کد خبر : ۱۲۱۴۳
۱۵ اسفند ۱۳۸۶ - ۱۳:۴۴

ریسک بانک‌ها قبل از ورود به بورس باید رتبه‌بندی شود

یک کارشناس حسابرسی بانکی گفت: رتبه‌بندی ریسک بانک ها قبل از حضور در بورس باید از طریق حسابرسی داخلی انجام شود تا بعنوان راهنمای شروع عمل مدنظر قرار گیرد.

محمدرضا بهنام حسین‌پور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس‌، اظهار داشت: بر اساس بررسی های که در جهان توسط مراجع ذیصلاح نظارتی بر بانک ها صورت گرفته انواع نارسائی ها که در همه بانک ها متداول است عمدتاً به 5 طبقه تقسیم می‌شوند.

وی ادامه داد: نبود پاسخگویی و نظارت کافی مدیریت و کوتاهی در توسعه یک فرهنگ کنترلی قدرتمند در درون بانک، تشخیص و ارزیابی نامناسب ریسک برخی از فعالیت‌های بانکی( مربوط به اقلام بالای و زیر خط ترازنامه ) نبود یا ناتوانی ساختارها و فعالیت‌های کنترلی مهمی همچون تفکیک وظایف، تائیدیه‌ها، رسیدگی‌ها، رفع مغایرت‌ها و بازبینی عملکرد اجرایی، تبادل ضعیف اطلاعات بین سطوح مدیریت بانک، به خصوص در مورد انعکاس مشکلات به سطوح بالا و عدم کفایت یا ناکارآمدی برنامه‌های حسابرسی و فعالیت‌های نظارتی از جمله این نارسائی ها است.

حسین‌پور افزود: به همین علت و براساس پیشنهادات کمیته بازل اصولی برای ارزیابی نظام‌های کنترل‌ داخلی" شناخته شده‌ که مدیریت بانک ها به رعایت مواردی چون نظارت مدیریت و فرهنگ کنترلی، شناخت و ارزیابی ریسک، فعالیتهای کنترلی و تفکیک وظایف، اطلاعات و ارتباطات، فعالیتهای نظارتی و اصلاح نارسائیها، ارزیابی نظام‌های کنترل داخلی توسط مراجع نظارتی ملزم شده اند.

این کارشناس حسابرسی بانکی در رابطه هدف های کنترل داخلی و حسابرسی داخلی گفت : سیستم کنترل داخلی به منظور اطمینان یافتن از مواردی اعمال شدن سیاست‌ها و خط‌مشی‌های سازمان، شناسایی و شناساندن اصول و ارزشهای سازمان، رعایت قوانین و مقررات، دقیق و قابل اعتماد بودن صورتهای مالی و سایر اطلاعات منتشر شده ، مدیریت کارآمد و اثربخش نیروی انسانی و سایر منابع استقرار می‌یابد.

حسین پور ادامه داد : هدف حسابرسی داخلی کمک به مدیریت است تا اطمینان یابد کلیه موارد فوق به همانگونه که باید اجراء یا رعایت می شود.

وی افزود : یکی دیگر از نقش‌های حسابرسی داخلی مربوط به وظایف او در مقابل حسابرسان خارجی است زیرا هرچه حسابرسی داخلی موثرتر و با کفایت‌تر باشد وظیفه حسابرسان مستقل آسانتر و هزینه حسابرسان مستقل نیز کمتر خواهد شد و مواردی که حسابرسان مستقل می‌توانند به واحد حسابرسی داخلی اتکا کنند شامل انتقال تجربیات از حسابرسی داخلی ادارات سازمان‌های دیگر را به سازمان مورد بحث و اطمینان سازمان از انتخاب بهترین روش حسابرسی داخلی ، ارزیابی کیفیت حسابرسی داخلی و کاهش هزینه حسابرسی است.

حسین پور خاطر نشان کرد : با این اوصاف و با توجه به الزامات حسابرسی داخلی چندگاهی است که مجموعه ضوابط و مقرراتی تحت عنوان استانداردهای حسابرسی داخلی انتشار یافته‌اند که شامل استقلال، تجربه، مهارت حرفه‌ای، حوزه کار، انجام فرآیند حسابرسی داخلی، مدیریت فرآیند حسابرسی داخلی است.

وی ادامه داد :‌در همین چارچوب وظیفه واحد حسابرسی داخلی مجموعه بانکی کشور باید حوزه کاری خود را آنچنان گسترده کند که بتواند انجام امور حسابرسی مالی، حسابرسی دارائیها، حسابرسی ارزش پولی و کنترل خودارزیابی را عهده‌دار شوند و در حسابرسی داخلی بانکها رتبه‌بندی ریسک باید به عنوان راهنمای شروع عمل تلقی میشود و فرآیند حسابرسی نیز شامل برنامه‌ریزی دقیق، شناخت از سیستم و یا وضعیت موجود بانک، ارزیابی صحیح از ریسک و کنترل، ارتباطات خوب و مستندسازی واقعی و کامل است.

کارشناس حسابرسی بانکی در خاتمه با بیان این نکته که حسابرسی داخلی در چارچوب نظام نظارتی بانک ها نقش بسزایی به فارس گفت : خطاء و اشتباه، ضعف قضاوت، نقض‌قوانین، کلاهبرداری، ضعف برنامه‌ریزی استراتژیک، ورشکستگی، عدم کفایت مدیریت اطلاعاتی، اشاعه و بررسیهای رایانه‌ای از جمله ریسک‌های حسابرسی هستند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تطبیق اساسنامه

تطبیق اساسنامه "خکاوه" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سایپا دیزل در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار می‌شود.
زمان برگزاری مجمع

زمان برگزاری مجمع "وسپهر" مشخص شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود "وهامون" از اواخر تیرماه

شرکت سرمایه گذاری هامون صبا از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع "شنفت" در نیمه خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت نفت پارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می‌شود.
سود ۱۸ تومانی به ازای هر سهم

سود ۱۸ تومانی به ازای هر سهم "غشان" در مجمع

مجمع عمومی شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: