خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۹۴۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
درجه بندی، نقاط ضعف و قوت صندوق ها را نیز مشخص می کند و در واقع درجه بندی به اصلاح عملکرد صندوق ها نیز کمک خواهد کرد.
به گزارش بورس نیوز، این هفته برای نخستین بار درجه بندی صندوق های درآمد ثابت در مورد یکی از این صندوق ها انجام شد. در این درجه بندی که بر اساس نسخه بومی شده متدولوژی JCR_VIS صورت گرفته، اطلاعاتی همچون زمان تقسیم سود، محل درآمد، ترکیب دارایی ها، توزیع ریسک تمرکز، ترکیب دارندگان واحدهای سرمایه گذاری و... مشخص شده و برای اطلاع عموم منتشر شده است.

جهت بررسی آثار و مزایای این درجه بندی، خبرنگار بورس نیوز گفت‌وگویی با قاسم محسنی مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان که نخستین درجه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری را انجام داده، داشته که چکیده آن را می‌خوانید.

سوال: درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری الزامی است؟ 

محسنی: خیر، الزامی جهت درجه بندی صندوق ها وجود ندارد و درجه بندی به درخواست مدیران صندوق ها انجام می شود. تا کنون ۸ صندوق سرمایه گذاری جهت درجه بندی اعلام آمادگی کرده و قرارداد منعقد کرده یا در شرف انعقاد قرارداد هستند. درجه بندی نخستین صندوق درآمد ثابت (امین آشنا ایرانیان) انجام شده است. احتمالا درجه بندی ۲ صندوق دیگر تا پایان سال جاری و ۵ مورد دیگر اوایل سال ۹۸ انجام خواهد شد.

سوال: این درجه بندی چه مزیتی برای صندوق ها دارد؟

محسنی: انجام درجه بندی و وضعیت ریسک و بازدهی صندوق ها را نشان می دهد که در جذب سرمایه گذار موثر خواهد بود.

سوال: درجه بندی صندوق ها چه تفاوتی با رتبه بندی اعتباری دارد و چطور انجام می شود؟

محسنی: رتبه بندی اعتباری، ریسک عدم ایفای تعهدات را می سنجد. مثلا با رتبه بندی اعتباری بانک ها یا شرکت های بیمه، می توان میزان ریسک عدم ایفای تعهدات بانک ها و بیمه ها را نسبت به سپرده گذاران و بیمه گزاران مشخص کرد.
اما درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری متفاوت بوده و بازدهی صندوق پس از تعدیل نسبت به ریسک، سنجیده می‌شود.
جهت این درجه بندی، بازدهی ماهانه ۵ سال گذشته صندوق محاسبه شده و ریسک، از بازدهی کل کسر می شود. ریسک با میزان کمتر بودن بازدهی کسب شده نسبت به بازدهی بدون ریسک اندازه گیری می شود. تفاضل بازدهی کل و ریسک، درجه صندوق را مشخص می کند.
هر چه بازدهی ماهانه صندوق ها نوسان کمتری داشته باشد، ریسک هم کمتر است و هر چقدر با پذیرش ریسک کمتر، بازدهی بالاتری محقق شود، صندوق درجه بهتری کسب خواهد کرد.

سوال: آیا ممکن است درجه بندی به نفع صندوقی نباشد؟

محسنی: درجه صندوق ها از یک ستاره تا پنج ستاره متفاوت خواهد بود. اخذ درجه پایین تر (تعداد ستاره کمتر) برای هر صندوق، به معنی عملکرد ضعیف در گذشته است. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که آینده ادامه گذشته باشد. این مسئله ممکن است  وجود داشته باشد که مدیران صندوق های با درجه پایین تمایلی به افشای نتیجه گزارش نداشته باشند. البته طبق قرارداد، ابتدا درجه بندی برای مدیران صندوق ها اعلام می شود و در صورت تمایل مدیران، گزارش افشای عمومی خواهد شد.
درجه بندی، نقاط ضعف و قوت صندوق ها را نیز مشخص می کند و در واقع درجه بندی به اصلاح عملکرد صندوق ها نیز کمک خواهد کرد.

سوال: منظور از ریسک تمرکز چیست؟

محسنی: هر چه سرمایه گذاری صندوق ها در محل های متنوع تری صورت گرفته باشد، ریسک تمرکز کمتر خواهد بود و بالعکس.
برای مثال اگر سپرده گذاری صندوقی فقط در یک بانک انجام شده باشد، ریسک تمرکز این صندوق نسبت به صندوقی که در چند بانک مختلف سپرده گذاری کرده، بیشتر خواهد بود. در مورد سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت و سهام و... نیز این قضیه مصداق دارد.
البته با توجه به بالا بودن ریسک تمرکز  در اکثر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، فعلا ریسک تمرکز در درجه بندی صندوق های با درآمد ثابت، به تاثیر زیادی ندارد.

سوال: آیا هزینه های انجام کار می تواند علتی برای عدم تمایل صندوق های سرمایه گذاری به درجه بندی باشد؟

محسنی: خیر، هزینه درجه بندی در حدی نیست که موجب عدم رغبت مدیران صندوق ها به اجرای فرآیند درجه بندی شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
فردوسی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
0
0
نماد بانک تجارت بدون پیغام ناظر و اومدن مجوز سازمان؟ همین جوری حسینقلی خانی ساعت 14.50 مسدود شد! دریغ از یک پیغام؟
سازمان بورس نگو ...........بگو