خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۴۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
مدیرعامل شستا گفت: ما در حال حاضر بر اساس یکسری آیین‌نامه و ضوابط خاص انتصاب‌ها را انجام می‌دهیم و به همین منظور در برخی از شرکت‌ها که چالش زیادی داشتند، آزمون برگزار کردیم که مستندات آزمون هم موجود است و مستندات آن را به شما می‌دهیم.
به گزارش بورس نیوز، محمد رضوانی‌فر در این باره اهمیت شفافیت در سیاست‌های مدیریتی آن مجموعه در خصوص انتصاب افراد که در هفته‌های اخیر سروصدای زیادی ایجاد کرد و شبهاتی در خصوص عدم تخصص مطرح شد، اظهار کرد: در مورد هیات مدیره چند نکته وجود دارد، اول اینکه ترکیب هیات مدیره بسیار مهم بوده و اینکه یک انتصاب را در یک ترکیب پنج نفره بخواهیم قضاوت کنیم، قضاوت خوبی نیست مثلا در شرکت دارویی لازم نیست که هر پنج عضو داروساز باشند یا در شرکت پتروشیمی هر پنج عضو تخصص شیمی داشته باشند، اما باید افرادی با تخصص پروژه و نیروی انسانی نیز حضور داشته باشند.

وی افزود: نکته بعدی اینکه وقتی می‌خواهیم در مورد هیات مدیره تصمیم‌گیری کنیم، باید برنامه‌ها و استراتژی‌های شرکت مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال یک شرکت پروژه‌ای است پس باید یک تیپ آدم خاص در آن باشند یا یک شرکت درگیر مجموعه‌ای از مسائل حقوقی است، پس باید آدم‌های حقوقی بگذاریم. علاوه بر این قضاوت در مورد ترکیب هیات با حضور یک فرد درست نیست.

مدیرعامل شستا ادامه داد: همچنین ما برخی محدویت‌ها نیز داریم؛ مثلا مطابق ماده ۲۴۱ که یک فرد تنها در یک مجموعه می‌تواند عضو هیات مدیره باشد، پس ما باید دنبال افراد نیز بگردیم. پیدا کردن افرادی که ذینفع نباشند یا در شرکت‌های رقیب نباشند و دیگر مسائل، در نهایت باعث ایجاد محدودیت‌های زیادی می‌شود از سوی دیگر اینکه یک جوانی را در کنار یک ترکیب پخته‌تر بگذاریم که هم یک نیروی جوان آورده باشیم و هم شرکت خوب اداره شود و هم اینکه آن شخص چیزی یاد بگیرد، مستلزم پذیرفتن یکسری ریسک‌هاست به هر حال هر جوانی باید برای اولین بار عضو یک هیات مدیره شود تا در سوابق کاری وی ثبت شود.

وی بیان کرد: البته بعضی مواقع کم‌لطفی‌هایی نیز انجام می‌شود. اینکه یک نفر یک مدرک تحصیلی عالی دارد و یک مدرک فنی حرفه‌ای در یک رشته تاسیساتی، آن وقت تحصیلات عالیه او را نبینند و فقط بگویند طرف تاسیساتی است، کم‌لطفی است. اگر این ملاک باشد که همه دیپلمه هستند، چون بالاخره یک روزی دیپلم گرفته‌اند. به نظر من این‌قبیل اظهارنظر‌ها و حرکات، کم لطفی است.

مدیرعامل شستا در رابطه با روند جدید انتصابات و شرایط آن خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر بر اساس یکسری آیین‌نامه و ضوابط خاص انتصاب‌ها را انجام می‌دهیم و به همین منظور در برخی از شرکت‌ها که چالش زیادی داشتند، آزمون برگزار کردیم که مستندات آزمون هم موجود است و مستندات آن را به شما می‌دهیم.

رضوانی‌فر توضیح داد: ما برای انتخاب مدیرعامل و اعضای هیات مدیره آزمون برگزار کردیم که در آن قانون تجارت، رفتار سازمانی، صورت‌های مالی، تحلیل مالی، قوانین بورس مباحث فنی آن شرکت و زبان تخصصی را گذاشتیم و به صورت مستند و فیلمبرداری شده نحوه برگزاری آزمون را ضبط کردیم و پس از آن با انجام مصاحبه نتایج آن را در سایت همان شرکت اعلام کردیم. اکنون هم بر همین منوال در پتروشیمی آبادان و پتروشیمی غدیر هیات مدیره و مدیرعامل انتخاب کردیم.

وی افزود: ما سعی کردیم به صورت سیستماتیک رفتار کنیم. هر کسی که منصوب می‌شود براساس یک شیوه‌نامه حداقل نمره‌هایی را کسب می‌کند؛ مثلا براساس روزمه، سابقه و تحصیلات مرتبط و غیرمرتبط در رشته تحصیلی، نوع دانشگاه دولتی و آزاد و سوابق کارشناسی نمره‌هایی درنظر گرفته می‌شود و تمام فعالیت‌ها براساس آیین‌نامه‌ای مشخص که آن را در اختیار عموم گذاشتیم، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شستا بیان کرد: ممکن است که این آیین‌نامه ایراد داشته باشد، اما در بخش جوان‌ها و خانم‌ها امتیازات ساده‌تر گرفته می‌شود. پس از اتمام این موارد، یک نمره از فرد متقاضی و همزمان هم یک عدد برای شرکت که براساس سود و عملکرد استخراج شده به دست می‌آید. در این مرحله نمره فرد باید از نمره شرکت بالاتر باشد. البته نمره حداقل برای فرد موظف و غیرموظف و کسی که می‌خواهد مدیرعامل شود یا عضو هیات مدیره تفاوت دارد.

رضوانی فر ادامه داد: پس از معلوم شدن نمره، نتایج به کمیته انتصابات شرکت می‌رود و از آنجا به کمیته انتصابات هلدینگ شرکت مربوطه رفته و پس از تصویب به کمیته انتصابات شستا می‌آید، ممکن است در تمام این مراحل یک درصد خطا وجود داشته باشد. اگر قاطبه این انتصاب‌ها را با هم‌نوع خودشان در بازار و دوره‌های قبل مقایسه کنیم، می‌بینیم که چقدر شفاف شده است.

مدیرعامل شستا گفت: در مواردی ما علاقمند به بکارگیری افرادی بودیم که در بخش خصوصی خیلی بیشتر حقوق و مزایا داشته‌اند و لذا باید این موارد را نیز در نظر گرفت.

رضوانی‌فر در پاسخ به این سوال که آیا شما تحت فشار از سوی افراد یا نهاد یا گروه‌هایی هستید، گفت: یک تعبیر این است که ما گاردمان را بازکردیم و هر که تمایل دارد نیرو معرفی کند که من هیچ مشکلی در آن نمی‌بینم، اما اینکه سر چارچوب خودمان و سر ارزیابی ایستادگی کردیم و آزمون برگزار می‌کنیم خیر از این منظر تحت فشار نیستم.


وی بیان کرد: به هر حال من چالش شستا را فقط موضوع انتصاب‌ها نمی‌بینم. اینکه برخی این را القا کنند که عمده فشار‌ها از سوی نمایندگان مجلس به شستا وارد می‌شود به نظر من یک ظرفیت است. اینکه یک فرد معرفی کنند که دست‌پاک و متخصص باشد، مساله بدی نیست. مشروط به اینکه بعدا هیچ مشکلی در روند بررسی و نظارت بر افراد معرفی شده وجود نداشته باشد.


مدیرعامل شستا افزود: این همه حساسیت روی انتصاب‌ها در شستا وجود دارد در حالی که من می‌توانم به راحتی از بانک‌ها یا مجموعه‌های دولتی و حاکمیتی نام ببرم که در آن‌ها افرادی با داشتن مشکلاتی به مراتب زیادتر و عدم صلاحیت، در هیات مدیره سمت کسب کردند.

رضوانی‌فر گفت: در مورد آن مورد خاص که این روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده این را در نظر داشته باشید که دولت‌ها انتظار دارند در دوران خودشان با رعایت تمام شرایط تخصص و سلامت و صلاحیت، افرادی همسو با خودشان در رأس امور قرار گیرند و کمک کنند سیاست‌ها و برنامه‌های دولت پیاده شود که این مساله چیز غلطی نیست و در تمام دنیا عرف است.

مدیرعامل شستا گفت: در پاسخ به آن‌ها که می‌گویند چرا این آقا را گذاشتید، ایشان در ستاد آقای روحانی بوده، می‌گویم وقتی دولت تدبیر و امید انتخابات را برده است، این فرد باید از ستاد چه کسی انتخاب می‌شد؟ این دولت الان علاوه بر اینکه یک ساختار و چارچوب از برنامه‌های خود دارد، برنامه‌هایی هم برای وزارتخانه‌ها و شستا تهیه کرده است و انتظار دارد مدیران هم در همان راستا و همسو با دولت حرکت کنند. این یک ایراد نیست بلکه شرط عقل است و نمی‌توان به عنوان ایراد از این موضوع یاد کرد.