کد خبر : ۱۹۳۱۲۷
کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی، راحت ترین روش اخذ مالیات است؛ ولی بهتر است دولت به جای اندیشیدن به اخذ مالیات از سپرده گذاران بانکی، به دنبال راهی برای اخذ مالیات از مشاغلی باشد که مالیات واقعی پرداخت نمی کنند.

تورم، آشفتگی در بازارهای مالی و اخلال در روند تولید، تنها ثمره یک طرح/

به گزارش بورس نیوز، ظاهرا مرکز پژوهش های مجلس طرحی را تهیه کرده که جهت جلوگیری از تعمیق رکود و برای هدایت نقدینگی دو هزار میلیاردی سپرده های بانکی به سمت تولید از سپرده های بانکی مالیات گرفته شود.
این طرح نگرانی هایی برای سپرده گذاران بانکی ایجاد کرده و این سوال مطرح است که چطور بدون آماده سازی زیرساخت های لازم قرار است سپرده های بانکی به سمت تولید هدایت شوند؟

سید حسین سلیمی کارشناس پولی و بانکی و عضو سابق هیات نمایندگان اتاق ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: طرح اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی در سال های اخیر بارها مطرح شده؛ ولی اجرای آن نیازمند مصوبه مجلس بوده و صرف یک پیشنهاد به معنای اجرای آن نیست.

وی افزود: اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی، راحت ترین روش اخذ مالیات است؛ ولی بهتر است دولت به جای اندیشیدن به اخذ مالیات از سپرده گذاران بانکی، به دنبال راهی برای اخذ مالیات از مشاغلی باشد که مالیات واقعی پرداخت نمی کنند.

سلیمی در رابطه با آثار اجرای احتمالی این طرح گفت: اخذ مالیات از سپرده گذاران بانکی موجب فرار سپرده ها از بانک ها خواهد شد و نقدینگی خارج شده نه تنها رونق تولید در پی نخواهد داشت؛ بلکه منجر به تورم و ایجاد آشفتگی در سایر بازارها و اخلال در روند تولید خواهد شد. 

وی تاکید کرد: فراموش نکنید که چرخ تولید به مدد اخذ تسهیلات بانکی می چرخد و در صورت خروج سپرده ها از سیستم بانکی، تامین نقدینگی و سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی دچار مشکل خواهد شد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: آثار منفی اخذ مالیات از سپرده های بانکی بر اقتصاد کشور به مراتب بیش از مزایای آن خواهد بود. سود سپرده ها منبع درآمد برخی اشخاص بوده و این طرح برای این افراد چالش ایجاد خواهد کرد. قطعا در تصمیم گیری ها تمامی جوانب در نظر گرفته می شود و در شرایط رکود اقتصادی، اقدامی انجام نمی شود که آرامش بازار پول را بر هم زند. ولی حتی طرح چنین پیشنهاداتی، جو روانی منفی ایجاد کرده و تورم زا خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "تمحرکه" دور هم جمع می شوند

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت ماشین سازی نیرو محرکه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ برگزار می‌شود.
پرداخت سود

پرداخت سود "چفیبر" از نخستین ماه زمستان

شرکت تولید فیبر ایران از زمان پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "کفرا" به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فرآورده‌های نسوز ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ برگزار می‌شود.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "فسا" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی فسا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.