کد خبر : ۱۲۱۵۸
۲۰ اسفند ۱۳۸۶ - ۰۸:۴۶
{mosimage}احتمال وقوع جرایمی همانند پولشویی در بورس اندک است زیرا اغلب فعالیتهای مربوط به بورس در بانک ها انجام می شود.از آنجایی که تمام پولهای مربوط به خرید یا فروش سهام شرکتها به حساب بانکی واریز می شود، بانکها بیشتر از بازار سرمایه باید نسبت به احراز هویت مشتریان خود اهتمام ورزند که این عمل نیز مورد توجه بانکها قرار دارد.

مبارزه با پولشویی در بانک مقدم بر بازار سرمایه

روز گذشته (19/11/86) کار گروه تدوین آیین نامه و مقررات مبارزه با پولشویی در بازار سرمایه متشکل از کارشناسان بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی پیش نویس اولیه آیین نامه مبارزه با پولشویی در بازار سرمایه تصویب کرد.

بنا بر گزارش بورس نیوز در پیش نویس این آیین نامه، کارگزاران و دیگر نهادهایی که خدمات سرمایه گذاری به مشتریان خود ارایه می کنند موظف شده اند ضمن احراز هویت ارباب رجوع و نماینده یا وکیل وی، سوابق مربوطه به شناسایی و سوابق حساب ها و عملیات معاملات مشتریان را برای مدتی که در آیین نامه مشخص شده نگهداری کنند.

بر این اساس با توجه به متن پیش نویس این آیین به نظر می رسد تنها نکته مثبت تصویب این آیین نامه قانونی شدن فعالیت های گذشته کارگزاران در این راستا می باشد چراکه اغلب کارگزاران و نهاد های دارای خدمات سرمایه گذاری بر این باورند که این امر نیز در گذشته از سوی کارگزاران لحاظ می شده و در این آیین نامه نکته جدیدی در خصوص مبارزه با پولشویی در بازار سرمایه به چشم نمی خورد.

در همین راستا اکبر زرگانی نژاد مدیر عامل شرکت کارگزاری امین سهم در گفتگو با بورس نیوز با اشاره به پیش نویس آیین نامه مذکور اظهارداشت: رعایت برخی از نکات در معاملات بازار سرمایه برای جلوگیری از پولشویی اساساً از گذشته مورد توجه کارگزاران بوده و اغلب کارگزاری ها و نهادهای سرمایه گذاری مشتریان خود را شناسایی کرده اند و کانالهای پولی آنها نیز مشخص است.

وی افزود: تمام معامله گران بازار سرمایه که از طریق کارگزاری ها اقدام به خرید و فروش می کنند دارای حساب های بانکی می باشند و خود این مسئله سبب احراز هویت فعالان بازار سرمایه می شود.

همچنین شهرام شهمیری مدیر عامل شرکت کارگزاری سهم آشنا نیز در گفتگو با بورس نیوز ضمن بیان عدم نکته جدید و قابل توجه نسبت به فعالیت گذشته کارگزاران در این خصوص گفت: احتمال وقوع جرایمی همانند پولشویی در بورس اندک است زیرا اغلب فعالیتهای مربوط به بورس در بانک ها انجام می شود.

شهمیری خاطرنشان کرد: از آنجایی که تمام پولهای مربوط به خرید یا فروش سهام شرکتها به حساب بانکی واریز می شود، بانکها بیشتر از بازار سرمایه باید نسبت به احراز هویت مشتریان خود اهتمام ورزند که این عمل نیز مورد توجه بانکها قرار دارد.

وی در پایان اظهار داشت: به علت اینکه بانکها در امر خرید و فروش سهام در بورس یکی از ارکان مهم و کلیدی بشمار می روند و با توجه به قوانین بانکها در خصوص مشخص بودن هویت تمامی ارباب رجوعان و مشتریان و شفاف بودن کانالهای پولی مشتریان که از بازار سرمایه به سمت بانک جاری می گردد به نظر می رسد در بازار سرمایه کمتر شاهد ارتکاب جرایمی همچون پولشویی باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل: