بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۴
کد خبر : ۱۱۹۵۵۲
پول‌نیوز: سهم مزد در هزینه تمام‌شده تولید از 13.2 درصد در سال 1376 به 5.7 درصد در سال 1390 تقلیل یافته و در این مدت دستمزدها متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته، در حالی که سهم مزد در اقتصادهای صنعتی بیش از 60 درصد است و این موضوع رابطه زیادی با سهم بهره‌وری دارد. 
 
اما در ایران همواره فشار پایین آمدن قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه‌ها در بخش کالا و خدمات روی دوش نیروی انسانی یعنی کارگران و کارکنان بنگاه‌های اقتصادی و مجموعه‌های کاری بوده است. 
 
بر این اساس، دستمزد سال 92 با وجود تورم بالای 40 درصد (نرخ رسمی) در این سال، با 25 درصد افزایش نسبت به سال 91 تعیین شده بود و برای سال 93 نیز بر اساس آخرین توافقات سه‌جانبه وزارت کار، کارفرمایان و کارگران، طی جلسات برگزار شده، طیف توافق از افزایش 20 (نظر کارفرمایان) تا 35 درصد (نظر کارگران) به 25 تا 30 درصد رسیده است. 
 
گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که نشست امروز (پنجشنبه) کارگران، کارفرمایان و معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص دستمزد سال 93 نیز 5.5 ساعت به طول انجامیده است. 
 
فرامرز توفیقی رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهار داشت: روز جمعه 23 اسفندماه نتایج نهایی نشست مزد اعلام خواهد شد. 
 
وی با مثبت ارزیابی کردن نشست شب گذشته نیز گفت: تعامل میان سه گروه از شرکای اجتماعی سازنده بود. 
 
یادآور می شود، در نشست روز جمعه که چهارمین نشست شورایعالی کار است، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور دارد. 
 
همچنین شب گذشته نشست شورایعالی کار در خصوص دستمزد با حضور وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی برگزار شد که شرکای اجتماعی کار نتوانستند به توافق نهایی دست یابند.
اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
ياحق
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۳
بسمه تعالي
بخاطر اينست که اشتغال کاذب داريم يک سري مثل زنبور کارگر کار مي‌کنند و يکسري با مدرکشان و کلاسشان دست رنج آنها را به جيب ميزنند. در ضمن تعداد نيروها بيشتر از جايگاهاي شغلي واقعيست و در واقع نزديک به دو برابر بيشتر نيروي انساني وجود دارد.
یک کارگر
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۱
حضرات محترم چرا دروغ میگویید اون 25 درصدی هم که اعلام میکنید فقط پایه حقوق را شامل میشود و سایر سطوح فلک زده را 6-10 درصد بخشنامه میکنید لا اقل مرد باشید و افزایش واقعی را اعلام کنید ...بنده یک مهندس این مملکت هستم وتقریبا اندازه یک کارگر صفر حقوق میگیرم...
رضا
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۰
هشت سال آش وکشک خاله مارو مریض کرده حالا اوووووووووه آقایان تو5.5ساعت درمان کردند.مبارکه انشاالله