تعداد بازدید : ۱۹۸۲
کد خبر : ۱۲۳۷۱۲
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۷
هشدار چند روز قبل وزير نيرو درباره احتمال جيره بندي آب در پايتخت و چند كلانشهر ديگر، روز گذشته با طرح احتمال ورود نيترات به شبكه آب زير زميني بر اثر كمبود ذخاير آب مصرفي پررنگ‌تر شد. علاوه بر آنكه بار ديگر پرونده فراموش شده واقعيت وجود فلزات و املاح مضر در آب شرب تهران را باز كرد.

به گزارش اعتماد، حسين رستگار؛ مديركل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو احتمال ورود نيترات به آب شرب را در حالي مطرح كرد كه چند سال قبل هم وجود نيترات در آب شرب برخي مناطق پايتخت موجبات نگراني ساكنان اين مناطق را رقم زد. در حالي كه همان زمان اعلام مي‌شد كه چنين احتمالي در حد شايعه است اما هشدار روز گذشته اين مقام مسوول با اين واقعيت مرتبط شد كه كم‌آبي مي‌تواند منجر به نشت املاح و فلزات نه چندان مفيد به آب شرب شود و در حالي كه بر اثر مصرف بي‌رويه آب در پايتخت، اكنون سدهاي تهران با افت ۲۹ درصدي ذخاير آبي مواجه شده رستگار هم روز گذشته نسبت به مصرف بي‌رويه آب در تهران به اين شيوه هشدار داد و افزود: «احتمال مي‌رود امسال نيز با كم‌آبي و در نتيجه نيتراتي شدن آب مواجه شويم به همين دليل بررسي كيفيت آب تهران را آغاز كرده‌ايم و در برنامه امسال كنترل آب در سطح لوله‌كشي، مصرفي و بسته‌بندي را در دست بررسي داريم.»

او در حالي كه مسووليت كيفيت آب لوله‌كشي را متوجه وزارت نيرو مي‌دانست افزود: «دو سال پيش با همكاري معاونت بهداشتي وزارت بهداشت نمونه‌برداري روي آب تهران را آغاز كرديم و مشخص شد به دليل كم‌آبي حجم نيترات بالا رفته و آب مصرفي با آب چاه مخلوط شده بود در نتيجه فاضلاب منازل به آب ورود كرده و طي نامه محرمانه اعلام كرديم كه اصلاحات لازم انجام گرفت.»

رستگار همچنين با اشاره به وجود ۵۲ آزمايشگاه دولتي زيرمجموعه آزمايشگاه مرجع غذا و دارو گفت: «بيشترين مواردي كه از دادگاه‌ها به آزمايشگاه فرستاده مي‌شوند اغلب مواد حاوي متادون، روانگردان، ترياك، داروهاي اعصاب، گوشت‌هاي وارداتي و الكل است و گاهي حتي قرص‌هاي آنتي‌هيستامين را مي‌بينيم كه تركيبات شيشه به آن افزوده‌اند و نمونه به آزمايشگاه براي انجام آزمايش ارجاع داده مي‌شود.»

رستگار با تاكيد بر بي‌مورد بودن نگراني نسبت به افزودن روغن پالم به برخي انواع شير و ماست‌هاي كم‌چرب توضيح داد: «در اين لبنيات روغن گياهي را به جاي حيواني استفاده مي‌كردند و اين يك تقلب محسوب مي‌شود. با اين وجود با آزمايش‌هاي انجام شده تعداد موارد به حدي نبود كه احساس نگراني ايجاد كند و در بررسي‌هاي جديد نيز مشكلي وجود نداشته است. تعداد محدودي از شركت‌ها به اين كار مبادرت كرده بودند كه با آنها برخورد شده است.»

وي در مورد وضعيت داروهاي ماهواره‌يي لاغري و چاقي كه تبليغ مي‌شوند گفت: «محصولات تبليغي در شبكه‌هاي ماهواره‌يي مورد تاييد ما نيست چرا كه از مبادي غيرمجاز وارد مي‌شوند شرايط حمل و نقل آنها به خوبي رعايت نمي‌شود و محل غيراستاندارد و موادي كه در آن استفاده مي‌شود سالم نيست. به اين داروها متاسفانه مواد افزودني يا داروهاي عصبي اضافه مي‌كنند و اغلب بر روي مغز اثر گذاشته يا بر روي سيستم متابوليسم تاثير مي‌گذارند تا چربي‌سوزي را بالا ببرند. در برخي از اين داروها نيز هورمون رشد را به چربي‌ها وارد مي‌كنند تا سوخت و ساز بالايي پيدا كند. اين داروها بيماري‌هاي عصبي ايجاد مي‌كند، اثرات تخريبي روي مغز دارد و در طولاني‌مدت باعث بيماري‌هاي افسردگي و جنون مي‌شود.»

مدير كل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو گفت: «همچنين داروهاي مكمل كه در بدنسازي استفاده مي‌شود بايد حتما از داروخانه تهيه شود و خارج از آن غيرمجاز است. در حالي كه مي‌بينيم سوپرماركت‌ها، زيرپله‌ها و خيابان ناصر خسرو مملو از فروش اين مكمل‌هاست. به همين دليل در جلساتي كه در وزارت بهداشت انجام مي‌شود در حال بررسي هستيم كه توزيع اين داروها فقط در داروخانه‌ها انجام شود. متاسفانه ضوابط منظمي براي اينكه اين داروهاي مكمل در داروخانه‌ها توزيع شوند تاكنون وجود نداشته است.»

وي همچنين با اشاره به اينكه مردم بايد آگاهي لازم را در مصرف مواد غذايي خود داشته باشند گفت: به عنوان مثال مردم تصور مي‌كنند كه مصرف كره حيواني مضر بوده و كره گياهي را به جاي آن مصرف مي‌كنند در حالي كه كره گياهي اسيد چرب ترانس و چربي بالاتري دارد و كيفيت، ويتامين‌ها و مواد مفيد كمتري نسبت به كره حيواني دارند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: