کد خبر : ۱۲۲۲۶
۲۵ اسفند ۱۳۸۶ - ۱۰:۳۳
{mosimage}افزایش قیمت مواد اولیه باعث گردیده است که متوسط قیمت هر دستگاه خودروی سواری در ایالات متحده 350 دلار بالا رود.بیشتر تحلیل گران بازار، علت افزایش قیمت خودرو را در حالی که بازار با کاهش تقاضا روبرو است، افزایش شدید قیمت مواد اولیه عنوان می کنند.

خودرو در آمریکا گران شد

گروه بین الملل بورس نیوز– افزایش قیمت مواد اولیه باعث گردیده است که متوسط قیمت هر دستگاه خودروی سواری در ایالات متحده 350 دلار بالا رود.

بر اساس گزارش موسسه Lehman Brothers شرکت معظم اتومبیل سازی جنرال موتورز ، در سال جاری افزایش هزینه ای به میزان 812 میلیون دلار را در خرید مواد اولیه مورد نیاز خود متحمل خواهد شد و این میزان برای فورد موتورز نیز 459 میلیون دلار خواهد بود که عمده علت آن، افزایش قیمت آلومینیوم ، پلاتین و فولاد می باشد .

بیشتر تحلیل گران بازار، علت افزایش قیمت خودرو را در حالی که بازار با کاهش تقاضا روبرو است، افزایش شدید قیمت مواد اولیه عنوان می کنند. بالا رفتن قیمت فلزات پایه و سایر مواد اولیه مورد استفاده، خودروسازان را وادار به افزایش قیمت های خود نموده است. در هفته گذشته نیز خبر بدی که خودروسازان رسید این بود که موسسه Barclays اعلام نمود که به طور مداوم بر تعداد سرمایه گذاران در بازارهای کالاهایی در سال جاری افزوده شده و همین امر، در حمایت از قیمت های بالای کالاهایی همچون فلزات پایه موثر خواهد بود. بر اساس این گزارش میزان سرمایه گذارانی که بیش از 10 درصد سبد دارایی های خود را در سه سال آینده به بازار های کالایی منتقل خواهند نمود به 34 درصد خواهد رسید.

افزایش قیمت مواد اولیه، راه گریزی را جز بالا بردن قمیت خودرو توسط تولید کنندگان باقی نگذاشته است. برای مثال، افزایش قیمت پلاتین خودروسازان را به سمت جایگزینی تا حد امکان این فلز با پالادیم وا داشت، اما افزایش شدید قیمت پالادیم نیز در نهایت به زیان آنها تمام شد. قیمت پالادیم در حال حاضر بیش از 570 دلار در هر اونس می باشد که نسبت به اواسط اکتبر سال گذشته میلادی، 47 درصد گران تر شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "قشهد" ۷۷۰ ریال سود گرفتند

مجمع عمومی شرکت شهد در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "وآداک" از مجمع سودی نگرفتند

مجمع عمومی شرکت نوسازی و ساختمان تهران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ برگزار شد.
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع "تنوین" با محور نقدینگی

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه نوین در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۹ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: