تعداد بازدید : ۸۶۵
کد خبر : ۱۹۵۳۴۶
دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
سرعت تدوین و اجرای آیین نامه های بازار سرمایه در این حوزه بسیار کند است.

 

حرکت لاکپشتی قانونگذار، چالش تامین مالی استارت آپ ها از بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، کسب و کارهای اینترنتی این روزها به سرعت در حال گسترش بوده و بسیاری از کسب‌و‌کارهای سنتی از حمل‌و‌نقل مسافر گرفته تا خرید و بازاریابی و ... با کمک ایده‌های خلاقانه و استفاده از بستر اینترنت و اپلیکیشن‌ها و ... راحت‌تر از قبل اجرا می‌شوند.

اما استارت‌آپ‌ها عمدتا برای رشد و توسعه با چالش تامین مالی مواجه هستند. بازار سرمایه می تواند محل مناسبی برای تامین مالی جمعی کسب و کارهای اینترنتی (استفاده از وجوه خرد تعداد زیادی از سرمایه گذاران برای تامین مالی یک کسب و کار جدید) باشد. بدین ترتیب هم استارت آپ نقدینگی مورد نیاز برای گسترش فعالیت خود را جذب کرده و هم سرمایه گذاران در منافع آن کسب و کار شریک خواهند شد.

فعلا برای تامین مالی جمعی کسب و کارهای اینترنتی از بازار سرمایه با خلا مواجه هستیم؛ ولی می توان از ظرفیت های این بازار جهت تامین مالی استارت آپ ها استفاده کرد.

البته سرمایه گذاران باید بدانند که سرمایه گذاری در حوزه استارت آپ ها، سرمایه گذاری خطرپذیری است و ضمنا ریسک سرمایه گذاری در این حوزه می بایست به حداقل برسد و لازمه این کار این است که شرکت هایی که قصد تامین مالی از بازار سرمایه را دارند به درستی معرفی و ارزیابی شوند.

شایان شلیله دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در گفتگو با بورس نیوز ضمن تاکید بر خلا تامین مالی استارت آپ ها از بازار سرمایه، بیان کرد: بازار سرمایه هنوز نتوانسته نقش موثری در تامین مالی کسب و کارهای اینترنتی ایفا کند.

وی افزود: اگرچه صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital) و شرکت های سرمایه گذاری خصوصی (private equity) امکان اخذ مجوز و تامین مالی از بازار سرمایه را دارند؛ اما مقررات و آیین نامه های دست و پا گیری همچون تعیین محدودیت ۲ درصدی برای هزینه های اجرایی صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، از جذابیت تامین مالی از این بازار کاسته است.

ضرورت تغییر نگرش و آیین نامه های سنتی

شلیله تصریح کرد: سرعت تدوین و اجرای آیین نامه های بازار سرمایه در این حوزه بسیار کند بوده و پویایی لازم جهت حرکت همگام با تکنولوژی را ندارد. باید پذیرفت مقررات سنتی و آیین نامه هایی که در مورد صنایعی همچون پتروشیمی و سیمان و... وجود دارد، در مورد کسب و کارهای نوین و تکنولوژی محور کاربرد ندارد و اگر قرار است به تامین مالی کسب و کارهای نوین از طریق بازار سرمایه کمک شود، باید نگرش سنتی و محافظه کارانه و ساختارها متناسب با سرعت تکنولوژی تغییر کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: