کد خبر : ۱۲۰۸۷
۱۲ اسفند ۱۳۸۶ - ۰۹:۴۹
{mosimage}طی معاملات هفته گذشته در بازار فلزات رنگین، اوضاع به کام سرمایه گذاران بود و تمام فلزات با افزایش قیمت مواجه شدند.در معاملات پایان هفته، شرکت Donner Metals در بورس کانادا با 14/71درصد رشد قیمت، بهترین عملکرد قیمتی را از آن خود کرد.

یک هفته به کام فلزات رنگین

گروه بین الملل بورس نیوز- طی معاملات هفته گذشته در بازار فلزات رنگین، اوضاع به کام سرمایه گذاران بود و تمام فلزات با افزایش قیمت مواجه شدند.در این هفته مس کماکان به روند رشد قیمتی خود ادامه داد و آلومنیوم نیز با افزایش قیمت محسوس 6 درصدی روبرو شد.روی نیز در ادامه نوسانات شدید قیمتی خود در ماه های اخیر،9درصد رشد قیمت داشت.در هفته اخیر سرانجام قیمت نیکل پس از ماه ها به بیش از سی هزار دلار در هر تن رسید .قیمت این فلز در این هفته با افزایش خیره کننده 11 درصدی روبرو شد.

شاخص ها

شاخص GFSM : این شاخص منعکس کننده عملکرد قیمتی آلومینیوم ، مس، سرب، نیکل، روی و قلع در بازار فلزات لندن می باشد. شاخص مذکور از محاسبه میانگین قیمت فلزات نامبرده شده با وزن برابر بدست می آید.

مبدا زمانی محاسبه شاخص GFSM نیز چهارم ژانویه سال 2000 میلادی می باشد.

طی معاملات هفته گذشته شاخص GFMS از 359 واحد در ابتدای هفته به 374 واحد در پایان هفته رسید و 4 درصد افزایش را به ثبت رساند.

مس

در نخستین روز معاملاتی هفته گذشته( 25فوریه ) مس در قیمت 8198 دلار در هر تن معامله شد و در معاملات روز جمعه قیمت این فلز به 8481 دلار رسید که نشان دهنده 3 درصد افزایش است.

مقدار ذخایر مس در بورس فلزات لندن در ابتدای هفته گذشته 149225 تن بودکه در پایان معاملات هفتگی با 3 درصد کاهش به 144850تن رسید

آلومینیوم

در معاملات روز 25 فوریه ، قیمت آلومینیوم 2862 دلار در هر تن بوده که این قیمت در معاملات روز جمعه با افزایشی به میزان 6درصد به 3049 دلار رسیده است.

مقدار ذخایر آلومینیوم در بورس فلزات لندن نیز در پایان هفته به 948575 تن رسید که نسبت به میزان ذخایر این فلز در ابتدای هفته که 950900بود 2/0 درصد کاهش یافته است.

سرب

سرب در معاملات اولین روز هفته به قیمت 3250 دلار در هر تن معامله شد و در روز جمعه قیمت این فلز به 3340 دلار در هر تن رسید و 7/2درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند.

موجودی این فلز نیز در بورس فلزات لندن درابتدای هفته گذشته 44950 تن بود که در پایان هفته با 1 درصد کاهش به45600تن رسید.

روی

روی طی هفته گذشته، افزایش قیمتی به میزان9در صد را تجربه کرد. قیمت این فلز در معاملات روز 25فوریه 2465 دلار در هر تن بود که این قیمت در پایان هفته به 2693 دلار رسید.

شایان ذکر است که مقدار ذخایر این فلز در بورس فلزات لندن درابتدای این هفته 121525 تن بوده است که در پایان معاملات این هفته با5/1 درصد افزایش به123400 تن رسید.

نیکل

درطی هفته گذشته، نیکل شاهد افزایش قیمت بود و از 27745 دلار در هر تن در ابتدای هفته، به 30917 دلار در هرتن در معاملات روز جمعه رسید.این میزان نشان دهنده 11درصد افزایش قیمت بوده است .

مقدار ذخایر این فلز در بورس فلزات لندن در پایان این هفته با 2/0 درصد کاهش به 47868 تن رسید.این مقدار در ابتدای 47975 تن بوده است.

شرکت های برتر

معرفی شرکتهای برتر بورس در معاملات پایان هفته:

در قسمت پیش رو سعی بر این است که به معرفی 5 شرکت برتر فعال بخش فلزات در بورس های اوراق بهادار مطرح جهان پرداخته شود.

در معاملات پایان هفته، شرکت Donner Metals در بورس کانادا با 14/71درصد رشد قیمت، بهترین عملکرد قیمتی را از آن خود کرد.

پس ازآن نیز شرکت Western Copper با 76/11 درصد افزایش در مکان دوم قرار گرفت.به دنبال این دو نیز شرکتهای Centrasia با8درصد ، Northland Resourcesبا 83/7 درصد و Vms Venture با 5/7 درصد افزایش قیمت، در رده های بعدی قرار گرفتند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: