تعداد بازدید : ۴۲۰۴
کد خبر : ۱۲۳۹۶۴
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۸
آرمان: بازار مسکن به لحاظ حجم معاملات خرید و فروش در سال 92 با رکود شدیدی مواجه شد و حتی بسیاری از تحلیلگران اقتصادی آن را تهدیدی برای سایر بخش‌های اقتصادی و حتی اشتغال می‌دانستند.با شروع سال 93 و همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه​ها امید دوباره برای سازندگان بخش مسکن ایجاد شد که متقاضیان مسکن برای خرید دست به کار ‌شوند. اما گزارش‌ها از بازار مسکن حاکی از این موضوع است که سازندگان مسکن دیگر رغبتی‌ برای ساخت و ساز ندارند و بازار مسکن تحرکی ضعیف توأم با رشد اندک قیمت و اجاره‌‌بها را شاهد است.
این در حالی است که فعالان بخش ساخت و ساز بر این باورند که آمار ورود سازنده‌ها همواره در اوایل سال افزایش می‌یافت اما امسال رکود حاکم بر بازار و کاهش حجم خرید و فروش باعث شده تا افرادی که نقدینگی مناسبی برای ساخت و ساز دارند استقبال چندانی از ساخت و ساز از خود نشان ندهند.تغییر رفتار متقاضیان مسکن که هنوز منتظرند قیمت‌ها پایین‌تر بیاید به سازنده‌ها نیز سرایت کرده به طوری که این روزها بساز بفروش‌ها را نیز به این فکر انداخته است که به جای اینکه ساخت و ساز کنند و یا حتی سرمایه‌ خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند اقدام به پیش خرید مسکن از افرادی که تمایل به ساخت و ساز داشته و پول لازم هستند، ‌کنند.به اعتقاد این افراد حال که ساخت و ساز همانند گذشته سودی ندارد، هزینه‌های آن بالاست بهترین کار برای افزایش سرمایه همان پیش‌خرید مسکن است.مصطفی قلی خسروی، رئیس کمیسیون تخصصی املاک در خصوص دلایل بی‌رغبتی فعالان بخش ساخت و ساز به خبر آنلاین گفت: «در هر شرایط و هر زمانی سود ساخت و ساز جزو بالاترین سودهای بازار است. از اینکه فعالان بخش ساخت و ساز رغبتی به ساخت مسکن ندارند دلیلش این است که دریچه‌های دیگری برای سرمایه‌گذاریشان باز شده‌است به طور مثال در بخش بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.»وی افزود: « بانک‌ها عامل اصلی تورم هستند.
زیرا اکثر بانک‌ها شرکت‌های ساخت و ساز دارند. از نظر من یکی از راه‌های نجات رکود به وجود آمده سرمایه‌گذاری در بخش بورس است زیرا در این صورت دیگر وابسته سهامدار شدن در بانک‌ها نیستیم و می‌توانیم سهامدار بورس شویم و در کارهای بزرگ سرمایه‌گذاری کنیم. دلیل اصلی رکود در بازار مسکن  نیز همین بانک‌ها هستند زیرا قیمت‌ها را بالا می‌برند که خودشان بتوانند سرمایه‌گذاری کنند. به طوری که اگر بسیاری از این بانک‌ها را منع کنند که ساخت و سازی نداشته باشند به طور حتم خیلی از همین بانک‌ها ورشکست می‌شوند.»

محكوم به ساخت مسكن هستيم

قلی خسروی در خصوص پیش بینی بازار مسکن گفت:«ما همیشه امیدوار هستیم و نمی‌توانیم به تندی بگوییم که مردم دوست ندارند دیگر ساخت و ساز انجام دهند. نه به این صورت نیست چرا که ساخت و ساز هنوز هم سود خوبی دارد و در بازار هنوز هم حرف اول را می‌زند. ما محکوم به ساخت هستیم و در شرایط کمبود مسکن که وجود دارد تنها راه همین ساخت و ساز است. دولت نیز در این راستا قطعا کمک می‌کند و مطمئن باشید روند بازار روند رو به رشد و خوبی خواهد بود. هنوز هم طبق آمارهایی که در اختیار دارم از رکود شدید خبری نیست و از نظر من شرایط بازار مسکن هر روز بهتر از دیروزش خواهد بود. جوازهایی که برای ساخت و ساز صادر شده است نشان دهنده این موضوع است که در سال 93 بازار مسکن رونق خواهد گرفت.»

22هزار مسکن مهر منتظر وام

در همين حال مدیر امور مسکن مهر بنیاد مسکن با بیان اینکه 22‌هزار مسکن مهر 99 ساله منتظر اخذ تسهیلات از بانک مسکن هستند، گفت: مکاتبات بسیاری برای بانک مسکن جهت تسهیل در اعطای تسهیلات مسکن مهر ارسال شده اما بانک مسکن می‌گوید خط اعتباری نداریم.امید محمدی در این باره توضیح داد: 22 هزار واحد مسکونی مهر که عملیات ساخت آن در زمین‌های 99 ساله از 6 ماه دوم سال گذشته آغاز شده، معطل دریافت تسهیلات مسکن مهر از سوی بانک مسکن هستند. وی با تاکید بر اینکه یکسری از این واحد‌های مسکونی با دریافت آورده متقاضیان مسکن مهر در حال ساخت هستند، ادامه داد: این 22 هزار واحد مسکونی در زمین‌های 99 ساله توسط انبوه‌سازان و گروه‌های ساخت در حال احداث هستند.وی در پاسخ به این سوال که دلیل عدم پرداخت تسهیلات مسکن مهر از سوی بانک مسکن چیست، گفت: بانک مسکن اعلام می‌کند که خط اعتباری تمام شده است و متاسفانه به‌رغم تمام تلاش‌ها هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

مسکن امید گوشت قربانی نشود

همچنين دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران از دولت خواست تا قبل از اجرای طرح مسکن امید، مشکلات و نقاط ضعف مسکن مهر را آسیب‌شناسی و بررسی کند. هادی ابوی گفت: کارگران به امید خانه‌دار شدن در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اند.وی ادامه داد: تامین مسکن یکی از دغدغه‌های مهم کارگران به شمار می‌رود و اگر قبلا یک سوم حقوق آنها صرف هزینه‌های مسکن می‌شد اکنون باید سه چهارم دریافتی خود را بابت اجاره منزل پرداخت کنند.ابوی درباره طرح مسکن امید که دولت یازدهم درصدد اجرای آن است، گفت: این طرح مورد تاکید وزیر کار قرار گرفته و بر اساس آن تفاهم‌نامه‌هایی هم به امضا رسیده و قرار است که تا سه سال آینده تامین مسکن کارگران اتفاق بیفتد اما معتقدم که اگر قرار باشد مسکن امید هم مثل مسکن مهر گوشت قربانی شود و هر سازمان و دستگاهی بخواهند از آن منتفع شوند مردم نیازمند هرگز صاحبخانه نمی‌شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: