پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۲۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
رئیس انجمن پالایش نفت مطرح کرد:
رئیس انجمن پالایش نفت گفت: انجمن صنفی کارفرمایی پالایش نفت قیمت پایه فرآورده‌های پالایشگاهی را درکمیسیون تخصصی قیمت‌گذاری و بر مبنای فرمول وزارت نفت تعیین می‌کند. در واقع بر اساس فرمول وزارت نفت قیمت پایه تعیین و برای انجام معاملات به صورت ماهانه به بورس کالا و بورس انرژی اعلام می‌شود.

تعیین قیمت پایه براساس فرمول وزارت نفت

به گزارش بورس نیوز، ناصر عاشوری، اظهار کرد:‌ انجمن صنفی کارفرمایی پالایش نفت قیمت پایه فرآورده‌های پالایشگاهی را درکمیسیون تخصصی قیمت‌گذاری و بر مبنای فرمول وزارت نفت تعیین می‌کند. در واقع بر اساس فرمول وزارت نفت قیمت پایه تعیین و برای انجام معاملات به صورت ماهانه به بورس کالا و بورس انرژی اعلام می‌شود.

وی افزود: انجمن برای اولین بار و با هدف شفافیت بیشتر، از نمایندگان دستگاه‌های نظارتی دعوت کرد تا در کمیسیون نرخ گذاری حضور داشته باشند و گزارش نحوه کشف و چگونگی تعیین قیمت فراورده‌ها نیز به آنها ارایه شد.

عاشوری افزود: البته هر ماهه انجمن پس از تعیین قیمت یک رونوشت از دلایل و چگونگی قیمت‌های تعیین شده به دستگاه‌های نظارتی ارسال می‌کند تا در جریان قرار گیرند.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت خاطرنشان کرد: دستگاه‌های نظارتی شامل ریاست جمهوری، معاونت اقتصادی دولت، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات خواهد شد که در چگونگی تعیین قیمت فرآورده‌های نفتی در بورس، کاملا نظارت کرده و تمامی امور با تصمیمات روشن و شفاف پیش می‌رود.

عاشوری درباره چگونگی قیمت‌گذاری نیز بیان کرد: ما همیشه سعی کردیم قیمت‌ها را به صورت ماهانه اعلام کنیم اما به تازگی به دلیل تغییر در مولفه‌های اقتصادی مانند کاهش قیمت دلار و نفت ناچار شدیم قیمت فرآورده‌ها در بورس‌ها را زودتر از زمان مقرر تعدیل و کاهش قیمت در اواسط ماه صورت گرفت.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: بیش از ۳۰ محصول کالای ویژه مانند لوب‌کات، وکیوم باتوم، حلال‌ها، خوراک ویژه پتروشیمی‌ها، روان‌سازها و ... کاهش یافتند . زیرا بر اساس مصوبه ما مکلف هستیم در صورت کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی متغیرهای اقتصادی به همان میزان قیمت‌ها را تغییر دهیم و کاهش به یکباره قیمت نفت و دلار باعث شد قیمت فرآورده‌ها بین ۱۰ تا ۱۳ درصد کاهش یابد.