تعداد بازدید : ۹۶۵
کد خبر : ۱۹۲۷۶۲
عضو پیشین شورای عالی بورس تاکید کرد:
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
بازارهای مالی ابزاری است که می‌تواند تعیین‌کننده قیمت باشد و نقدینگی لازم را برای ادامه حیات بازار ثانویه تامین کند.

به گزارش بورس نیوز، حسین عبده تبریزی در همایش «تامین مالی از بازار سرمایه» که در محل سالن الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، عنوان کرد: بازار مالی از ابزارهایی استفاده می‌کند که از طریق آن می‌تواند تعیین قیمت کرده و نقدینگی را فراهم کند تا بازار ثانویه فعالیت خود را ادامه دهد.

وی با اشاره به نیاز به حفظ نقدینگی در بازار سرمایه بیان کرد: برای جلوگیری از مالی شدن اقتصاد باید جلوی بازده نامعقول بازارهای سفته‌بازی گرفته شود.

به گفته وی بازار ثانویه در بلندمدت ظرفیت نگهداشت حجم نقدینگی را ندارد. به علاوه منابع حاصل ازبازار ثانویه به بخش واقعی اقتصاد و تولید منتقل نمی‌شود.

عضو پیشین شورای بورس و اوراق بهادار درباره اقدامات انجام شده در بازار سرمایه برای تامین مالی گفت: تاثیری که بازار سرمایه در این مدت گذاشته این بوده است که دولت توانسته است بدهی‌های خود را با انتشار اسناد خزانه اسلامی پرداخت کند. اما اکنون بهترین زمان برای استفاده از این امکان نیست. چراکه دولت گرفتاری‌های مالی بسیاری دارد و ممکن است برای رفع این نیازها بیبش از حد مجاز به اوراق تکیه کند.

وی ادامه داد: تقویت بازار اولیه در این مدت توانسته است فعالیت‌های انجام دهد تا بازار ثانویه احیا شده و حباب آن بترکد.

وی همچنین تاکید کرد: بازار سرمایه تلاش کرده بخش خصوصی واقعی را برای انتشار اوراق بهادار عمومی تشویق کند.

عبده تبریزی تصریح کرد: خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی باقیمانده و واگذاری سهام مازاد آنها توسط هلدینگ‌ها از دیگر اقدامات انجام شده در بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه اکنون در شرایط رکود تورمی به سر می‌بریم، افزود: به کارگیری ابزارهای مالی مختلف نیازمند کمک دولت‌هاست و منابع عمومی را طلب می‌کند که در تنگناهای اعتباری به آنها کمک کرده و از تسهیلات دولتی و عمومی استفاده کنند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: ابزارهای مالی می‌تواند هزینه ریخته شرکت‌ها را با جایگزینی روش‌های اعطای کمک هزینه دولت با حمایت معاملاتی از طریق استفاده از این ابزارها تامین کند.

وی ادامه داد: برای تبیین بحث‌ها در جهت رشد اقتصادی معتقدیم که در این حوزه می‌توان از ابزارهای مالی به درستی استفاده کرد تا نقش موثری در رشد اقتصدی کشور داشته باشند.

وی تاکید کرد: زمانی که در کشور نظام کنترل قیمت وجود دارد ابزارها نمی‌توانند به درستی کمک کننده باشند. همچنین درجه تاثیرگذاری آنها در زمانی که شرایط زیرساختی استفاده در حوزه آماده نباشد کاهش یافته و کارایی ندارد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
«سهام و خصوصی‌سازی»
رئیس جمهور در نشست خبری، از تمرکز دولت بر فروش سهام، خصوصی‌سازی و مالیات خبر داد و آغاز «انتشار اوراق دولتی» از مهرماه، «رشد سرعت فروش سهام» و «واگذاری سهام شرکت‌های دولتی» را نوید داد.