

آیا مطالبات مجلس و رسانه‌ها و تریبون‌ها از دولت، از جنس پیش‌رفتن در سفر هزار فرسنگی زنجیرۀ ارزش کالا‌های اساسی و امنیت غذایی پایدار است یا در جهت بازگشت به دوران سرخوشی امنیت غذایی کاذب؟ آیا دولت تسلیم مطالبات لحظه‌ای و روزمره خواهد شد یا طرحی برای امنیت غذایی آینده جمهوری اسلامی ایران به اجرا خواهد گذاشت؟

عرضه پرمیوم وکیوم باتوم پالایشگاه اصفهان؛ انحراف از فلسفه قرارداد‌های بلند مدت

انتظار می‌رفت شرکت بورس کالای ایران با صیانت از اجرای صحیح این ابزار معاملاتی (عرضه پرمیوم)، مانع از بروز انحراف در این روش فروش می‌گردید که در آن صرفا منافع پالایشگاه لحاظ شده و تولید کنندگان قیر را که همگی فعالان بخش‌های غیر دولتی هستند، با ریسک مضاعفی مواجه کرده است.

تحلیل دلار بازار آزاد ایران در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

دولت در سال ۱۴۰۰ تا همین حالا حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی داده است و اگر این مقدار را بخواهد دوباره بدهد، این بودجه کسری بسیار بالایی خواهد داشت و اگر هم ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند تورم بسیار سنگینی در کالا و خدمات به وجود می‌آید.

منبع درآمد جدیدی برای دولت

نبود شفافیت قانون گذار از جهت قوانین مالیاتی از یک سو و میزان پایین نقدینگی صرافی داخلی از سوی دیگر منجر خواهد شد که تجار داخلی علاقه مندی جهت استفاده از پلتفرم های داخلی نداشته باشند.

سیگنال‌گیری رمزارزها با شاخص ترس و طمع

معامله‌گران اغلب در زمان رشد قیمت‌ها حریص می‌شوند که در نتیجه آن احساس می‌کنند که از رشد قیمت بازار عقب افتاده‌اند و بالعکس زمانی که بازار نزولی می‌شود، با دیدن تغییرات قیمتی منفی به صورت غیرمنطقی اقدام به فروش ارزهای دیجیتال خود می‌کنند.

مزایای قرارداد کشف پریمیوم برای تولیدکنندگان

بازار معاملات کالا‌های فیزیکی از طریق ۶ روش مختلف: معاملات نقدی، سلف، نسیه، کشف پریمیوم، تهاتر و پیمان آتی صورت می‌پذیرد که از میان آن‌ها معاملات تهاتر و پیمان آتی هنوز در بورس کالا راه اندازی نشده است.

چرایی موافقت رهبری با درخواست تولیدکنندگان لوازم خانگی

چندی قبل بود که جمعی از تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی با ارسال نامه‌ای به دفتر رهبر انقلاب نگرانی خود را از زمزمه‌های واردات محصولات نهایی لوازم خانگی دو شرکت کره‌ای در ازای بدهی هفت میلیارد دلاری این کشور به ایران ابراز و برای جلوگیری از واردات این محصولات چاره‌جویی کردند. رهبر انقلاب ضمن موافقت با درخواست تولیدکنندگان داخلی، دستور جلوگیری از واردات این کالا‌ها را صادر کرد.

چین و معادن افغانستان پس از تصرف طالبان

افغانستان در بهترین شرایط یک بازی طولانی مدت است و اکنون که طالبان برنده شده اند، بیشتر نمایشی بلند مدت برای منافع چین است. بعد از پنج سال، این احتمال وجود دارد که افغانستان به یک صادرکننده مواد معدنی تبدیل شود، اما حتی با توجه به آشفتگی‌های مزمن سیاسی و اجتماعی در منطقه، بسیار دشوار است.