بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۳
کد خبر : ۱۱۹۹۲۵
مدیرعامل بورس تهران به تشریح اقدامات بورس در سال 92 پرداخت و برنامه‌های هفتگانه بورس را برای سال آینده اعلام کرد. 
 
به گزارش ایسنا، دکتر حسن قالیباف اصل - مدیر عامل بورس تهران- در خصوص عملکرد بورس در سال 92 افزود: ارزش جاری بازار در سال 92 از 167 هزار میلیارد تومان به 380 هزار میلیارد تومان در 25 اسفند 92 رسید که با رشدی 127 درصدی همراه بود. 
 
وی در مورد ارزش اسمی بازار گفت: ارزش اسمی بازار از 50 هزار میلیارد تومان به 72 هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد 44 درصدی آن است. از 22 هزار میلیارد تومان افزایش در ارزش اسمی بازار، مبلغ 15.5هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شرکتها است که نسبت به مبلغ 5.7هزار میلیارد تومان سال 91 رشد 171 درصدی داشته است. بنابراین مبلغ 5/6 هزار میلیارد تومان از افزایش ارزش اسمی بازار از محل پذیرش شرکت‌های جدید بوده است. 
 
مدیر عامل بورس به وضعیت شاخص بورس اشاره کرد و افزود: شاخص کل در ابتدای سال 38040 واحد بود که به 78398 واحد رسید که با رشدی معادل 106 درصد همراه بوده است. 
 
وی افزود: ارزش کل معاملات از 24.6 هزار میلیارد تومان در سال 91 به 95 هزار میلیارد تومان رسیده است که بیانگر 286 درصد رشد است. از این مبلغ 68 هزار میلیارد تومان آن به صورت معاملات خرد و بلوک (72 درصد کل معاملات) بوده است که نسبت به سال 91 رشد 224 درصدی را تجربه کرده است. 
 
قالیباف اصل با اشاره به اینکه نسبت گردش معاملات در سال 91، حدود 16 درصد بود افزود: نسبت گردش معاملات در سال 92 به 34 درصد افزایش یافت که حاکی از افزایش میزان نقدشوندگی سهام در بورس تهران است، در ضمن تعداد کل دفعات معاملات نیز از 5 میلیون دفعه در سال 91 به 17 میلیون دفعه معامله رسیده است که 228 درصد رشد داشته است. 
 
وی به رشد 32 درصدی معاملات آنلاین اشاره کرد و ادامه داد: در سال 91 مبلغ بر 5.3 هزار میلیارد تومان معاملات آنلاین در بورس محقق شده بود که در سال 92 به 30 هزار میلیارد تومان (معادل 32 درصد از ارزش کل معاملات) رسید که بیانگر رشدی 464 درصدی است. همچنین تعداد دفعات معاملات آنلاین از 3.7میلیون دفعه در سال گذشته به 16 میلیون دفعه معامله در سال 92 رسیده است که رشدی 335 درصدی را نشان می‌دهد. 
 
مدیر عامل بورس تهران تاکید کرد: نسبت قیمت به درآمد از 5.34در سال 91 به 6.94در سال 92 رسیده است. 
 
6 شرکت از دروازه بورس تهران گذشتند 
 
وی با بیان اینکه در سال 92 سهام 6 شرکت جدید در بورس پذیرش شده خاطرنشان کرد: از این تعداد سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و سرمایه‌گذاری دارویی تأمین در بورس پذیرش و عرضه شده است و سه شرکت ارتباطات سیار ایران، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها و لیزینگ ایرانیان از فرابورس به بورس منتقل شدند. 
 
امیدهای پذیرش سال 93 
 
حسن قالیباف اصل درخصوص روند پذیرش در سال آینده گفت: از شرکت‌های متقاضی پذیرش تعداد 9 شرکت شامل سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان، نفت سپاهان، سرمایه‌گذاری صدر تامین، سیمان خوزستان، نفت جی، پاکشو، فولاد کاوه جنوب کیش، سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت، فولاد صبانور و سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق پذیرش شدند که امید است سهام آنها در سال آینده در بورس عرضه شود. 
 
وی با اشاره به اینکه اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس تنها به سهام شرکت ها اختصاص ندارد افزود: در زمینه پذیرش اوراق بهادار می‌توان به پذیرش و عرضه واحدهای قابل معامله سپهر نوین به مبلغ 100 میلیارد تومان و اوراق مشارکت سینا دارو به مبلغ 20 میلیارد تومان اشاره کرد. 
 
دکتر قالیباف اصل تاکید کرد: در سال 92 تعداد 12 شرکت که بر اساس مقررات پذیرش حائز شرایط ادامه حضور در بورس نبودند به تشخیص هیات پذیرش به فرابورس منتقل شدند. 
 
امسال تعداد سهامداران جدید 43 درصد افزایش یافت 
 
وی با بیان اینکه در سال 92 تعداد 240986 کد معاملاتی جدید ایجاد شده است ادامه داد: در سال 91 تعداد 168279 کد ایجاد شده بود و بدین ترتیب امسال در زمینه ایجاد کدهای معاملاتی جدید رشد 43 درصدی را شاهد بودیم. 
 
وضعیت شرکت های بورسی در سال 92 چگونه بود؟ 
 
مدیرعامل بورس درخصوص وضعیت شرکت ها در بورس گفت: سهام شناور بازار از 78/19 درصد در سال 91 به 87/21 درصد در سال 92 رسید. سود شرکت های پذیرفته شده در بورس در سال 91 حدود 23 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال 92 به بیش از 36 هزار میلیارد تومان رسید که نشان دهنده رشد 56 درصدی است. 
 
اصلاح مقررات و دستورالعمل‌های بورسی 
 
وی با بیان اینکه در سال 92 مقررات و دستورالعمل های زیادی در بورس به تصویب رسیده است گفت: مقررات پذیرش صندوق‌های قابل معامله در بورس و صندوق‌های پروژه تدوین و به تصویب هیات مدیره سازمان رسید. در ضمن مقررات مربوط به اوراق مشارکت در دستورالعمل معاملات و دستورالعمل معاملات عمده و دستورالعمل معاملات آتی سهام بازنگری و اصلاح شد. 
 
فرهنگ سازی برای تمامی اقشار فعال در بازار سرمایه 
 
دکتر حسن قالیباف اصل با بیان اینکه امسال حدود 200 هزار ساعت دوره‌های آموزشی در بورس برگزار شده است افزود: این دوره های آموزشی در بخش های آموزش عمومی و فرهنگ سازی در تهران و تالارهای مناطق، دوره‌های آموزشی مربوط به فعالان بازار، دوره های آموزشی مربوط به کارگزاران و ناشران برگزار شد. همچنین حدود 2891 نفر ساعت دوره آموزشی برای کارکنان دایر گردید. 
 
سایر اقدامات بورس در سال 92 
 
وی در خصوص سایر اقدامات بورس در سال 92 اظهار داشت: در اردیبهشت ماه سال 92، سمینار حاکمیت شرکتی میز صنعت دارو و میز صنعت بیمه برگزار شد. در ضمن در ادامه نظارت بر شرکت‌های کارگزاری تعداد 448 بازدید از این شرکت‌ها به عمل آمد. 
 
مدیرعامل بورس تهران ادامه داد: امسال، افزایش سرمایه شرکت بورس از مبلغ 300 میلیارد ریال به 450 میلیارد ریال انجام شد. 
 
پروژه احداث ساختمان جدید بورس 
 
مدیرعامل بورس تهران به پیشرفت مراحل ساختمان بورس اشاره کرد و افزود: نقشه های فاز دو تهیه گردیده و در حال بررسی و تایید نهائی می باشد و قرارداد طراحی داخلی با شرکت هادی تهرانی منعقد گردیده و در حال اجراء است. 
 
وی ادامه داد: عملیات خاکبرداری و سازه نگهبان 100 درصد انجام شده است و عملیات اجرایی ساخت و نصب اسکلت فلزی، سقف، بتن ریزی، آرماتوربندی، قالب بندی دیوارهای پیرامونی و کرهای بتنی با پیشرفت 55 درصدی در حال انجام بوده و در تابستان سال 93 به اتمام می رسد. 
 
سخنگوی بورس تهران به درصد پیشرفت پروژه (فیزیکی) اشاره کرد و اظهار کرد: در حال حاضر قریب سی درصد پروژه (فیزیکی) پیشرفت داشته است و اتمام پروژه در تابستان سال 94 است. 
 
قالیباف اصل در خصوص روند اجرایی و پیشرفت احداث ساختمان تخصصی و مرکزی بورس اوراق بهادار تهران گفت: ساخت و نصب 8 طبقه از اسکلت فلزی به اتمام رسیده و عملیات بتن ریزی سقف به تعداد 5 طبقه می رسد و امیدواریم عملیات مربوط به اتمام اسکلت فلزی و سقف تا تابستان 93 و عملیات کل پروژه را تا تابستان سال 94 تمام شده و آماده بهره برداری از ساختمان باشیم. 
 
اهداف و برنامه‌های هفتگانه بورس در سال 93 
 
دکتر حسن قالیباف اصل 7 برنامه سال 93 خود را اعلام کرد و گفت: ما در سال 93 مقرر کردیم که پذیرش 10 شرکت جدید، پذیرش 7 اوراق بدهی، پذیرش 4 صندوق قابل معامله در بورس (ETF) و پذیرش 2 اوراق صکوک در برنامه کاری بورس قرار گیرد. 
 
وی با اشاره به اینکه بورس قصد معرفی یک ابزار جدید به بازار را در سال 93 دارد، ادامه داد: 5 سمینار آموزشی در تالارهای مناطق به منظور افزایش دانش سرمایه گذاران در حوزه ابزارها و نهادهای جدید برگزار می شود. 
 
بورس همچنین افزایش سرمایه از مبلغ 450 میلیارد ریال به 1000 میلیارد ریال را در سال‌های 93 و 94 در برنامه کاری خود قرار داده است. 
اشتراک گذاری :
ارسال نظر