تعداد بازدید : ۸۰۴
کد خبر : ۱۲۸۸۶۶
۰۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۲

محمد آزاد همچنین عدم امکان خرید تناژهای سبک محصولات فولادی از بورس کالا را برای آهن‌فروشان یکی دیگر از مشکلات این صنف دانسته بود؛ چراکه اگر این امکان وجود داشت در همان هنگام معامله در بورس، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده و مشکلات بعدی برای آهن‌فروشان به واسطه نبود فاکتور خرید بروز نمی‌کرد.
اما معاون عملیات و نظارت بورس کالا با تاکید بر اینکه بورس کالای ایران مناسب‌ترین بستر شفافیت مالیاتی شرکت‌ها است، درباره انتقاد برخی آهن‌فروشان، گفت: بورس کالا مقاطع فولادی را طوری عرضه می‌کند که کشف نرخ منطقی باشد؛ ضمن اینکه سیاست‌های عرضه‌کنندگان محصولات فولادی نیز در حجم عرضه محصولات دخیل است.
مهرزاد نامداری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه فرار مالیاتی در بورس کالای ایران به‌دلیل شفافیت سازوکار آن غیرممکن است، اظهار کرد: تمام شرکت‌های خریدار از بورس کالا موظف به تکمیل فیش مالیات بر ارزش افزوده 8 درصدی و ارائه‌ به اتاق پایاپای هستند.
وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خریدار از بورس کالا مالیات بر ارزش افزوده را به‌طور قطع پرداخت می‌‌کنند، توضیح داد: بورس کالا عملکردی کاملا شفاف داشته و در صورت انجام معاملات توسط هر یک از شرکت‌ها در بورس کالا، تمامی اطلاعات به‌طور شفاف ثبت می‌‌شود و در صورت لزوم در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سایر سازمان‌های فرادستی قرار می‌گیرد. وی افزود: عملکرد تمام شرکت‌ها در بورس کالا شفاف است و این شرکت‌ها دلیلی بر عدم ارائه‌ فاکتور به خریداران
ثانویه ندارند. نامداری با اشاره به اینکه هم‌اکنون متقاضیان خرد مقاطع فولادی، خریدشان را از طریق تعاونی‌های مربوطه انجام می‌دهند، افزود: برای محصولات فولادی در بورس کالا حداقل حجم عرضه 110 تن است که ارزش آن رقم بالایی برای شرکت‌های تعاونی نیست. شرکت‌هایی که تناژ بالا عرضه می‌کنند، در حقیقت تناژهای پروژه‌ای را روی تابلو می‌برند؛ همین شرکت‌ها در کنار هر محموله بزرگ پروژه‌ای حتما محموله کوچک‌تر برای خریداران خرد با حداقل حجم خرید پایین‌تر و البته اندکی قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.
وی همچنین تصریح کرد: رکود حاکم بر اقتصاد کشور، زمینه رکود در بازار آهن‌فروشان را ایجاد کرده است، هر آنچه مربوط به معاملات بورس کالای ایران است، قابل رصد و مشاهده است، بنابراین هیچ چیز در این سازوکار پنهان نیست و همه آمار و اطلاعات شفاف است. معاونت عملیات و نظارت بورس کالای ایران در پایان خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین‌ ویژگی‌های بورس کالا شفافیت در معاملات است؛ بدون شک اقتصاد ملی می‌تواند با معامله تمام محصولات صنعتی، معدنی، نفتی، پتروشیمی و کشاورزی در بورس کالا، شفافیت مالیاتی را به بهترین شکل تجربه کند.

فرار مالیاتی در بورس کالا غیرممکن است
فرار مالیاتی در بورس کالا غیرممکن است

فرار مالیاتی در بورس کالا غیرممکن است


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: