بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۰۰
کد خبر : ۱۱۹۲۱۴
مدت هاست که میخوام یه مطلب درباره بحران نمایندگی بنویسم، اما خودکارم رنگ نمی داد. بالاخره امروز قسمت شد و فرصت رو مغتنم دیدم که لااقل یه مطلب کوتاه در خصوص این موضوع بنویسم.

به گزارش بورس نیوز، صحنه کنونی تالار حافظ در حالی با آشفتگی خاصی این روزها نمایش های زیادی را پیش روی سهامداران و سرمایه گذاران به تصور کشیده که نکته مهم دو قطبی علیه توضیح واضحات است. 

پارادوکسی که در حوزه مدیریتی وجود داشته و دلیل آن را برطبق نظریه نمایندگی در نظام راهبری شرکتی می توان در تضاد منافع دانست. معضلی که در شرکت های سهامی ایجاد می شود و براساس این بحران، در برخی شرایط مدیران تصمیماتی اتخاذ می کنند که در راستای منافع خود و عکس منافع سهامداران است.

ممکن است کسی بگوید: حالا که چی؟ تضاد منافع مدیران و سهامداران و در ابعاد وسیع تر سرمایه گذاران به بورس نیوز چه ارتباطی دارد؟ اما در پاسخ به این سخن می توان گفت که "با هیچکس نبودن و از یک نقطه برج عاج همه را به نظاره نشستن و نقد کردن!" بطوریکه این موضوع گرچه مرتبط با ما نیست، اما مهم این است که بایستی اقدامی عملی برای رفع این قبیل مشکلات صورت گیرد که انجام این اقدام هم از برج عاج امکان پذیر نیست. از این رو بایستی خود نیز درگیر جریان بوده و وارد گود عمل شویم.

آیا منافع همه در یک جهت است ؟ 

زیرا مطابق با این نظریه همیشه منافع مدیران، کارمندان و سهامداران در یک راستا نبوده و در بسیاری جهات از هم پوشانی لازم برخوردار نیست. بطوریکه بارها و بارها دیده شده یک مدیر از سمت خود استفاده کرده و به مسافرت های خارجی غیر ضروری رفته و تنها اقداماتی به نفع خود انجام می دهد.

حال آنکه بخشی از اقدامات آنها به نفع سهامداران شرکت نیست. گاهی یک مدیر حقوق کارمندان خود را بیش از آنچه که باید، افزایش می دهد و این نیز به ضرر سهامدار تمام می شود و اگر چنین امری محقق نگردد، کارمندان ناراضی هستند. از این رو به نظر می رسد بایستی یک نقطه اپتیمم و واحدی تعیین شود تا براساس شایسته سالاری به هر کسی امتیاز داده شود و حق سایرین به ویژه سهامداران نیز رعایت گردد. حال آنکه تضاد منافع در بسیاری از بخش های بازار سرمایه قابل مشاهده است.

روی سخن این گزارش با همه ذی نفعان بازار سرمایه از جمله حقوقی ها ، سهامداران خرد، مسوولان بورس ، کارگزاران و شرکتهای تامین سرمایه و خلاصه همه فعالان بورس اوراق بهادار است خصوصا کانون کارگزاران و سرمایه گذای ها زیرا شاید عمده زیان ناشی از اجرای ضوابط معاملاتی جدید و اعمال برخی محدودیت ها در بخش فروش سهام، بر دوش کارگزاران و شرکتهای سرمایه گذاری تحمیل شده و این کانونها به عنوان حامی آنها اقدام موثری تا کنون انجام نداده اند و دیگر مدیران کارگزاری ها که اتفاقا قدیمی بازار هم هستند به هر دلیل ساکت مانده اند!!! و از هیچ روشی برای پایان این دور باطل در بوری بهره نجسته اند .

سکوت فعالان بورس چرا ؟ 

سوال اینجاست که چرا هیچ یک از مدیران کارگزاری ها و صندوق های سرمایه گذاری و مدیران شرکتهای سرمایه گذاری  و ... به صورت هماهنگ و با ارایه دلایل متقن و بیان نکات منفی مرتبط با برخی تصمیمات سازمان بورس و موضع انفعالی شرکت بورس و فرابورس اعتراض نمی کنند؟

دلایل سکوت کدام گزینه است ؟ 

شاید دلیل این آشفته بازار منافع در بورس تهران را بتوان این عوامل دانست که در وهله اول در خصوص برخی از مدیران ترس از تخلفات احتمالی صورت گرفته قبلی و احتمال ترتیب اثر به آنها در صورت اعتراضهای عمومی و علنی باشد.

این سکوت در جمع مدیران کارگزاری ها و سرمایه گذاری ها و ... گمان و ظن وجود برخی مسایل پشت پرده را در در ذهن ها ایجاد می کند که شاید مواردی همچون "بگم بگم ها" وجود داشته و دارد و حاکی از وجود ترس هایی برای آنهاست که نمی توانند حتی برخورد کارشناسی با موضوعات داشته باشند .

در وهله دوم به روند اعطای مجوزهایی بر می گردد که برای این افراد و از سوی سازمان بورس صادر می شود. زیرا به نوعی تأیید صلاحیت حرفه ای آنها برای حضور در پست های مدیریتی بدون نظر سازمان بورس امکان پذیر نیست امری که در مورد مدیران عامل شرکتهای زیر مجموعه بورس  مثل شرکت بورس ، فرابورس ، بورس کالا و سپرده گذاری و ... هم وجود دارد و در برخی موارد مدیران این مجوعه ها خودخوری می کنند و عتاب سهامداران را می شنوند و دم نمیزنند چون دست آنها با تایید صلاحیت حرفه ای بسته شده است .

حال آنکه به نظر می رسد بایستی کمیته ای مستقل از سازمان مذکور وجود داشته باشد تا تأیید صلاحیت مدیران کارگزاری ها و ... توسط کمیته هایی مجزا و مستقل صورت پذیرد و افراد کمیته به صورت دوره ای نیز عوض شوند که لابی های قدرت تشکیل نگردد.

