خبرخوان
کد خبر: ۱۷۲۹۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵
تعداد نظرات: ۹ نظر
برخلاف الزام بانک مرکزی در برنامه اصلاح نظام بانکی
شبکه بانکی در حالی طی سال های گذشته به دلیل اتخاذ تصمیمات نادرست و پایداری مشکلات ساختاری با چالش انجماد دارایی ها و تنگنای مالی مواجه شده که مهمترین ریشه آن سرمایه گذاری و مشارکت بانک ها در پروژه هایی اغلب با قابلیت نقد شوندگی پایین و در برخی موارد زیان ده است.

در واکاوی علل بروز تنگنای اعتباری در سیستم بانکی، نقش دارایی های منجمد و راکد و افزایش حجم بدهی های دولت و در نتیجه رکود و مطالبات معوق بانک ها بسیار پر رنگ تر از سایر عوامل است. چرا که حدود نیمی از دارایی های شبکه بانکی کشور در دارایی های غیر مولد منجمد شده که ذوب آن در سرمای نسبی شدیدی که اقتصاد کشور را در بر گرفته، چندان امکان پذیر نیست.

به گزارش بورس نیوز، این در حالی است که در سال 93 بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای بانک ها را ملزم به واگذاری دارایی های مازاد و غیر مولد کرده تا طی سه سال با ذوب دارایی های منجمد آنها، شاهد افزایش توان اعتباردهی شبکه بانکی به بنگاه ها و واحدهای تولیدی و اقتصادی در انتظار تزریق منابع، باشیم.

حال آنکه به دلیل عدم اجرای این الزام، حجم و کیفیت پایین منابع سمّی قفل شده بانک ها اکنون نظام بانکی کشور را در مرز هشدار قرار داده و از کارآمدی بانک ها کاسته است. نمونه آن هم ورود منابع بانک ها به سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساخت و سازهای لوکس و پروژه های تجاری عظیم است که سبب شده با توجه به رکود حاکم بر بخش مسکن این املاک در حال حاضر بدون مشتری بماند و منابع بانکی در آن حصر شود و تا زمانی که اقتصاد کشور راه نیفتاده و چرخ تولید به حرکت در نیاید، به دلیل حجم زیاد منابعی که در این بخش قفل شده نمی توان انتظار زیادی در تغییر این وضعیت داشت.

بدين ترتيب، شبکه بانکی در حالی طی سال های گذشته به دلیل اتخاذ تصمیمات نادرست و پایداری مشکلات ساختاری با چالش انجماد دارایی ها و تنگنای مالی مواجه شده که مهمترین ریشه آن سرمایه گذاری و مشارکت بانک ها در پروژه هایی اغلب با قابلیت نقد شوندگی پایین و در برخی موارد زیان ده است که همزمان با وجود مطالبات غیرجاری و معوق، دسترسی آنها را به منابع مالی مورد نیاز برای اعطای اعتبار به بنگاه های اقتصادی کاهش داده و تشدید رکود اقتصادی را در پی داشته است.

اما در حالی بانک مرکزی بانک ها را به فروش دارایی های غیر مولد و حرکت به سمت تملک دارایی های مولد ملزم کرده که اجرای این برنامه اصلاحی قدری با مشکلاتی مواجه است. چرا که به دلیل برخی حساسیت های موجود در خصوص بانک ها، ذوب شدن این سرمایه های منجمد کاری دشوار به نظر می رسد.

چرا که عمده این دارایی های غیر مولد در حوزه املاک و مستغلات و یا سهام شرکت هایی است که به دلیل ارزش ريالي قابل توجه آنها، به سختی امکان نقد شدن دارند. زیرا از یک سو وضعیت اقتصادی کشور به ویژه در بخش مسکن با رکود مواجه است و از سوی دیگر فروش این املاک عموماً خریداران بزرگ و خاصی را می طلبد که نقدینگی هنگفتی حتی در حدود چند صد میلیارد تومان در اختیار داشته باشند.

همین موضوع گاهی موجب می شود با حضور خریداران بالقوه، مدیران بانک ها به فروش برخی دارایی ها زیر قیمت واقعی آن تن دهند. اقدامی که به دلیل حساسیت های بالا پیرامون بانک ها، گاهی اعتراضاتی را نسبت به عملکرد آنها در پی دارد، مبنی بر اینکه چرا در اغلب موارد دارایی بانک ها زیر قیمت و کمتر از ارزش واقعی آن فروخته می شود؟

البته این موضوع تنها چالش مدیران بانک ها نیست و سایر شرکت ها به ویژه خودرویی ها و ساختمانی ها نیز در فروش دارایی های خود با این مشکل مواجه هستند و گهگاه مجبور می شوند به دلیل وجود خریدار با نقدینگی در دسترس بالا، املاک خود را زیر قیمت بفروشند.

بدين ترتيب خودروسازانی که طبق مصوبه شواری عالی پول و اعتبار بر خروج از بنگاهداری و فروش دارایی های غیر مولد و بی بازده ملزم شده اند، نیز با این موضوع درگیر می باشند.

اين امر در شركت هاي ساختماني هم كه در حوزه ساخت و ساز فعال هستند، به دليل ركود حاكم بر بازار مسكن با اين معضل رو به رو مي باشند. به عنوان مثال سهامدارانی از "ثغرب" بابت فروش زمینی به قیمت 8.5 میلیارد، در حالیکه 10 میلیارد برای خرید آن صرف شده، به مدیران این شرکت ساختمانی اعتراض كرده اند. حال آنکه بایستی پرسید آیا در شرایط اقتصادی کنونی خریداری حاضر می شود چنین مبلغی را براي يك ملك بپردازد و آيا خريداري با قيمت بالاتر حاضر به معامله بوده است؟ هر چند كه عدم توان نقد شدن اين دارايي ها به معناي امكان به حراج گذاشتن آنها توسط مديران در هر قيمتي نيست؛ اما به هر ترتيب در خصوص فروش املاكي با حجم و ارزش ريالي قابل توجه، اين مشكل امري اجتناب ناپذير است.

ضمن اينكه وقتی طی سنوات گذشته دولت همواره با واگذاری دارایی ها و تهاتر اموال و املاك با بدهي هايش، مطالبات شبکه بانکی را پرداخته، مسلم به نظر می رسد که در حال حاضر بانک ها با حجم عظیمی از دارایی های منجمد رو به رو می شوند که به این سادگی ها هم قابلیت نقد شدن ندارد.

از سوي ديگر، اوضاع نامساعد بازار سرمایه نیز امکان واگذاری سهام تحت تملک بانک ها را به همین راحتی نمی دهد. چرا که عرضه های پر حجم سهام توسط آنها می تواند لطمه های جدی و جبران ناپذیری را به پیکر بی جان بورس وارد آورد.

حال آنکه اگر با راهکارهای موثر بتوان این الزام را اجرایی کرد، حدود 400 هزار میلیارد تومان تنها از دارایی های حبس شده در بانک ها آزاد شده و وارد چرخه واقعی اقتصاد می شود. حال آنكه انجماد اين دارايي ها در اقتصاد كشور در حال حاضر توان تسهیلات دهی بانک ها را به بخش واقعی اقتصاد کاهش داده و با این اوصاف می توان گفت بانک ها هم اکنون با نصف ظرفیت خود در حال فعالیت هستند و ریشه این سلسله مشکلات را می توان در سیاست های اتخاذی طی سال های اخیر و برخی سوء مدیریت ها دانست.

البته با وجود آنکه خودروسازان و ساختمانی ها و البته سایر شرکت های واگذار کننده دارایی های غیر مولد به ويژه بانك ها، همواره با چنین مشکلاتی دست به گریبان هستند، اما حساسیت ها روی شبکه بانکی و مدیران بانک ها بیش از سایرین است كه موجب مي شود عملکرد آنها در روند واگذاری و قیمت فروش دارایی های منجمد مجموعه تحت مدیریتشان، بیشتر از دیگر مجموعه ها زیر ذره بین انتقادها قرار داشته باشد. اما به هر ترتیب برای ذوب این دارایی های منجمد راهی نیست جز گرم شدن تنور اقتصادی و روشن شدن موتورهای تولید که تحقق این امر نیز نیاز به گذشت زمان دارد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
7
18
بسمه تعالی
بیشترین سرمایه گذاری ها بر روی املاک بوده. متأسفانه.
امان از دست مدیران ....که تنها را سود را ....... میدانند.
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
12
7
مگر میشود راخ حلی نباشد دولت اگر خود را مسئول بداند چرا خرید دین را انجام نمیدهد ؟؟؟ دارائیهای سمی با کمتر از یک پنجم یا یکششم خریداری شود انهم با فروش اوراق ارزی خارجی در قبال این یک پنجم یا یک ششم معوض هم تولید را نجات میدهد هم بازار را از حالت رکود در میاورد برای سرمایه درگردش هم اوراق ارزی بفروشد و با تبدیل به ریال یا درصد کمی بهره در صندوقی سرمایه گذاری و از ان به عنوان یارانه سود در مقابل انجام کار به متاقضیان بدهد و نه بعنوان وام عقل معجزه بشری 38 سال است که در این کشور فراموش شده است
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
8
13
عنوان کردن اعتراض سهامداران برای فروش املاک زیر قیمت چیزی جز فرافکنی نیست، کدام مدیر ارشد ایرانی برای دنیایی از تصمیمات غلط اش توبیخ شده است؟ مگر وضعیت فعلی ناشی از همان عملکرد غلط و مغایر واقعیتهای اقتصادی کشور نیست؟ حالا هم دیر نشده، کافی است اجازه دهند املاک شان 20حداقل درصد پایین تر از قیمت های فعلی عرضه شود خواهیم دید که هم بسیاری از مصرف کننده های واقعی وارد بازار خرید خواهند شد و هم بسرعت املاک بانکها و نهادها به سرمایه نقدی تبدیل خواهد شد، این البته به شرطی است که بعد از آن بانکها و نهادهای پرقدرت دست از بساز و بفروشی برداشته و وارد تولید قابل صادرات شوند در غیر اینصورت بدون تردید اوضاع بدتر و بدتر خواهد شد.
نصیری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
9
15
باسلام مشکل بانکها دادن وام های فراوان به نور چشمی ها وبرنگردادن وامهای توسط انهابه بانگها وداشتن اینهمه شعبه واینهمه کارمند اضافه که همه هزینه براست درحالی که درهمه دنیا کارها ی بانکی الکترونیکی شده اگر این شعبه های اضافی را کم کنند ومنابع انهارا صرف کارهای تولیدی کنند وکارمند های اضا فی را هم درکارهای تولیدی بکار گیرند منطقی تراست وسوده تر
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
11
10
جیب مردمو زدن راحتره.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
6
9
این حرفها فرافکنی است مهمترین مشکل بانکها بنابه اظهار کارشناسان بدهی 400 هزار میلیاردی دولت به بانکهاست که در10 ساله انباشته شده و با سود کم در اختیار افراد خا ص قرار گرفته
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
11
5
چرا خوذ دولت املاک را نمی خرد و به جایش چاههای نفت را به بانکها نمی دهد
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
2
بانک... پیشرو در بر باد بردن سرمایه سهامداران هست
ali
|
UNITED STATES
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
2
ضرر و زیان سهامدار بانکی را که با گزارشات پنهان و موهم سهام بانکی خریده را کی باید پرداخت کنه چرا کسی پاسخگو نیست ؟