پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۸۸۱۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: دولت به دنبال سوددهی ایمیدرو به عنوان یک بنگاه نیست، بلکه به دنبال توانمندسازی بخش خصوصی برای رشد و توسعه در کل زنجیره تولید و ارزش است.

دولت به دنبال سوددهی ایمیدرو به عنوان یک بنگاه نیست

به گزارش بورس نیوز، غریب‌پور اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 1.2 میلیارد دلار طرح وارد مدار تولید شده که حاصل آن ایجاد 3هزار شغل بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال نیز 1.3 میلیارد دلار پروژه جدید راه‌اندازی شود که نتیجه آن اشتغالزایی برای 3هزار نفر است.

وی که به مناسبت دهه فجر به استان کرمان سفر کرده بود، با تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: سیاست ایمیدرو قرار گرفتن در کنار بخش خصوصی و گفت و گوی مداوم با نهادها و تشکل‌های خصوصی است به طوری که بتوان از ارتباط دوسویه به راه حل‌هایی در حوزه‌های جذب سرمایه، ایجاد اشتغال، رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه‌گذاری دست یافت.

غریب‌پور یکی از آثار چنین نشست‌هایی را تصمیم گیری دوجانبه و مشارکتی عنوان کرد و گفت: زمانی که تصمیمات با همکاری و جلب نظر بخش خصوصی انجام شود، زمینه تصمیم گیری در پشت درهای بسته از بین می‌رود و در عین حال از ضمانت اجرایی در خارج از بدنه دولت نیز برخوردار می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به نشست با وزیر امور اقتصاد و دارایی اشاره کرد و گفت: در این جلسه راه‌های جذب بخشی از نقدینگی 1700 تریلیون تومانی کشور (که سالانه 20درصد نیز به آن اضافه می‌شود) بررسی شد و وزارت اقتصاد نیز به دنبال ساماندهی این میزان نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید است.

وی تصریح کرد: دولت در دهه فجر امسال 148هزار میلیارد تومان پروژه راه‌اندازی می‌کند که 70هزار میلیارد تومان آن مربوط به طرح‌های عسلویه است که چنین رقمی تقریبا معادل نیمی از ارزش بازار سرمایه است.

غریب‌پور در عین حال از تشکل‌های بخش خصوصی خواست ایده‌های ارتباط صنعت و دانشگاه مطرح شوداین در حالی است که ایمیدرو نیز قراردادهایی با دانشگاه‌ها دارد و با ساماندهی این ایده‌ها، از ظرفیت‌های موجود برای خلق ارزش استفاده می‌شود.

غریب‌پور گفت: بهنیه‌سازی مصرف آب و برق در صنایع معدنی جزو اولویت‌های ایمیدرو است و تجربه‌های پیشین در صنعتی همچون سیمان نیز نشان داده استفاده از نیروهای زبده توانسته کاهش مصرف برق و آب را در پی داشته باشد.

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین درباره شرایط تولید و مقایسه صنایع داخل و خارجی گفت: باید در قالب بنچ مارک، واحدهای فرآوری را با واحدهای مشابه دنیا مقایسه کنیم به طوری که اگر قیمت‌های انرژی واقعی شود به چه اقداماتی نیاز داریم، چه تغییراتی باید در فرایند‌ها انجام گیرد و نقاط ضعف شامل چه مواردی است.

وی به ظرفیت معدنی استان کرمان اشاره کرد و گفت: استان کرمان با ذخیره بیش از 5.8 میلیارد تن ماده معدنی و با ظرفیت 63 میلیون تن برداشت ماده معدنی، توانمندی قابل توجهی و کم‌نظیری در این حوزه دارد.

غریب‌پور بیان کرد: ارایه تسهیلات لازم در زمینه زیرساخت‌ها، اکتشاف، استخراج، جذب سرمایه، آموزش، بهبود رفاه و برابری، از وظایف دولت است و از طرفی قوانین فعلی هم اجازه ورود دولت به حوزه‌های پایین دستی را نمی دهد از همین رو بخش خصوصی باید در یک روابط دوسویه، پیگیر توسعه باشد تا به نتیجه دلخواه برسیم.

غریب‌پور افزود: تلاش ما در ایمیدرو این است که پیشرو توسعه باشیم به طوری که پهنه‌های معدنی را کشف و به بخش خصوصی واگذار کنیم و هم اینکه طرح‌ها را در یک فراخوان در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: دولت به دنبال سوددهی ایمیدرو به عنوان یک بنگاه نیست، بلکه به دنبال توانمندسازی بخش خصوصی برای رشد و توسعه در کل زنجیره تولید و ارزش است.

وی به اقدامات کلان این سازمان اشاره کرد و گفت: ایمیدرو 15 میلیارد دلار از سال 81 (که تاسیس شده) در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است که برخی از نتایج چنین سرمایه‌گذاری، کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد و دومی در تولید آهن اسفنجی است. می‌توان اذعان کرد که بعد از انقلاب معدن و صنایع معدنی به ویژه بخش فولاد بیشترین رشد را در اقتصاد داشته اند.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین خبر داد: در آستانه امضای تفاهمنامه با منابع طبیعی کشور هستیم به طوری که بتوان روند سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های جدید در بخش اکتشاف و معدنکاری را هموار کرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو در عین حال توجه به مسوولیت اجتماعی را از اولویت‌های اجرای طرح‌ها برشمرد و گفت: مسائل اجتماعی با همکاری مدیران استانی قابل حل است. در همین حال توجه به حقوق مردم منطقه به ویژه در اشتغال و رفاه از اولویت بالایی برخورداراست.