همچنین بیم آن می رود که زد و بندهایی پشت پرده باشد تا با اقدامی هماهنگ، مدیران سازمان بورس با اقدامات برخی افراد فرصت طلب به زمین خورده و افرادی از این اتفاق به نفع خود استفاده کنند و جایگاه آنها را تصاحب کنند. حال آنکه در این شرایط اخلاق حرفه ای زیر پا گذاشته شده و تلاشی برای حفظ شایستگی ها صورت نخواهد گرفت.

علاوه بر آنکه به نظر می رسد در مقابل اجرای ضوابط جدید و دستورالعمل های متوالی همه مدیران کارگزاری ها و ... با یکدیگر هماهنگ هستند و اکثریت  در راستای برخی منافع در مقابل چنین تصمیماتی ساکت مانده اندو هیچ اعتراض رسمی و سرگشاده ای نمی کنند.

اما نکته مهم اینجاست که به نظر می رسد شورای عالی بورس، سازمان بورس، شرکت های بورس و فرابورس و کانون های کارگزاران و سرمایه گذاری بایستی به صورت همه جانبه در جهت منافع همه ذی نفعان گام بردارند. 

حال آنکه طی این مدت دیدیم که در واقعیت چنین اقدامی عملی نمی شود و به نظر می رسد که در شرایط کنونی بحران نمایندگی در آشفته بازار حفظ منافع مشاهده میشود و  به دلایل فوق ذی نفعان بازار سرمایه انفعال را بر اقدام موثر ترجیح داده اند که بدا به حال ما که منفعت شخصی را منفعت ملی ترجیح می دهیم .

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
حسینی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۸
متاسفانه هر چه تو سی سال خدمت صادقانه بدست آوردم فقط یک سومش ماند آقای وزیر اقتصاد کجایی چطوری میخواد جبران بشه اینو قلبا می گم کی از زن و بچه ام واقعا خجالت می کشم بعضی وقت ها فکر می کنم شاید دستهایی از خارج در قضیه دخیل باشه. که......
رضا
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۹
شاخص تا 71000 واحد جاي اصلاح دارد چرا اينقدر تنش ايجاد ميكنيد.
مجتبی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۹
مرسی
فرهاد
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۰
جانا سخن از زبان ما ميگويي -ترجيح منافع فردي و شخصي بر منافع جامعه و سهامداران جز-
fffa
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۰
ای داد بیداد -همه جا خرابه.......
مسعود نوری
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۱
فقط باید سهامداران خودشون به فکر باشند خودشون بازیچه لاوی جدید سهام خواری نشن با هم متحد باشید واز خریدو فروش امتنا کنید تا فضا مناسب بشه فقط و فقط همین متحد عمل کنید
شکرستان
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۶
بورس نیوز چرا این دوشرکتی که قراره امروز بدن را مثل "بمپنا" تحلیل قیمت نمیکنی؟همچنین میخواهم شما پیگیر شوید چرا EPSاین دو شرکت را چرا در سایت بورس قرار نداده اند؟؟؟ممنون.
بینگو
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۵
پسر حاجی های مایه دار از پولهای من و شما نردبان درست کردن ما هم هیچ غلطی نمیتونیم بکنیم
هعهغ
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۶
ممنون بورس نیوز امیدواریم این نوشتنها تا رسیدن حق به حقدار ادامه داشته باشد
....
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۷
قطعا اقدامی مهندسی شده بوده ، به صورت کلان خواستن اقتصاد کشور رو سرو سامان بدن و در این بین سهامداران رو یک جزء کوچک دیدن . این قضیه هم از سوی دولت و طبق نظریه... بوده و این مدیران .... فقط بله قربان گو بودن .
mahdi
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۷
برادر من چرا همیشه دنبال ذشمن خیالی میگردیم که بی کفایتیها رو لیف کنیم بندازیم گردنش مشکلات بورس برمیگرده به بی کفایتی ... حالا دولت تدبیر و امید تا کی میخواد تازیانه بی تدبیری اینها رو بر دوش ملت تماشا کنه معلوم نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میر
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۸
من اگر 20سال دیگه خدمت کنم باز هم ضرری که متحمل شدم جبران نمیشه نمیدونم چرا به تدبیر امید اعتماد کردم
محمدرضا زره ساز
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۱
سلام دوستان مطلب جالبی بود فقط مدیران بورس بدانید خدا از حقش میگذره اما از حق الناس نمیگذره تا دیر نشده وعمرتون به دنیاست یا جبران کنید یا بیایید مثل مرد از سهامدارها معذرت خواهی کنید
مردمي
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۵
سلام تازه نوبت دارودسته اقاي ... است به نظر من اين دولت اصلا دولت اقاي ...است وهمه اين مشكلات از همين اقا است.
امیر
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۵
بیچاره کردید همه رو
میگید شاخص 20واحد افت کرده مشکل خاصی نیست
همه دارو ندارمون رفت سرمایه مون نصف شده
نبایدم براتون مهم باشه
مردمي
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۵
لااقل بعد از شش ماه يك كليدهم كار نكرده خدا به دادمون برسه نه سانتريفيوژ ميچرخه نه اقتصاد نه بورس نه كار نه زندگي مردم فقط اقاي هاشمي همش حرف ميزنه ووارد اقتصاد شده با درود و سپاس مجدد از دكتر محمود احمدي نژاد.
عبدی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۹
یکی از دلایل افت بازار عرضه های اولیه هست.برای تامین نقدینگی معمولا یک هفته رو تحت شعاع قرار میده،الان که دیگه بدتر.واقعا نمی دونم چرا توی همچون آشفته بازاری اینهمه عرضه ی اولیه انجام میشه،دقیقا باید گفت این یک اقدام عمدی برای خراب تر کردن بازار هست.
مهرداد
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۵
من هنوزم میگم پای ب - ز در میان است.
lميد
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۶
آقايان زياد تلاش نكنيد سهامدارا ديگه به بورس بدبين شدن كاري نميشه كرد در مملكتي كه نرخ خوراك 4 برابر ميشه كدوم احمقي مياد سرمايگذاري كنه
gh
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۷
در طول 8 سال گذشته تمامی کارگزاران فقط در تائید مدیران بازار صحبت کرده اند و این مطلب تازه ای نیست.
مسعود نوری
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۸
دوستان یادتون میاد اقای روحانی توسخنرانی صد روزش گفت از بورس حمایت میکنه ؟ حمایت ایشون یعنی این الان توعمانند وپسفردا هم.......اینم بورس چاق ما همه دارن بشکن میزنند
قریشوندی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۰
بورس نیوز عزیز سلام به نظرم باید هرکسی که توان مدیریت نداره وباعث پس رفت میشود باید بدون ملاحظه و به خاطر رضای خدا باید عزل بشه
؟
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۱
رفیقی داشتم در شهرستان دست فروش بود چند سال قبل با مهاجرت به تهران واتصال خود به یکی از جناح ها وداشتن خبر رانتی از همین کانال و فعالیت در بورس اکنون خانه 2 میلیاردی و ماشین 200 میلونی دارد . فقط همین رو باید گفت وای بر ما وای برما وای برما
کیارش
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۱
آقا یعنی واقعا افرادی که الان تو ضرر هستن یه درصدم تقصیر خودتون نیست فقط مقصر صالح آبادی و طیب نیا و روحانی هستن وقتی بدون هیچ تخصصی امدین تو یه بازاره
مالی حرفه ای خیال داشتن سودم بکنین
اوون موقعه مگه وزیر اقتصاد مجبورتون کرده بود تو سقف قیمت ها بخرین
من خودم چهارشبه باز سهم خریدم 5 درصدم تا الان منفیه اشتباه کردم که زود خریدم باید تو این هفته می خریدم ضررم کردم ولی اشتباه خودم بوده نه تقصیر صالح آبادی
بهنام
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۳
شاخص امروز هم شروع به سقوط كرده ديگه بايد از بازار خارج شد تا دير نشده بايد فروخت
رسول
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۲
بیاید با دست کاری کنتور برق گاز وو آب ضررمان را جبران کنیم تا دولیت بداند که این ملت باج بده نیستند دولت فکر میکند انگلیس برای ما آب نان میشود
بی نام
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
در مملکتی که مثل جناب وزیر خارجه اجازه گذاشتن ریش پروفسوری نداره در مملکتی که هنوز کسی جرات نداره جلوی .... های وهوی کنه بازار همینه کسی دلش به حال ما نمیسوزه خود باید مثل یک مرد اقدام کنیم
فرنام
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
شاخص را به زوز بانك ملت مثبت نگه داشتن وگرنه امروز همه فروشنده هستند
حسینی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۶
باسلام اقای عزیز سواره را ازپیاده چه خبر مقداری پس انداز برای خرید خانه داشم خیرسرم میخواستم ارزش افزودهای از بورس بگیرم حالا با شش بچه در حل طلاق کشی هستم
حمید
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸
برای چی جلوی افت سهام اخابر و شبندر گرفتید در جایی که تعداد زیادی از شرکتها بیش از 100% افت داشتند مگر اینها خونشان رنگین تر از بقیه هست که باید حمایت شوند؟؟
مملی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۹
تو رو به خدا ، تو رو به جدت ، تورو به امواتت ، بسته دیگه ، اینقدر چرت و پرت نگید . به خدا غلط کردیم ادای آدم حسابی ها رو دراوردم ، 100 میلیون ریختم تو این بازار مکاره ، شده 35 میلیون ، بدبخت شدم ، وای .وای وای وای . اوخ اوخ اوخ . آخ آخ آخ . ......
پيام
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۷
اينجوري كه داره امروز پيش ميره شاخص ميره براي 75000
ناشناس
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۱
چند سال پيش هم به همين صورت شد من سهام 14500 توماني چيني ايران رو 250 تومن فروختم . هواستون باشه تا كجا جا داره .
امیر
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۳
تمام اینها به این دلیل هست که بورس شفاف نیست.خودشون خبر دارنکه کی سهام ها بالا میاد و کی پایین میاد. چهل درصد سرمایه ای که تو پانزده سال جمع کرده بودم از دست رفت. در حقیقت رفت تو جیب این آقایون ...
نینا
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۳
چند تا سهم هست بخرید و نگه دارید
فملی
شنفت
قشرین
وبشهر
وبانک
غدیر
فولاد مبارکه
ومعادن
اگر چیزه دیگه دارین با اینا جابجا کنید و یکسال نفروشید
از همه خواهش میکنم زیاد از این سهم تو اون سهم نپپرید جز ضرر چیزی نمیشه با یه سهم بازی کنید
بالاش را بدید پایینش رو بخرید
عرضه اولیه امروز را هم فراموش نکنید
فيروز
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹
سه ماه نزول پياپي خيلي عاليه
غلی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۳
اگر این قانون مسخره رو نمیگذاشتند بسیاری از کسانی همجون خود من که با ضرر رفته بودیم بیرون دیگر برنمیگشتیم و ضررمون حداقل نصف الان میشد ولی سازمان با امید دادن بیخودی تنها باعث شد افراد بیشتری در این منجلاب بیفتند و ضرر سهامداران را بیشتر کرد.
امید است جناب آقای روحانی که به نظر میرسد در لجبازی روی دولت قبلی رو هم کم کرده بالاخره صدای ما سهامداران را بشنود و به منافع سهامداران بیشتر از کسانی که در پروسه انتخابات وامدارشان شد اهمیت بدهد.
ياحق
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۵
بسمه تعالي
اينکه منافع شخصي ترجيح به منافع ملي در پوست و خون اکثر مسئولين ماست و تو عملکردشون هويداست. گرو و دسته و باند بلاخره از اين فبيل
ولي يک طرف حرفم با آن افراديست که کل دارائي خود را وارد بورس کرده‌اند شايد تو اکثر سايتها اين هشدار داده شده که با نقدينگي مهم و اساسي خود از قبيل فروش ماشين و مسکن و يا سرمايه‌اي مثل پول بازنشستگي و وام سهام نخريد و يا تک سهم نشويد ولي کو گوش شنوا. ولي از طرفي هم عده‌اي کمين کردن و منتظر همين فرصت بودند تا اين سرمايه گرانمايه شوما را به چنگ آورند.
حسین
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۳
باسلام هموطن گرامی خواهشن همه سهام داران زنگ بزنید به این شماره 0216375 سازمان بورس ومثل من اعتراز کنید بگید این بازار بورس نیست بازار قمارکده است تمام سرمایه مان تواین قمار از دست رفت تواسلام قمار حرام است ولی خودتان قمارکده بازکرده اید
نینا
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۹
اکر کسی دوست دارهشلرد بخره نکه داره
سورن
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۱
با سلام،در جواب دوست عزیزی که می فرمایند همش تقصیر سهامداراست باید عرض کنم که اینگونه نیست طبق قانون جاذبه هیچ جسمی به سمت بالاحرکت نمی کند مگر در حالت بی وزنی
یه نگاه به تحلیل های سایت های مختلف و تحلیل های بنیادی بعضی از سهامها قبل از خراب شدن بازار بیندازیدبه نظر شما مه اینها و ازجمله خود بنده کم سوادم،
دوست عزیز جواب سفسته را نمی شود با منطق داد،میشه حکایت کسی که رفته بود توباغ یه بنده خدایی و می گفت اینها نعمتهای خداست و من بنده خدا و از نعمتهایی که خدا بوجود آورده دارم استفاده می کنم
در هر صورت برای پیشرفت صنعت و اقتصاد بازار سرمایه باید زیباترین و بی حاشیه ترین و منطقی ترین بازار باشد ولی به نظر من برعکس اینهاست و...
Bijan
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۵
سقوط بورس تهران تا سال دیگه ادامه داره و به ۳۸۰۰۰ واحد میرسه، بخاطر بی‌ اعتمادی به مدیران بورس، حتا حالا هم که قراره محدویت فروش لغو بشه، دیگه اعتمادی نیست، از کجا معلوم فردا یا یک هفته دیگه، یا یک ماه دیگه یک قانون دیگه نذارن، بی‌اعتمادی = مرگ بورس واسه ۱۲ سال دیگه
ساسان
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴
اگه یکمی منطقی تر فکر کنیم متوجه میشیم که هرچی سرمون میاد نتیجه ی عملکرد شخصی خودمونه.اگه بتونیم این رو بپذیریم که ضرر و زیان ما حاصل اشتباه خودمون بوده ،احتمالن بعد از رفع نقاط ضعف خودمون میتونیم پولی رو که از دست دادیم توی طولانی مدت جبرانش کنیم.اما اگر جسارت پذیرفتن ضعف های خودمون رو داشته باشیم.چرا این حرف رو میزنم "که مقصر خود ماییم"؟
بخاطر اینکه هستن کسایی که به موقع سرمایشون رو از بازار بیرون کشیدن و الان فقط رصد کننده ی بازار ان ،تا اینکه ضرر کننده!
و البته خیلی از اشخاص هم هستن که تو این اوضاع کلی از سرمایشون رو از دست دادن.واسه مثال یکی از سرمایه گذارا که دکترای خودش رو تو زمینه ی اقتصاد و سرمایه گذاری گرفته بود توی این اصلاح 80% سرمایش رو از دست داده!
خوب فرق این دودسته آدم چیه؟
اگه بخوایم توی سرمایه گذاری چشم بسته عمل کنیم مشخصا اگر سودی هم نسیبمون بشه هیچ وقت پایدار نیست و "اتفاق" بعدی معلوم نیست که خوش آیند باشه...
پس قبل از انتقاد و خراب کردن دیگران اول یه خورده به عملکرد خودمون فکر کنیم ببینیم چکار کردیم.الانم بجای شکستن کاسه کوزه روی سر دیگران بریم خودمون رو اصلاح کنیم.بلکه بتونیم در آینده ضررهامون رو جبران و کسب سود کنیم.
ساسان
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۰
اگه یکمی منطقی تر فکر کنیم متوجه میشیم که هرچی سرمون میاد نتیجه ی عملکرد شخصی خودمونه.اگه بتونیم این رو بپذیریم که ضرر و زیان ما حاصل اشتباه خودمون بوده ،احتمالن بعد از رفع نقاط ضعف خودمون میتونیم پولی رو که از دست دادیم توی طولانی مدت جبرانش کنیم.اما اگر جسارت پذیرفتن ضعف های خودمون رو داشته باشیم.چرا این حرف رو میزنم "که مقصر خود ماییم"؟
بخاطر اینکه هستن کسایی که به موقع سرمایشون رو از بازار بیرون کشیدن و الان فقط رصد کننده ی بازار ان ،تا اینکه ضرر کننده!
و البته خیلی از اشخاص هم هستن که تو این اوضاع کلی از سرمایشون رو از دست دادن.واسه مثال یکی از سرمایه گذارا که دکترای خودش رو تو زمینه ی اقتصاد و سرمایه گذاری گرفته بود توی این اصلاح 80% سرمایش رو از دست داده!
خوب فرق این دودسته آدم چیه؟
اگه بخوایم توی سرمایه گذاری چشم بسته عمل کنیم مشخصا اگر سودی هم نسیبمون بشه هیچ وقت پایدار نیست و "اتفاق" بعدی معلوم نیست که خوش آیند باشه...
پس قبل از انتقاد و خراب کردن دیگران اول یه خورده به عملکرد خودمون فکر کنیم ببینیم چکار کردیم.الانم بجای شکستن کاسه کوزه روی سر دیگران بریم خودمون رو اصلاح کنیم.بلکه بتونیم در آینده ضررهامون رو جبران و کسب سود کنیم.
کیارش
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۱
دوست عزیز اولا طبق قانون جاذبه در شرایط بی وزنی هیچ جمسی بالا نمی ره!!!! اگه ساکن باشه ساکن میمونه اگه به سمته بالا بره به حرکتش ادامه میده اگه ام پایین بیاد به حرکتش ادامه میده در شرایطی که اصطحکاک صفر باشه تا بینهایتم ادامه میده
راجع به بورسم من نگفتم مسئولین عالیا
فقط مشکل سهام داران همین محدودیت فروش که گذاشتن اصلا یعنی چی شرکت ها رو از یه بازار می ارن تو یه بازار دیگه بدون اطلاع رسانی پتروشیمی ها رو میبندن 5 دقیقه ای هیج جای دنیا این کارا رو نمی کنن ولی حرف من اینه که حرفه ای ترین آدمای تو بورس ایران هیپکدومشون نمی یان دارو نداریشونو ور دارن بیان تو بورس حالا یه سرس آدم که بدون هیچ تجربه و تخصصی رفتن تمام دارو ندارشونو باپوله قرضم روش اومدن تو بورس تقصیره خودشون نیست آخه یکی به شما بگه این بانک مامور نداره دزدگیرشم قعطه جون میده واسه دزدی شما بری دزدی کنی مقصر اوونه یا شما؟؟؟!!!
مسئولین بورس کلی الکی مردم و تشویق کردن که بیاید بورس اونا به سهمه خودشون اشتباه کردن ولی به زور که پوله مردمو نگرفتن بیارن تو بورس
راجع به تحلیلم که می گید این همه آدم اومد گفت بورس حبابی شده شما اینارو اصلا نشنیدین؟
خود وزریر اقتصاد گفت به خاطره حبابی نشدن سازمان خصوصی سازی سهم عرضه کنه که بازار حبابی نشه که سازمانم عرضه کرد همه دادشون در اوومد که این چه وضعشه بازارو منفی کردنو از این حرفا یکیشونم همین بورس نیوز بود اگه اوون موقعه بیشتر عرضه می کردن نمیگذاشتن بازار حبابی بشه الان انقد افت نمی کرد
اینهمه ام تحلیل تکنیکال بود که می گفتن شاخص بالا 75 هزار حبابیه
اینارو شما اصلان ندیدی؟
سهم بنیادی خریدن خیلی خوبه ولی به شرط این که تو چه قیمتی خریده باشیم سهم بنیادی خریدن تو سقف قیمت که هنر نیست همه می تونن این کارو انجام بدن هنر اونه که شما سهم نیادی قوی و تو قیمت پایین بخری الان اوونا که سهم بنیادی قوی تو قیمت های پایین خریدن خیلی کم ضرر کردن یا حتی سودم کردن تو میان مدت ام به احتماله زیاد سودم می کنن بانک که نیست سود تضمین شده باشه تو شفاف ترین بورسای دنیام کسی سهم خیلی بنیادی تو قیمت کفم می خره ولی ضرر میکنه این ذات بازاره

مظفر
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۸
به نظرم تقصیر سهامداراست
آخه بعضی از ما که سواد بورسی نداریم جوگیریم
در ضمن هیچ ربطی به دولت نداره، بورس بر اساس عرضه و تقاضاست
من که توی این مدت سود کردم واقعا خندم میگیره از بعضی نظرات
من با 30 تومن اومدم وقتی شاخص روی 90هزار بود الان پولم شده 32 تومن
سود کمی کردم اما خب وقتی دیگرون رو میبینم امیدوار میشم
آقایون لطفا پرت نگین- بجای آه و نفرین یاد بگیر که جوگیر نشی
مهدی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۵
خوبی .... این هست که همه مسئولین درد خدمت دارند به زور و با سمبه هم شده میخوان خدمت کنند تازه خدمات این بزرگوران فقط به این دنیا ختم نمیشه بیشتر همت انها این هست که هر طور شده همه را ببرند به ببهشت البته خدا کنه به فکر محدویت بهداشتی رفاهی بهشت هم باشند یا خدای نکرده کاری نشه که جهنم زیاد خلوت بشه
حسین
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۳
درود بر شرفت بورس نیوز....بزرگان حقوقی ها با هم دست به یکی کردند....خدا ازشون نگذره..وانشالله هر چی از مردم در اوردند..خرج بیمارستان کنند..............................................................................................................................................................................
افروز
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۱
خیلی جالب بود عرضه ی اولیه ی امروز باعث شد خیلیا سهم بفروشن برای تامین نقدینگی بعد کل پولی که هر دو تا سهم با هم میخواست حدود چهارصد هزار تومن بود.از اون گذشته کی بی سی هم گیر خیلیا نیامد.
نوید
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۲
آقا شما که رسانه ای یه پیگیری بکن ببین وسدید چی میشه؟ بستس، امور سهام جواب درس درمون نمیده .بد سابقس یهو نبرنش بازار توافقی بدبخت شم
هدی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۸
سلام بر بورس نیوز درود به بانک ملت که چند روز است حقوقیها شدیدا دارند جمعش میکنند چرا تحلیل نمیفرمایید من گیج فروختم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سهیل محجوب
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۰
شاخص بعد از تعطیلات تا مرز نود هزار بالا میره فقط یه فرصت یک ماهه لازمه
فرهاد20
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۱
اینقدر همه مدیران و دولتمردان از همدیگه اتو و نقطه ضعف دارن که ترجیح میدن صدای کارهای همدیگه را در نیارن و روی کارهای هم روپوش بگذارن، حتی اگه سرمایه و زندگی سهامداران حقیقی نابود بشه و مورد ظلم و حق خوری واقع بشن. اخه سوال اینجاست که مگر دولتمردان در ابتدا که میخوان انتخاب بشن قسم نمیخورن که هدف و انگیزه اصلی اونها مبارزه با بی عدالتی و فساد اداری و اقتصادی و دفاع از حقوق ملت است؟ ایا کسانی که روبروی ملت قسم یاد میکنند و با زیر پا گذاشتن قسم خود حق ملت را ضایع کرده و حق الناس میکنند از نظر قانون و شرع چه حکمی باید در موردشان کرد؟ این سیستم مدیریت اقتصادی مثل یک باتلاق عمیقی ست که هرچقدر اون را بیشتر به هم بزنن بوی بدش بیشتر همه جا را پر میکنه و افراد زیادی اعتراض کرده حق خودشون را مطالبه میکنند، بنابر این بهترین روشی که میران محترم بلد هستند اینه که مدام یک مشت برگ خشک و علف روی باتلاق بریزند و مردم را گول بزنند که اینجا باتلاقی نیست، ولو اینکه تعداد زیادی در این باتلاق دست و پا زده و خفه شوند. ولی اینگونه افراد بدانند که این باتلاق را مادام العمر نمیتوان از نظر مخفی نگاه داشت و روزی فرا خواهد رسید که همانند بابک زنجانی خود نیز در ان فرو میروند!!!
ساسان
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۹
اگه یکمی منطقی تر فکر کنیم متوجه میشیم که هرچی سرمون میاد نتیجه ی عملکرد شخصی خودمونه.اگه بتونیم این رو بپذیریم که ضرر و زیان ما حاصل اشتباه خودمون بوده ،احتمالن بعد از رفع نقاط ضعف خودمون میتونیم پولی رو که از دست دادیم توی طولانی مدت جبرانش کنیم.اما اگر جسارت پذیرفتن ضعف های خودمون رو داشته باشیم.چرا این حرف رو میزنم "که مقصر خود ماییم"؟
بخاطر اینکه هستن کسایی که به موقع سرمایشون رو از بازار بیرون کشیدن و الان فقط رصد کننده ی بازار ان ،تا اینکه ضرر کننده!
و البته خیلی از اشخاص هم هستن که تو این اوضاع کلی از سرمایشون رو از دست دادن.واسه مثال یکی از سرمایه گذارا که دکترای خودش رو تو زمینه ی اقتصاد و سرمایه گذاری گرفته بود توی این اصلاح 80% سرمایش رو از دست داده!
خوب فرق این دودسته آدم چیه؟
اگه بخوایم توی سرمایه گذاری چشم بسته عمل کنیم مشخصا اگر سودی هم نسیبمون بشه هیچ وقت پایدار نیست و "اتفاق" بعدی معلوم نیست که خوش آیند باشه...
پس قبل از انتقاد و خراب کردن دیگران اول یه خورده به عملکرد خودمون فکر کنیم ببینیم چکار کردیم.الانم بجای شکستن کاسه کوزه روی سر دیگران بریم خودمون رو اصلاح کنیم.بلکه بتونیم در آینده ضررهامون رو جبران و کسب سود کنیم.
رضا
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۱
جدیدا اقای توکلی طرح استیضاح وزیر صنعت را داده مجلس ودلیل اورده که وزیر صنعت وارد رانت تجاری شده یکی به این ادم نیست که بگه عمو دست امثال تو رو شده تو اگه دلسوز مردم بودی بورس را به خاک سیاه نمینشوندی. اقای توکلی شما قصه قدرت داری نه درد مردم .30 سال هست درون مجلس هستی چه گلی سر مردم زدی تا حالا .به خودت بیا .
ساسان
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۹
دوست عزیز که از قانون جاذبه دم میزنی:
ناراحتی ما از اوضاع نباید روی منطقمون تاثیر بذاره.
درسته که بعضی از اشکالهای اساسی توی اقتصاد ما کار رو سخت کرده،مثل تغییر کردن مدام بعضی از قانون ها و شرایط سرمایه گذاری از طرف دستگاههای حکومتی،اجرا کردن طرح های کلان اقتصادی بر حسب سلیقه و نه از روی کارشناسی،فساد و رانت و...
اما میبینیم که خیلی ها با در نظر گرفتن همین شرایط و با یه استراتژی منحصر بخودشون و البته با آگاهی کامل از زیر و بم بازار سرمایه،دارن از این بازار کسب سود میکنن.
کسانی رو میبینیم که توی همین اوضاع منفی بازار،بازهم تونستن یه چند درصدی گین مثبت بگیرن.
توی هر بورس دیگه هم مثل ایران خیل از عوامل مختلف دیگه هستن که قابل پیش بینی نیستن.مثل رکود اقتصادی چین و آمریکا،سیل تایلند،یا بحران اوکراین که روی کل منطقه خودشون و حتی جهان تاثیر میذارن.
در ضمن طی همین چند وقت دیدیم که یسری از مسیولان بازار تلاششون رو واسه بهتر کردن شرایط انجام دادن.اما پایین و بالا رفتن ذات بازار بورس هست.
پس بجای ناراحتی و ناله و نفرین افراد،بریم روی خودمون کار کنیم.
شاخص
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۵

