خبرخوان
سهام بانک ها در بورس جدید ترینهای بورس
معمای تسعیر ارز جدید ترینهای بورس
شش ضلعی ابهام جدید ترینهای بورس
افسانه قیمت اسمی جدید ترینهای بورس
شش ضلعی ابهام جدید ترینهای بورس
سهام بانک ها در بورس جدید ترینهای بورس
افسانه قیمت اسمی جدید ترینهای بورس
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۶۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴
معاون اول رئیس جمهور گفت: مهم‌ترین اولویت دولت با توجه به تغییرات نرخ ارز، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است و تلاش می‌کنیم نقدینگی واحدهای تولیدی کشور را تامین کنیم.

به گزارش بورس نیوز، اسحاق جهانگیری اظهار کرد: مهم‌ترین اولویت دولت با توجه به تغییرات نرخ ارز، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است و تلاش می‌کنیم نقدینگی واحدهای تولیدی کشور را تامین کنیم.

جهانگیری ادامه داد: باید در کنار یکدیگر، به دولت و بخش خصوصی کمک کنیم تا کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور در اختیار مردم قرار گیرد.

وی تاکید کرد: نیازهای ارزی کشور باید برطرف شود و باید صادرات خود را احیا کنیم. ما به ارز صادرات نیاز داریم و به همین دلیل آمریکا نفت، پتروشیمی و فولاد را تحریم کرده است.

جهانگیری گفت: کارآفرینی می‌تواند کشور را از شرایط و موانعی که با آن مواجه هستیم، عبور دهد؛ حتی اگر با تحریم و محدودیت روبرو نبودیم، بازهم باید با خلاقیت و حمایت از کارآفرینان افق‌های جدید برای آینده کشور و جوانان ایجاد کنیم.

معاون اول رییس جمهور برخی از راهکارها و پیشنهادات گذشته را برای حل مشکلات کشور ناکارآمد دانست و گفت: نیازمند نوآوری و خلاقیت برای حل مشکلات هستیم؛ باید کارآفرینی را به سمت استفاده از فناوری‌های نو و براساس تغییرات و تحولات اجتماعی و اقتصادی ببریم و زمینه را برای حضور زنان و جوانان در عرصه‌های مختلف فراهم کنیم.

وی افزود: تغییرات زیادی در کارآفرینی جهان در حال وقوع است؛ عده ای در حال افول و گروه‌های دیگری در حال ظهور هستند؛ بسیاری از بنگاه‌ها دیگر وجود ندارند و باید از این فرازها و فرودها رمزگشایی شود و افول و ظهورها را باید بررسی و مطالعه شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: بنگاه‌هایی موفق بوده‌اند که همزمان با تغییرات جهانی خود را تغییر داده‌اند و ادامه حیات داده‌اند و بنگاه‌هایی که خود را تغییر نداده‌اند، در چرخ‌دنده‌های تغییرات از بین رفته‌اند.

جهانگیری تصریح کرد: بنگاه اقتصادی پویا تغییرات امروز جهان را می‌شناسند و امیدواریم هم زندگی شخصی، هم اجتماعی و هم بنگاه‌ها بتوانند خود را با تغییرات و تحولات تطبیق دهند.

وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم در چرخ‌دنده‌های تحولات، قربانی تغییر باشیم و بلکه باید با اتکا و پشتوانه مردم از این مسائل و مشکلات عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور به چالش‌ها و ابرچالش‌های پیش روی کشور اشاره کرد گفت: مسأله آب، بودجه و نقدینگی و مسائل محیط زیست کشور، امروز به چالش‌های بزرگی در کشور تبدیل شده و توسعه کشور و زندگی مردم را تهدید می‌کند؛ باید برای حل این ابر چالش‌ها تلاش و برنامه ریزی می‌کردیم اما امروز هم با تحریم‌ها هم مواجه هستیم.

جهانگیری شرایط کشور را سخت و دشوار عنوان کرد و افزود: این دوره چون بی‌منطق و بی پشتوانه است، طولانی نخواهد بود، اما باید باید برای عبور از این زمستان سخت برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری به اولویت‌ها در مسائل اقتصادی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه باید مطمئن شویم معیشت مردم آسیب نمی‌بیند، افزود: باید کالاهای ضروری و روزمره مردم تامین شود، از تجار و صنوف هم خواهش دارم تلاش کنند کالاها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد؛ مردم بعد از این مدت کوتاه قضاوت می‌کنند و خواهند گفت چه کسی به آنها کمک کرده است؟

وی با تاکید بر لزوم افزایش صادرات برای تامین نیاز ارزی کشور خاطر نشان کرد: می‌دانم کارآفرینان دل پری از صادرات دارند ولی صادرات نباید از اولویت خارج شود؛ کشور به ارز حاصل از صادرات نیازمند است و آمریکا نیز به همین دلیل می‌خواهد جلوی صادرات ما را بگیرد.

جهانگیری مهمترین مسئله واحدهای تولیدی را کمبود نقدینگی عنوان کرد و ادامه داد: حل این مساله در دستور کار دولت است تا واحدهای تولیدی کار خود را ادامه دهند، ما اگر موفق شویم تولید و صادرات را تداوم داشته باشد و ارز مورد نیاز کشور را تامین شود، حتما از این شرایط سخت عبور می‌کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: در شرایط فعلی ساز و کارهای متعارف به دلیل فساد فرسودگی، و ناکارآمدی خیلی کارساز نیست، بیان کرد:‌ ما نیازمند تعقل، خلاقیت و نوآوری در راهکارها و ارائه راهکارهای جدید برای حل مسائل کشور هستیم.

وی با اشاره به تغییرات بسیار پرشتاب و گسترده گفت: با اتکا به نخبگان، ملت و سابقه تاریخی خود می‌توانیم سربلند از این مسیر بیرون بیاییم؛ در این شرایط فعالان اقتصادی، دولتمردان و نخبگان دانشگاهی همه یک مسئولیت مشترک دارند، همه باید با شناسایی و تقویت فرصت‌های کارآفرینی، نگرانی و ابهام نسبت به آینده کشور را کاهش دهند.