پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۲۴۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
وزیر اقتصاد گفت: تامین منابع برای دولت بدترین هدف واگذاری‌ها است. برای افزایش کارایی باید در روش‌های واگذاری تجدید نظر و اقدام به فروش بنگاه‌ها بعد از احیا کرد.

تامین منابع برای دولت بدترین هدف واگذاری‌هاست

به گزارش بورس نیوز، فرهاد دژپسند درجلسه روز گذشته بررسی مسائل و مشکلات واگذاری‌های بزرگ اظهار کرد: به معاونت اقتصادی ماموریت داده شد تا فارغ از حواشی و مباحث فساد و نظیر آن مطالعاتی انجام دهند. زیرا اصل بر سلامت است و یعنی فسادی وجود ندارد مگر آنکه ثابت شود.

وی افزود: تامین منابع برای دولت بدترین هدف واگذاری‌ها است. برای افزایش کارایی باید در روش‌های واگذاری تجدید نظر و اقدام به فروش بنگاه‌ها بعد از احیا کرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین می‌توان مدیریت را واگذار و برای اهلیت از روش اجاره به شرط تملیک استفاده کرد. بخش خصوصی و تعاونی‌ها هم می‌توانند با تشکیل کنسرسیوم اقدام به خرید کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: درحالی تاکنون 15 شرکت سهامی عام تشکیل شده که به اعتقاد برخی، شرکتی مانند توسعه نیشکر قابل واگذاری نیست و باید در اختیار دولت بماند اما آیا نمی‌توان چنین شرکت‌هایی را به عنوان سهامی عام منطقه واگذار کرد؟

وی افزود: چالش جدی در واگذاری‌ها در مورد قیمت و نوع روش است اما برای شرکت‌‌های بورسی، قیمتی تعیین نمی‌‌‌شود و از طریق بازار سهام کشف قیمت و وجوه حاصله برای افزایش سرمایه شرکت‌ها و بانک‌ها استفاده می‌شود و به دولت واریز نمی‌شود. بنابراین هیچ سهمی برای دولت باقی نخواهد ماند و اصرار بر این است که واگذاری‌ها در تالار شیشه‌ای و بدون هرگونه شبهه و شائبه‌ای انجام شود .

وی افزود: در این میان 17 و 20 درصد از سهام بیمه البرز و دو پالایشگاه شیراز و لاوان تا اوایل هفته آینده برای واگذاری اعلام می‌شود و دیر یا زود شرکت‌های غیربورسی هم آماده واگذاری خواهند شد.