سلام

روند شاخص بورس با سیاست های باز دارنده (خذف پتروشیمی ها و محدود کردن عرضه و ...) جز به تاخیر انداختن اصلاح شاخص نتیجه ای نداشت. تنها چیزی را که می توان گفت این است که جور افت قیمت در این روند کاهشی را بقیه صنایع مثل سیمان خودرو و .. و در نهایت هلدینگ ها و بانکی ها به دوش کشیدند و پتروشیمی ها به نوعی کمتر از انچه باید افت کردند.

از انجایی که قطعا روند علاقه ای به تغییر ندارد ( شاید با قانون اینرسی در فیزیک بشود مقایسه کرد) و نیاز به محرک هایی دارد تغییر اینچنین روند کاهشی در شاخص به راحتی امکان پذیر نیست و قطعا هیجان بازار چند روز اینده را به حرکت سینوسی مثبت و منفی وا خواهد داشت.( به لحاظ روانشناسی بازار باید خریداران - فروشندگان و بدون تصمیم های حاشیه بازار در چند سیکل سینوسی هم جهت و خریدار گردند. ) این موضوع حتی در صورتی که سال جدید و تعطیلی چند روزه و فروش حقوقی ها در پایان سال و تعدیل های نهایی و مجمع ها نیز رخ نمی داد - قطعا- اتفاق می افتاد.
با این اعتقاد که رالی روند کاهشی شاخص انرژی خود را از دست داده است اصلاح ان تا 76000 متصور نیست . تاریج مجددا تکرار میشود و تئوری چارلز داو روند آینده را که شخصا معتقدم قبل از سال جدید (1393) اتفاق خواهد افتاد اینگونه توصیف می کند:
the major trend takes place in three distinct phases:
1- an accumulation phase
2- public represents phase
3- distrution phase
فاز اول این ترند بزرگ قبل از عید امسال فعال شده و نشانه هایی از افزایش حجم معاملات در قیمت های پائین را رقم خواهد زد.(حجم معاملات روند را تصدیق می کند(
در این فاز تکنیکالیست های ماهر علائم تغییر روند و سهام های ذیقیمت را شناسایی و در کمترین و نازلترین قیمت خریداری خواهند کرد.
فاز دوم که مشارکت عمومی با تغییر رویه روند همراه خواهد بود کلیه تکنیکالیست ها ماهر و آماتور را در فاز خرید قرار داده و رشد قیمت ها به وضوح اغاز خواهد شد.
در فاز سوم انهایی که فقط به اخبار بورس رجوع می کنند مطلع شده و با این ایده که شاخص مرز 90000 و سپس 120000 را زین پس لمس خواهد کرد اقدام به خرید گسترده می کنند که خود مزید بر علت است تا شاخص بار دیگر اوج بگیرد.
رفتار هیجانی سهامداران حقیقی و گاهی حقوقی ایرانی اصلاح ها و تعدیل ها بعدی را نیز تحت الشعاع قرار داده و وضوح اصلاح های اتی در چارت ها بزرگنمایی میشود و این خود پتانسیل گذشتن از مرز 90000 شاخص را سرعت خواهد بخشید. از آنجایی که خطوط مقاومت خود ساپورت های اینده را تشکیل خواهند داد بازگشتی به زیر 90000 در سال اتی متصور نیست و حد اقل چندین ماه روند کلی مثبت خواهد بود.
19/12/1392
س
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۰
معمولا بعد از یک روند و سیکل صعودی باید انتظار یک روند نزولی را داشت این یک قاعده هست و نباید فراموش بشه
آرش
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۲
...نفهمیدی اینها همشون دستشون تو دست همه و فقط جر زرگری راه میندازن و تنها هدفشون بدبخت کردن مردمه
امین
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۰
حقیقی عینه تکه یخی شده که داره هر روز آب میشه و حقوقی و سران....فقط نظاره گرند ، در این مملکت دلمون به چی خوش باشه ، اون از تورم ، این از هدفمندی ، این از بورس ، آخه مگه مجبورید تو کاری تخصص ندارید وارد بشید ، حالا با اقتصاد مقاومتی چه خواهد شد خدا می داند ، ت اینجای کار که فقط آرامش رو از ملت گرفتن ، خدایا دادو فریاد
آقایون و خانم ها من و شما اگر به فکر خودمان نباشیم کسی به فکر ما نخواهد بود ، چرا ما حقیقی ها باهم اتحاد نداریم ؟ چرا سکوت؟ ...
مسعود
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۲
اختلاف طبقاتی که در جامعه ما وجود داره در دنیا بی نظیر هست، این اختلاف طبقاتی چطور ایجاد شده؟آقا زادها ماشینهای میلیاردی سوار میشن این هنه پولو از کجا میارن؟معلومه از جیب منو شما.حالا جالب یه سری هم میان اینجا از تحلیل تکنیکالو از این حرفا میزنن....
ساری
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۹
خیلی جالب بود دمت گرم
حمیدرضا
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۳
مرگ بر کسانی که وعده دورغ دادن و سهامدار جز را بیچاره کردن
صابر
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۶
با43میلیون ضرر به خودکشی فکر میکنم.
احمد
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۸
بورس نیوز جان لطف کن پیام منو تو کامنتها نشون بده.اولین پیامو من دادم.چرا سانسور میکنی?
حقیقی واقعی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۷
شنبه و یکشنبه چند تا حقوقی بزرگ قصد تامین نقدینگی یا بهینه نمودن سبد سهام خود را دارند از طرفی حرکت بازار طلا و رفع محدودیت های اخیر احتمالا ریزش شاخص را تا ۷۴۰۰۰ دامن بزند ولی به هر حال حرکت انتهایی موج نزولی خواهد بود برای صعود مجدد نیز انتظار معجزه نداشته باشید بلکه آرام و ومعقول خواهدبود پس در خریدهای خود هیجانی رفتار نکنید
بی خیال
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۴
چند وقتی است چند ده هزار از سهام ها ی گروه های خودرویی - بانکی وبیمه خریداری کرد ه ام ولی با این وضعیت به هیچ وجه نمی فروشم تا موقعیت خوبی پیش آید . شما هم عجله نکنید منظورم سهام دارهای خرد مثل خودم است .
حقیقی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۴
شاخص اصلاح ۲ تا ۳ هزار رو تا اصلاح سهام پتروشیمی ادامه خواهد داد شنبه و یکشنبه اونایی که به نقدینگی نیاز دارند فروشنده خواهند و در اینصورت اینور سال می تونند به پول نقد دسترسی داشته باشند لذا بعد ازدو شنبه صعود ارام بازار پیش بینی میشه پس حقیقی های عزیز بازم هیجان زده نشوید و سهام رو با قیمت های بالا تو صف خرید نخرید
حقوقی
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۱
هشدار، حقوقی اوایل هفته بعد به نقدینگی نیاز دارد پس تبلیغ خواهد کرد که بورس صعودیه چون به فروش میلیونی سهام خودش نیاز داره بنابراین به صفهای خرید حقیقی ها نیاز داره ، حقیقی ها مواظب باشند با هر قیمتی نخرید
کمال
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۱:۱۳
از مدینه فاضله ای که بصورت آرزو به تصویر کشیدید کمی لذت بردم.
منتها اینجا ایران است. همه جایش هم آسمان یک رنگ دارد. ادارات را نگاه کنید!
از زبان یک پلیس شنیدم که میگفت با کسری های وام و ... از حقوقم 400 هزارتومان برام میمونه باهاش کجای مخارج زندگی ام رو بدم؟ اونی که مسوول بالاتره مگه اینها رو نمی بینه ؟ چرا میبینه ولی کاری نمی کنه. نتیجه ؟ بعد یه مدت زیر میزی و بقیه کارها برای هر کارمندی عادی میشه. مقصرش کیه ؟ مسلما کارمنده فقط مقصر نیست.
علی
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۱:۲۲
بورس نیوز جان مادرت یه مقاله درست حسابی و توصیه ای بزن به کلیه سهام دارن...بهشون توصیه کن و بگو بابا جان این وضعیت بازار سهام ایران هست و همین خواهد بود اگر میبینن همه چیز خرابه، رانتی، مزخرفه و غیره غیره پس ول کنن برن اخه...چه میخوان اینجا..اخه اونهایی که میگن تلویزیون تبلیغ کرد رادیو تبلیغ کرد وزیر تبلیغ کرد رییس جمهور تبلیغ و غیره ..کر بودن یا کور که همین تلوزیون رادیو صد بار گفت با سرمایه اندک و غیر لازمتون وارد بورس یشد..نه پول خونه و جهیزیه و ...خدایی گفتن..بخدا تبلیغات تلوزیون برای بورس هنوز یادمه که یارو فرش میخواست بفروشه رفیقش میگفت نه این درست نیست بخشی از پس اندازت رو بیار اینجا فقط و غیره..بخدا میگفتن..هنوز اکثرا توصیه به سهام داری میکنن ولی این گله رم کرده به هیچ حرفی گوش نمیده..هنوزم باز میرن تکمبا میخرن باز مفت میبازنن و باز میان چرت پرت میگن..هنوز رادیو داره روشهای سرمایه گذاری توضیح میده...باور کنید جدا از تاثیرات تصمیم های دولتی و غیره این همه عجز تاله ای که وجود دارد خودشون مقصرند..بخدا خودشون مقصرند..یکی میگه پول خونمو اوردم..یکی میگه پول جهیزه دخترم اوردم..یکی میگه پس اندازه سی سالم اوردم..یکی میگه سنوات شرکتی اوردم..یکی میگه پول هشت سر عاله خواهر برادر فک فامیل جمع کردم اوردم...بخدا این روشهای درست سرمایه گذاری نیست..این اشتاباهات در هر بازار سرمایه گذاری انجام بدهند همین آش همین کاسه است...چرا بورس نیوز یه مقاله انتقادی از سهام دارن حقیقی مثل من نمینویسی...همیشه دو طرف ببین..من تمام حرفهای شما و بقیه در مورد رانت و تصمیمات غیره و عجولانه و وووو رو قبول دارم ولی این طرف رو هم شما یه توصیه ای بکن به این از همه جا بی خبر ها...بابا باور کن یه جوی ایجاد شده بود یارو میخواست با یه کامپیوتر و یه خطر اینترنت یک ماه پول دار بشه و کل کار بار زندگی بزار کنار..دولت اگر جلوی این روش نمیگرفت میدونی چی میشد..هر بی سوادی پول اورده بود سینگال خرید فروش از سایتها فراوان بگیره و پول دار بشه..یعنی فعالیت اقتصادی و غیره غیره پشم..بخدا این روش نتیجه همین بود...بورس نیوز تو یه چیزی بنویس
امیر رسائیان
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۱
هفته آینده دو روز بورس را برای انداختن سهم به مردم مثبت خواهند کرد. نخرید.
علی
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۳
بورس شده پاتوق یک عده که همه با هم هماهنک هستن برای پول دراوردن از جیب من و تو با اینهم امکانات 100کارگزاری که ماهی چند میلیارد بجیب میزنند اگر راست میگویند چرا اجازه فعالیت و مجوز کارگزاری را 10000افزایش نمی دهند که از این انحصاراقایان دربیادبعد می توانند هرروز یک قانون اختراع کنند که شما بخاطر اعتبار گرفته شده اخر ماه باید تسویه کنی بعد هم شروع به بزخری کنندوقوانین من دراوردی برای فروش ............
توکل
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۰
اولویت صحیح است نه الویت
reza
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۷
دلار 30000 ریال بازار بورس 10000 ریال
رضا
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۲
لپ کلام را گفتید وان منافع شخصی بر منافع جمعی........چیزی که بدبختانه در جامعه ما نهادینه شده ...اقاای که دم میزنی که اصلاح لازم بود وقاعده هر بورسی میباشد فقط چند دقیقه خودت و وجدانت گوشه ای بنشین وقضاوت کن که ایا نزول به این مقدار اصلاح هست یاچیز دیگری است .خودت ووجدانت
مرگ
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۴
یا خدا کاری کن ما از این بازار منفی هم سود ببریم یاالله
سیدمرتضی موسوی
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۳
روزنامه همشهری گفته شاخص تا50هزارسقوط خواهدکرد
سعيد روشن
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۹
اميدوارم امورات اخروي ما دست اقاياني كه مسئول سامان دادن به دنياي ما وفرداي بچه هامون بود نباشه كه خسرالدنيا و الاخره ميشيم
فاراد
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۷
=^^^^^^^^^^^=
م-خ را فراموش نکنید
==============
nnnnn
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۸
دوستان بورس نیوز چیکار میتونه بکنه که انقدر اینجا گله میکنید؟اگه راست میگید هرکدومتون فقط یه ایمیل به یه مسوول بزنید و اونجا گلایه کنید نه اینجا که هممون متضرریم و تازه استرس و تنش بیشتر ایجاد کنید که هیجانزده بشیم.شنیدم آقای ظریف فقط فیسبوکش را چک میکنه هرکی فیسبوک داره بره اونجا کامنت بذاره نه اینجا هرکسی هم نداره یه جوری با سران مملکت تماس بگیره و گله کنه.داریم نابود میشیم و هیچکس به گوشش هم نرسیده.دعوای چپ و راسته توی بورس که بیچارمون کرده.توروخدا بیشتر به فکر باشید.تلفن ایمیل کامنت و حتی اس ام اس.همه که بدیم به امید خدا اثر میکنه.ننشینید منتظر همدیگه.خود شما که الان اینو میخونی یه اقدام کوچیکت میتونه یه گره را باز کنه
لرزاده
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۹
بازهم بورس نیوز گل کاشتی . تشکر
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
لطــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــفا دوســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــتان و صاحبان حرفه با تبلیغات مشاغل خود در بورس نیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوز از این رســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــانه با ارزش حمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــایت کنید

. ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
علی
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۴
آخه سهام دار عزیز چه خبره انفد میترسی زود نفروش جون عزیزت انقد ترسو نباش بازار خوب میشه فردا مثبته
غلام
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۰
در ميزگرد اقتصادي شب گذشته با حضور ۵اقتصاددان مطرح شد:دانش جعفري نظر ديگري داشت به اعتقاد وي در ماه‌هاي گذشته بازار قدري رشد حبابي داشت كه سال آينده اين حباب شكسته خواهد شد، از سوي ديگر تصميمات مهمي كه براي بودجه 1393 گرفته شده است، مي‌تواند تاثير منفي بر اين بازار داشته باشد. اجراي فاز دوم يارانه‌ها و اصلاح قيمت‌ها در سال آينده روي اين بازار بي‌تاثير نيست و ممكن است با اجراي تبصره 21 قانون بودجه، شاخص كل، به اصطلاح فعالان كاهش پيدا كند.