خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۰۴۳۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کارشناس بازار سرمایه گفت: پرهیز از نگهداری نقدینگی و علاقمندی به سرمایه‌گذاری در بازارهای نقدشونده و قانونمند مانند بورس به دلیل کاهش ارزش پول یکی دیگر از عوامل رشد تاریخی روز گذشته بازار سرمایه است.

پرهیز از نگهداری نقدینگی از عوامل رشد بازارسرمایه

به گزارش بورس نیوز، فردین آقابزرگی درباره عوامل به‌روز رکوردشکنی تاریخی بورس تهران در روز گذشته اظهار کرد: توجیه عملیات سود و زیان به دلیل تاثیرپذیری از افزایش نرخ ارز نیمایی و حتی اصلاح نرخ ارز نیمایی یکی از این عوامل است. براین اساس، تغییر مبنای محاسبه نرخ فروش محصولاتی که تا پیش از این براساس سامانه نیما و رشد قیمت نرخ ارز انجام می‌شد، بر محاسبات سود و زیان و عملیات شرکت‌ها اثر قابل توجهی را ایجاد کرد، اما همین احتمال که ممکن است نرخ نیما مجددا اصلاح شود، عاملی در رشد شاخص بود.

وی افزود: پرهیز از نگهداری نقدینگی و علاقمندی به سرمایه‌گذاری در بازارهای نقدشونده و قانونمند مانند بورس به دلیل کاهش ارزش پول یکی دیگر از عوامل رشد تاریخی روز گذشته بازار سرمایه است.

فعال بازار سرمایه ادامه داد: علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران بالقوه در بورس (سپرده‌گذاران و فعالانی که نقدینگی خود را در دیگر بازارهای غیرمولد نگهداری کرده بودند) به جهت جلوگیری از کاهش ارزش نقدینگی و انجام سرمایه‌گذاری در تنها بازار قانونمند و دارای نقدشوندگی تغییر کرد و این باعث شد تا منابع نقدینگی به سمت بازارسرمایه گسیل شوند.

آقابزرگی بیان کرد: از آنجایی که این روزها اطلاعات و آمار مربوط به تورم علنی بیان می‌شوند در جهت‌دهی و هدایت نقدینگی سرمایه‌گذاران تاثیرگذار است. به طور مثال، در گذشته صندوق جهانی پول رشد اقتصادی ما را از منفی ۱.۶ به ۳.۸ درصد اعلام کرده بود؛ اما طی چند روز اخیر مرکز آمار کشور تایید کرده است که منفی ۳.۸ درصد رشد منفی خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین افزود: با توجه به آمار و با وجود خسارت‌های به وجود آمده در ابتدای سال و نیز احتمال فروش کمتر منابع نفتی و صادرات آن در مجموع با ضعف حدودی اقتصاد نسبت به 6ماه گذشته مواجهیم؛ به این معنی که ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده است، این روند موجب شد که افراد نقدینگی خود را برای جلوگیری از کاهش ارزش پول، به سرمایه‌گذاری در بورس بیاورند.

آقابزرگی خاطرنشان کرد: گذر از نقطه تاریخی ۱۹۷ هزار واحد در شاخص بورس را با مقادیر قابل توجهی از حجم معاملات قدرتمند است. با احتمال ادامه این روند در روزهای آینده و رکوردشکنی روز گذشته بازار سبب می‌شود که علاقمندان به بازارسرمایه کنجکاوتر شده و منابع نقدی بیشتری را برای سرمایه گذاری در این بازار می‌آورند.

این فعال بازارسرمایه در خصوص پیش‌بینی شرایط این بازار تا 6 ماه آینده تصریح کرد: در شرایط متغییر کنونی فضای اقتصادی، دستیابی به چشم‌انداز 6ماهه مشکل است، اما اگر با شرایط حال حاضر در این بازار پیش برویم، به نظر من روند افزایشی مانند سال ۹۷ خواهد بود؛ البته اگرچه شیب این رشد مانند سال گذشته نیست (سال ۹۷ مسبب اصلی شیب تند افزایش شاخص نرخ ارز بود) ولی کماکان با رشد مواجه خواهیم بود.