بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۷
کد خبر : ۱۱۹۵۰۶
تابستان امسال ساخت و ساز در کل کشور افزایش یافت اما در تهران روند معکوس حاکم شد 
 
اقتصاد ایرانی: آمارهای رسمی نشان می دهد که صدور پروانه های ساختمانی برای ساخت واحدهای مسکونی توسط شهرداری های کشور در تابستان امسال افزایشی 36 درصدی را نسبت به سال گذشته از سر گذرانده است. فعالان اقتصادی معتقدند که تغییر پیش بینی ها از آینده اقصاد ایران با تغییر دولت در سال جاری موجب شده است تا سرمایه گذاران با امید بیشتری نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند. صنعت ساختمان به عنوان یکی از اصلی ترین محرک های اقتصادی کشور از میانه های امسال نشانه های افزایش تولید در این بخش را نمایان ساخته است. رسیدن نرخ رشد اقتصادی از منفی 5.8 درصد به منفی دو درصد نیز نشان می دهد که اقتصاد روند متفاوتی نسبت به سال 91 پیش گرفته است. با این وجود اما رکود حاکم بر بازار مسکن موجب شده است تا ساخت و ساز در تهران روند دیگری داشته باشد. 
 
طبق اعلام مرکز آمار ایران در تابستان امسال تعداد پروانه های ساختمانی صادره کشور نسبت به سال گذشته 36.6 درصد افزایش یافته است اما شهر تهران با کاهش صدور پروانه های ساخت همراه بوده است. بر این اساس تعداد سه هزار و 757 پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری تهران در تابستان 1392 صادر شد که نسبت به فصل گذشته حدود 8.1 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 32.8 درصد کاهش داشته است. 
 
در تابستان 1392 احداث تعداد 232 هزار و 757 واحد مسکونی در پروانه های صادر شده از سوی شهرداری های کشور، پیش بینی شده که نسبت به فصل گذشته حدود 32.5 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 36.6 درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه احداث ساختمان 4.2 واحد بوده است. 
اشتراک گذاری :
ارسال نظر