خبرخوان
پربیننده ترین عناوین
کد خبر: ۱۹۱۳۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
تحلیلگر بازار مالی گفت:
این عوامل می‌تواند مانند این دوره از تحریم‌ها به طور مستقیم بر اقتصاد کشور اثر بگذارد یا اینکه به سبب تغییرات در بازارهای جهانی موجبات نوساناتی در بازارهای سرمایه دنیا شود که مشابه این مورد به تازگی با وضع تعرفه بر محصولات چین توسط آمریکا و ایجاد نوسان در بازارهای کالایی رخ داد.

به گزارش بورس نیوز، موسی احمدی، اظهار کرد: عوامل ریسک‌زا همواره بر کسب و کارها سایه افکنده و اخیرا شاهد افزایش آن بوده‌ایم.

وی افزود: این عوامل می‌تواند مانند این دوره از تحریم‌ها به طور مستقیم بر اقتصاد کشور اثر بگذارد یا اینکه به سبب تغییرات در بازارهای جهانی موجبات نوساناتی در بازارهای سرمایه دنیا شود که مشابه این مورد به تازگی با وضع تعرفه بر محصولات چین توسط آمریکا و ایجاد نوسان در بازارهای کالایی رخ داد.

تحلیلگر بازارهای مالی ادامه داد: به طور کلی تنها زمانی شاهد رونق و رشد واقعی بازار سرمایه خواهیم بود که ریسک بازار و کسب وکار شرکت‌ها کاهش یافته و سودآوری شرکت‌ها در نتیجه عوامل مختلفی همچون بهبود بهره‌وری، عوامل تولید و بازار فروش داخلی و صادراتی محصولات و خدمات آن‌ها روند پایدار و رو به افزایشی داشته باشد.

احمدی تاکید کرد: با نگاهی به روند کاهشی ارزش پول ملی مشخص می‌شود که عمده این رشدها ناشی از کاهش ارزش پول ملی بوده و افراد با نگاه به بازار ارز و تغییرات نرخ آن انتظار بازدهی بازار سرمایه متناسب با نرخ ارز موجود در بازار را دارند.

مدرس دانشگاه بیان کرد: افزایش سود اسمی شرکت‌ها در سال گذشته نیز مزید بر علت بوده است. همچنین با توجه به روند رو به رشد شاخص، در ماه‌های گذشته شاهد رشد قیمت سهام برخی شرکت‌ها علی‌رغم عدم رشد مقدار و رقم فروش و صرفاً مبتنی بر ارزش دارایی آن‌ها و بر اساس رشد ارزش جایگزینی صنایع بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: لازم است چه از نگاه سیاستگذاران و چه سرمایه‌گذاران نگاهی ویژه به زیرساخت‌های بازار و ارتقاء فرهنگ و سواد سرمایه‌گذاری به منظور پیشگیری از رخدادهای منفی تجربه شده بازار در گذشته و تبعات نامناسب آن داشته باشیم.