تعداد بازدید : ۲۲۷۲
کد خبر : ۱۲۴۳۱۵
۰۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۱
تفاهم نامه توسعه همکاری های فنی و پژوهشی بین شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و مرکز بین‌المللی مدیریت مخاطره‌های آبی ژاپن تحت نظارت یونسکو امضا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، تفاهم‌ نامه شرکت آب و نیرو و مرکز بین‌المللی مدیریت مخاطره‌های آبی ژاپن تحت نظارت یونسکو برای توسعه همکاری‌های فنی و پژوهشی امضا شد. با توجه به شرایط کم‌آبی کشور و نامناسب بودن بارش‌ها باید در مسائل هیدرولوژیکی هواشناسی تمرکز کنیم؛ در همین رابطه نیز مدل‌های پیش‌بینی هیدرولوژیکی و مدل‌های مدیریت یکپارچه منابع آب آماده شده است.

در آئین امضای این تفاهم‌نامه مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: هدف اصلی این شرکت برنامه‌ریزی توسعه نیروگاه‌های برق‌ آبی کشور است و در کنار این موضوع، مطالعه طراحی و ساخت سازه‌های برق‌ آبی، اجرای سدهای بزرگ، انتقال آب بین حوزه‌ ای و طرح‌ های بزرگ توسط شرکت آب و نیرو مدیریت می‌شود و در این بین توسعه انرژی‌ های پاک، مدیریت دانش و پژوهش و صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

محمدرضا رضازاده ادامه داد: در کنار موارد مذکور، طرح‌های آبیاری و زهکشی از طرف وزارت نیرو به این شرکت محول شده و اجرای 180 هزار هکتار شبکه در دستور کار شرکت قرار دارد. وی با بیان اینکه نیروگاه‌ های کوچک، متوسط و میکرو نیز در اولویت‌های کاری شرکت هستند افزود: غیر از نیروگاه‌های برق‌ آبی و ساخت سدهای بزرگ، برنامه‌ریزی برای استفاده از نیروگاه‌ های کوچک، متوسط و میکرو در دستورکار شرکت است و به‌ دلیل اینکه در نیروگاه‌های کوچک دولت به‌ طور مستقیم سرمایه‌گذاری نمی‌کند، جذب سرمایه بخش خصوصی در این بخش جزو اولویت‌های شرکت محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌های برق‌ آبی در تولید برق کشور 14.14 درصد سهم دارند بیان داشت: پتانسیل احداث نیروگاه‌ های برق‌ آبی در کشور بیش از 30 هزار مگاوات است که تاکنون 10 هزار مگاوات آن نصب شده است.

این مقام مسئول درو زارت نیرو تصریح کرد: با توجه به شرایط کم‌آبی کشور و نامناسب بودن بارش‌ها باید در مسائل هیدرولوژیکی هواشناسی تمرکز کنیم؛ در همین رابطه نیز مدل‌های پیش‌بینی هیدرولوژیکی و مدل‌های مدیریت یکپارچه منابع آب آماده شده است. ما در هر سه حوزه مهم آبی کشور یعنی کارون، دز و کرخه موضوع مدیریت یکپارچه منابع آبی را مطالعه کرده‌ایم.

رضازاده ابراز امیدواری کرد: تفاهم‌نامه امروز چارچوبی برای افزایش همکاری در زمینه‌های پژوهشی و فنی در رابطه با مدیریت بلایای ناشی از سیلاب و شرایط آب و هوایی مدیریت یکپارچه منابع آب (IWRM) در مناطق خشک و نیمه‌ خشک بین مرکز بین‌المللی مدیریت ریسک و مخاطره‌های آبی ژاپن که تحت نظارت یونسکو است و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران فراهم آورد.

"کینویوشی تاکیوشی" مدیرعامل مرکز بین‌المللی مدیریت ریسک و مخاطره‌های آبی ژاپن تحت نظارت یونسکو (ICHARM) نیز در این آئین با اشاره به اهمیت تغییر اقلیم گفت: موضوع تغییر اقلیم یکی از موضوع‌ات جدی در جهان به‌ ویژه در مناطق خشک است. آگاهی از بلایای اقلیمی تنها با یک روش امکان ندارد بلکه استفاده از روش‌های ترکیبی می‌تواند موثر واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: ما باید در مورد پیامدهای تغییر اقلیم آگاه باشیم و جامعه را از آثار تغییر اقلیم به‌ وسیله آموزش‌ های پایه‌ای در فعالیت‌ های غیرسازه‌ای، اقتصادی پویاتر و انجام فعالیت‌های غیرسازه‌ای حفظ کنیم. ایران دومین کشوری است که بیشترین سد در حال احداث را دارد و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزون‌ بر ساخت سازه‌های سد، در زمینه‌های غیرسازه‌ای هم فعالیت داشته که می‌توان به فعالیت‌های زهکشی و آبیاری اشاره کرد.

تاکیوشی گفت: ما در زمینه مدل‌های هیدرولوژیکی فعال هستیم و در واقع اشتیاق ما در این بوده که این مدل‌ها را در سرزمین‌های خشک و بیابانی توسعه بدهیم و بتوانیم جنبه دیگری از تغییر اقلیم را در نظر مشاهده و آثار خشکسالی بررسی کنیم.

وی گفت: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در زمینه مدل‌های پیش‌بینی بارش و سیلاب فعالیت دارد و ما علاقه‌مند هستیم نقش سازنده‌ای در توسعه این مدل‌ها در حوزه دز و کارون داشته باشیم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.