بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۵
کد خبر : ۱۱۹۸۰۴
ایسنا: به رغم وعده دولت و سیستم بانکی، بانک‌ها سپرده‌های ارزی مشتریان را باز پس نمی‌دهند و در قبال دریافت یک فقره چک معادل ریالی دارایی افراد را به آنها پرداخت می‌کنند.در حالی که دولت یازدهم در روزهای ابتدای فعالیت خود بازگرداندن ارزهای خانگی به چرخه اقتصادی و شبکه بانکی را یکی از اولویت‌های خود اعلام کرد محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، افزایش سپرده گذاری ارزی و جلب اعتماد سپرده‌گذاران و اصلاح و بازنگری مقررات مربوط به آن را از ماموریت‌های بانک مرکزی دانست و گفت امروز مبالغ قابل توجهی ارز در دست افراد قرار دارد اما افراد حاضر نیستند آن را به سپرده بگذارند و علت آن شاید بدعهدی‌های نظام بانکی باشد.
نوبخت همچنین تاکید کرد: در هیات وزیران به‌طور مفصل روی این موضوع بحث و بنا شده اولاً بانک‌های خاصی را فقط برای فعالیت‌های ارزی اختصاص دهیم و دولت تعهد کند کسی که ارز سپرده گذاری کرد هر زمانی اراده کرد هم اصل ارزش را اعاده کند و هم سود معقولی که توافق می‌شود. بر این اساس اگر چه در آن زمان بانک مرکزی موظف شد تا پایان مهرماه بخشنامه‌های موجود در این زمینه را بازنگری کند و حتی ولی‌ا... سیف، رئیس کل بانک مرکزی، چندی پیش در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که بازنگری آن دست از بخشنامه‌های ارزی مورد نظر که روابط بانک مرکزی، بانک‌ها و مشتریان را خدشه‌دار کرده بود به پایان رسیده، اما همچنان افرادی که اقدام به سپرده‌گذاری به صورت ارزی در بانک‌ها کرده‌اند برای دریافت دارایی خود با مشکل روبه‌رو هستند.
اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
نم
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۵
اگر ... گفته دولت تضمین می‌کند که اصل و سود سپرده‌های ارزی مردم نزد شبکه بانکی هر زمان که سپرده‌گذاران اراده کنند به آنها برگردانده شود به این معنی نیست که لزوما به شکل ارزی خواهد بود .
به عنوان مثال اگر بهره 6 درصد باشد و فردی یک یورو سپرده گذاری کرده باشد در آن صورت اصل یک یورو در حال حاضر 4180 تومان و بهره آن 251 تومان و جمعا 4431 تومان می شودکه به آن فرد برگردانده می شود.
متاسفانه سطح سواد اقتصادی گردانندگان این سایت بسیاربسیار پایین است و این مایه تاسف است؟؟!
شاید منظور آقای ... این بوده که دولت بنا ندارد اصل سپرده را مصادره و فقط بهره آن را بپردازد بلکه بنا دارد هم اصل سپرده و هم بهره آن را بپردازد.
آقای ... گفته " دولت تعهد می کند کسی که ارز سپرده گذاری کرد هر زمانی اراده کرد هم اصل ارزش (ارز ُسپرده گذار)را اعاده کند و هم سود معقولی که توافق می‌شود "
یعنی اصل ارزش سپرده نه اصل سپرده ارزی
این دو با هم خیلی فرق می کند لطفا دقت فرمایید.
ریش و قیچی دست دولت است ولی با این اوصاف حنای مسئولین رنگ خواهد داشت؟