کد خبر : ۱۲۰۲۰
۰۵ اسفند ۱۳۸۶ - ۰۹:۲۵
پیش بینی کارشناسان تا قبل از اعلام گزارش مالی شرکت در مورد درآمد مدت مذکور تنها 33/5 میلیارد فرانک بود. قیمت سهام این شرکت به دنبال این گزارش در بورس زوریخ 4 درصد افزایش یافت. نستله قیمت محصولات اصلی خود را در سال 2007 به طور متوسط 3 درصد افزایش داد.

نستله در بورس هم خوشمزه است

گروه بین الملل بورس نیوز- نستله ، بزرگترین شرکت تولید کننده مواد غذایی در جهان، پس از بالا بردن قیمت قهوه فوری و بستنی تولید این شرکت، کارشناسان را در مورد پیش بینی سود خود متعجب ساخت. درآمد خالص این شرکت در نمیه دوم سال مالی شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل با 14 درصد افزایش به 73/5 میلیارد فرانک سوییس (2/5 میلیارد دلار) رسید.

پیش بینی کارشناسان تا قبل از اعلام گزارش مالی شرکت در مورد درآمد مدت مذکور تنها 33/5 میلیارد فرانک بود. قیمت سهام این شرکت به دنبال این گزارش در بورس زوریخ 4 درصد افزایش یافت. نستله قیمت محصولات اصلی خود را در سال 2007 به طور متوسط 3 درصد افزایش داد.

علت اصلی این افزایش قیمت نیز رشد قیمت مواد اولیه از جمله شکر، شیر و آرد مورد استفاده شرکت بوده است.

کارشناسان معتقدند که برند نستله به قدری در بازار جا افتاده است که علاوه بر اینکه شرکت را قادر به فروش حجم زیادی از محصولاتش می نماید، این قابلیت را نیز به آن می دهد که افزایش قیمت مواد اولیه را نیز با انتقال به مصرف کنندگان تعدیل نماید.

پیش از اعلام شرکت مبنی بر افزایش درآمد خالص خود، سهام نستله نیز در بازارهای سرمایه آشفته جهان، وضعیت مناسبی را به خود نمی دید. سهام شرکت در سال جاری و در همین مدت کوتاه در حدود 10 درصد از ارزش خود را از دست داد.

بنا بر گزارش گروه بین الملل بورس نیوز وضعیت نستله درماههای اخیر بگونه ای بود که برنامه سه ساله رشد این شرکت را در هاله ای از ابهام قرار داده بود اما مدیر عامل نستله در مصاحبه ای اعلام نموده بود در صورتی که ایالات متحده نیز با رکود مواجه شود، این شرکت، اهداف توسعه ای خود را تا پایان سال 2008، به انجام خواهد رساند.

درماههای اخیر رشد قیمت مواد اولیه، منجر به افزایش شدید قیمت مواد غذایی در نقاط مختلف دنیا شده است. شرکت Kraft Foods که در زمینه قهوه و شکلات رقیب جدی نستله به حساب می آید، ماه گذشته اعلام کرده بود. که به دنبال رشد قیمت مواد لبنی مورد نیاز شرکت به میزان 50 درصد، سود شرکت در فصل پایانی سال 3/6 درصد کاهش یافته است.

در حال حاضر نیز قیمت قهوه، کاکائو و شکر مورد نیاز نستله در سال جاری به ترتیب 51 درصد، 34 درصد و 19 درصد افزایش یافته است.

افزایش شدید قیمت مواد اولیه در سال جاری، به نظر می آید که مهمترین مشکل پیش روی مدیریت بزرگترین شرکت تولیدکننده مواد غذایی جهان در سال 2008 باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: