بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۶
کد خبر : ۱۱۹۷۸۳
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آخرین اقدامات وزارت خارجه برای آزادی 5 مرزبان و دیپلمات ربوده شده در پاکستان و یمن گفت: امیدواریم با تشریک مساعی و رایزنی هایی که در جریان است این افراد هرچه سریعتر آزاد شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای بلاروسی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درخصوص آخرین اقدامات وزارت خارجه برای آزادی 5 مرزبان ربوده شده ایرانی اظهار داشت: موضوع گروگان های ایران چه 5 سرباز عزیز که توسط گروه های تروریستی ربوده شده اند و چه دیپلمات گروگان گرفته شده در یمن از موضوعات بسیار مهم است که وزارت امور خارجه را هم به لحاظ وظیفه رسمی و هم نگرانی انسانی مشغول به خود کرده است.

وی با اشاره به در پیش بودن سال نو شمسی خطاب به خانواده های این افراد گفت: من به خانواده های گروگان های عزیز عرض می کنم که گروگانهای عزیزی که برای خدمت به این آب و خاک و حفاظت از مرزهای کشور تلاش کرده اند و در این تلاش مقدس به دست گروه های افراطی افتاده اند، به عنوان یک خانواده خودمان را با این عزیزان همراه می دانیم و از هیچ کوششی برای آزاد شدن این عزیزان فروگذار نخواهیم کرد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ادامه داد: وزارت خارجه از مسیرهای مختلف دیپلماتیک پیگیری ها را ادامه می دهد و هم با پاکستان و هم یمن و سایر اطراف ذی ربط این موضوع را پیگیری خواهد کرد و امیدواریم با هماهنگی و همکاری کشورها و تشخیص منافع بلندمدت کشورهای منطقه که تروریسم به نفع هیچ کسی نیست و با تشریک مساعی این عزیزان هرچه سریع تر به آغوش خانواده خود برگردند.

وی خاطرنشان کرد: توقع ما از دولت پاکستان و یمن این است که تضمین سلامتی اتباع ما را بدهند و از هیچ اقدامی برای آزادی و بازگردان سالم و سریع آنها فروگذار نکنند.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با دستور کار مذاکرات ایران 1+5 که از روز سه شنبه در وین برگزار خواهد شد گفت: طبیعی است که مذاکرات هرچه جلوتر برود دقیق تر، ریزتر و دشوار تر می شود.

وی با بیان اینکه انتظار توافق در این دوره از مذاکرات را نداریم و بعید است ضرورتی برای حضور وزیران خارجه کشورهای 1+5 وجود داشته باشد گفت: ما در رابطه با چند موضوع توافق کرده ایم که یکی از آنها ابعاد برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی و آب سنگین است و همچنین در خصوص همکاری های بین المللی در حوزه هسته ای که تعهد کشورهای 1+5 مطابق با معاهده NPT و موضوع رفع تحریم ها گفتگو خواهیم کرد.

ظریف خاطرنشان کرد: سطح مذاکرات مثل دور قبلی است یعنی هدایت مذاکرات توسط بنده و خانم اشتون خواهد بود اما اصل مذاکرات توسط معاونان سیاسی 1+5 و معاونان وزارت خارجه ایران انجام می شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص تحولات اکراین و برگزاری همه پرسی برای پیوستن کریمه به روسیه اظهار داشت: ما هم مثل وزیر امور خارجه بلاروس معتقدیم که هر اقدامی که می خواهد صورت بگیرد باید با توجه به حقوق بین الملل، خواست مردم بدون توسل به زور و با در نظر داشتن جلوگیری از افراطی گری و تقویت ثبات باشد چون منطقه نیاز به آرامش دارد و آمادگی یک تنش جدید دیگر را ندارد.
اشتراک گذاری :
ارسال نظر