بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۵
کد خبر : ۱۱۹۹۸۱

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه دور بعدی مذاکرات روز 18 فروردین انجام خواهد شد در خصوص مذاکرات با 1+5 در روز نخست گفت:فضای مذاکرات خوب و جدی بود و بحث ها خیلی صریح و رک و در عین حال در فضایی سالم مطرح شد.

سیدعباس عراقچی، در نشست خبری که با خبرنگاران ایرانی در vic محل اقامت خبرنگاران در وین گفت: در جلسات طولانی امروز سه مورد بررسی شد و یک مورد برای فردا ماند.

وی افزود: بحث های امروز و فردا در دور بعدی هم همینطور هست و بیشتر تبادل نظر هست که به یک درک مشترک برسیم و بعدا بر آن اساس به یک متن مشترک برسیم.
 
معاون وزیر خارجه ادامه داد:در یک جلسه بحث تحریم ها، یک جلسه ابعاد غنی سازی و یک جلسه همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران بررسی شد ویک جلسه دیگر هم فردا صبح درباره رفع مسئله آب سنگین اراک خواهیم داشت.

عراقچی خاطر نشان کرد: فضای مذاکرات خوب و جدی بود و بحث ها خیلی صریح و رک و در عین حال در فضای سالم مطرح شد.

وی افزود: دو طرف دیدگاه های خود را مطرح کردند هنوز زود است که بگوییم مذاکرات سازنده بود ولی قطعا مفید است.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص جمع بندی مذاکرات پیرامون رفع تحریم ها و نیز پیشنهادات طرف ایرانی درباره موضوع آب سنگین اراک گفت: قرار نبوده و نیست که در این دور و دور بعدی به جمع بندی برسیم.

معاون وزیر خارجه عنوان کرد:مذاکرات احتمال قوی فردا بعد از ظهر تمام می شود.و بعد ار ظهر نیز آقای ظریف و اشتون یک دیدار دارند و بعد نشست مشترک برگزار می شود.
 
وی در خصوص مذاکرات دوجانبه نیز گفت:ملاقات های دو جانبه موضوع مهمی نیست اما در این دور با روسیه و آمریکا دو جانبه داشتیم فردا اگر فرصت شود با بقیه هم خواهیم داشت.
 
عراقچی در خصوص موضوع غنی سازی نیز بیان کرد: ملاک ما در تعیین ابعاد برنامه غنی سازی ایران نیازهای ایران است اختلاف نظری هم اگر هست درباره نیازهای عملی هست.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در خصوص مطرح شدن یا نشدن موضوع کریمه و همه پرسی در این منطقه از سوی مقامات روسیه یا امریکا نیز گفت:اصلا در مذاکرات بحث نشد.
 
وی افزود: قطعا این بحران سایه خود را بر همه موضوعات دارد اما دوستان ما در هیأت روسیه اصرار داشتند وارد این موضوع نشوند و بحث های دیگر وارد مذاکرات نشود.
 
عراقچی اعلام کرد: دور بعدی مذاکرات 18 تا 20 فروردین برگزار می شود.
 
به گفته وی دور بعدی مذاکرات به احتمال قوی در وین برگزار می شود که این موضوع در دیدار روز چهارشنبه ظریف و اشتون قطعی خواهد شد.

خبرنگاری پرسید تحولاتاوکراین باعث عدم انسجام طرف مقابل نشده که عراقچی در پاسخ گفت: تلاش همه طرف ها این است که انسجام حفظ شود و موضوع اوکراین و هر موضوع دیگری بر انسجام تأثیر نگذارد.

وی افزود: ما هم تمایل به انسجام آنها داریم چون می خواهیم با آنها به توافق برسیم و عدم انسجام آنها مانع این امر می شود.

خبرنگاری از عراقچی سئوال کردچرا ظریف و اشتون عکس یادگاری نگرفتند آیا دلیل خاصی داشت که وی به شوخی جواب داد: شام هم نخوردند.

وی در پاسخ به سئوالی در باره دستور کار مذاکرات بعدی گفت:خانم اشتون و آقای ظریف باید تصمیم بگیرند اما بحث کلی در مورد سه مورد تحریم ها، همکاری های هسته ای و غنی سازی تمام شده و فردا نیز بحث در مورد اراک به پایان خواهد رسیداین به این مفهوم نیست که راجع به اراک دیگر حرفی نزنیم. فعلا یک جلسه ایده ها را تبادل کردیم تا بعدا در قالب پکیج کلی به جمع بندی برسیم.

عراقچی در پاسخ به سئوال دیگری درباره توافقات طرفین بیان کرد: کشورهای 1+5 تلاششان این است که در مباحث نظرات واحدی داشته باشند. در خیلی از موارد این طور است و در بعضی از موارد هم دیدگاه ها مشترک است.

وی در پاسخ به اینکه پیش بینی شما چیست، بیان کرد: کار سختی در پیش است . موضوعات سخت است . طبعا ما خوشبینی به نیات طرف مقابل نداریم ولی نا امید هم نیستیم اگر نا امید بودیم در مذاکره شرکت نمی کردیم. وظیفه دیپلمات ها این است که از طریق مذاکره منافع ملی و خواسته های نظام را تأمین کنند.و دیپلمات ها همیشه امیدوار هستند که این وظیفه را انجام دهند . مسیر خود را به این طریق ادامه می دهیم.
اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
محمود
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۳
اینا مهم نیست مهم این هست که بناید خوش بین بود حالا اینا هم جمع میشند و حرفی میزنند امام مگر دشمن دست بر دار هست