پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۲۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت
مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت گفت: در سال گذشته و همزمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت‌گذاری کاغذ و شرایط غیر رقابتی کاغذ وارداتی یارانه‌ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده‌ایم .

به گزارش بورس نیوز، علیرضا‌ هادی اظهار کرد: در حال حاضر مصرف سالانه کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور در حدود 335 هزار تن بوده که توسط واحدهای فعال موجود می‌توانیم تا حدود 50 درصد نیاز کاغذ کشور را تامین کنیم.

وی افزود : در سال گذشته و همزمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت‌گذاری کاغذ و شرایط غیر رقابتی کاغذ وارداتی یارانه‌ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده‌ایم .

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن وتجارت توضیح داد: در تولید کاغذچاپ، تحریر و روزنامه ، 3 واحد تولیدی با ظرفیت اسمی بالغ بر 175 هزار تن در کشور فعالند و 5 طرح دیگر باظرفیت 338 هزار تن طی چند سال آینده می توانند ،وارد فاز تولید شوند .

هادی ادامه داد: یکی از این طرح‌ها در استان خوزستان و با هدف استفاده از باگاس نیشکر با ظرفیت تولید 200 هزار تن کاغذ در حال احداث است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی بیان کرد: با این شرایط، توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبه رو است و ما نمی توانیم اصراری بر روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

هادی خاطرنشان کرد: تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم از روش‌های مرسوم دیگر در تولید کاغذ است که در همین راستا و با عنایت به هزینه‌های پایین تولید در این روش، حدود 145 طرح صنعتی مجوز گرفته اند که 15 مورد از این طرح‌ها با ظرفیت بالغ بر 115 هزار تن دارای 60 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی می باشند.