تعداد بازدید : ۱۱۷۸
کد خبر : ۱۲۹۸۴۷
۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۶
خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: رئیس جمهور در تازه ترین گزارش خود از وضعیت بحرانی بازار کار اعلام کرده آمار بیکاری در کشور تکان‌ دهنده است و از سال 86 تا 91 اشتغال خالص نداشتیم به نحوی که تعداد بیکار شدگان با تعداد ورودی ها به بازار کار برابر بوده است. با این وجود، مقامات دولت سابق مکررا بر ایجاد تا 7 میلیون فرصت جدید شغلی در فاصله سال‌های فعالیت دولت های نهم و دهم تاکید می‌کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، برای چندمین بار است که رئیس جمهور از یکسال گذشته تاکنون درباره وضعیت نامناسب و بحرانی بیکاری در کشور سخن می گوید.

حسن روحانی در یکسالی که از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد در چندین مرحله به صراحت درباره وضعیت بازار کار و اشتغال کشور گزارش داده اما هنوز به طور رسمی بسته سیاستی اشتغال دولت تصویب و اجرا نشده است.

اولین اظهارنظر رسمی رئیس جمهور درباره اشتغال زایی دولت های نهم و دهم زمانی بود که وی در واپسین روزهای فعالیت دولت سابق در تابستان سال گذشته اعلام کرده بود گزارش ها نشان می دهد خبری از اشتغال زایی میلیونی نیست و میزان اشتغال ایجاد شده در فاصله سال های 84 تا 91 تنها 14 هزار شغل در هر سال بوده است.

گفته های رئیس جمهور با انتقاد شدید مقامات دولت سابق که در آخرین روزهای کاری خود قرار داشتند همراه شد، اما اندکی بعد از آغاز به کار دولت تدبیر و امید مرکز آمار ایران با انتشار گزارش کاملی، اظهارات رئیس جمهور درباره عملکرد اشتغالی دولت های سابق را تایید کرد.

پس از آن وی در قالب گزارش عملکرد 100 روزه اقتصادی دولت نیز مباحثی را درباره بیکاری مطرح کرد و عنوان داشت که موضوع بیکاری و وضعیت نابسامان بازار کار، از بزرگترین مسائل و موانع پیش روی دولت است.

به تازگی نیز روحانی دستوراتی را به وزیر کار و معاون برنامه ریزی رئیس جمهور درباره استفاده از تمامی امکانات و ظرفیت ها داده و از آنها خواسته اقدامات موثری برای متعادل شدن وضعیت بیکاری کارجویان تحصیل کرده طی امسال و سال آینده صورت گیرد.

گزارشات روحانی از وضعیت بازار کار

البته پیش از آن نیز رئیس جمهور در مراسم روز جهانی کار و همچنین ابتدای سال، مباحثی را پیرامون اشتغال و وضعیت بازار کار مطرح کرده است.

کارشناسان بازار کار می گویند اینکه رئیس جمهور به عنوان شخص اول قوه مجریه و در راس دولت وجود بحران در بازار کار کشور و همچنین واقعیت درخواست های میلیونی برای شغل را از سوی جوانان می پذیرد و آن را عنوان می کند، خود یک گام رو به جلو در حل این معضل بزرگ و کهنه کشور است.

در روزهای گذشته نیز دولت تدبیر و امید بسته خروج غیرتورمی از رکود را منتشر و ارائه کرده است. در این قالب دولت سعی دارد به وضعیت اقتصادی کشور سروسامانی بدهد که در صورت تحقق این امر می توان انتظار داشت سرمایه گذاری های جدیدی در بخش های مختلف اقتصادی کشور صورت گیرد که نتیجه آن رونق اشتغال خواهد بود.

جدیدترین اظهارنظر رئیس جمهور درباره وضعیت بیکاری که بسیار نیز صریح است در سفر وی به استان چهارمحال و بختیاری صورت گرفت. رئیس‌ جمهور درباره مشکل بیکاری تصریح کرد: امروز جامعه ما از معضل بزرگی به نام بیکاری رنج می‌برد.

روحانی ادامه داد: آمار بیکاری در کشور تکان‌ دهنده است و از سال 86 تا 91 یک اشتغال خالص نداریم. اشتغال داشته‌ ایم و به همان نسبت عده‌ای بیکار شده‌ اند و آمار به ما می‌ گوید که در مجموع اشتغال صفر بوده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اشتغال صفر یعنی فاجعه بزرگ برای کشور، بیکاری بزرگترین معضل جامعه امروز ما مثل خشکسالی، کم‌ آبی و معضل محیط زیست است و ما هیچ راهی جز اولویت‌ بندی معضلات و مشکلات و اولویت‌ بندی راه‌ حل‌ ها نداریم.

علیرضا حیدری کارشناس بازار کار در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه هرآنچه که درباره وضعیت بیکاری جوانان لازم است گفته شود از سوی رئیس جمهور هشدار داده شده است گفت: به نظر می رسد با ورود کارجویان دهه 70 به بازار کار، سونامی جدیدی از تقاضا برای کار در راه باشد.

سونامی جدید تقاضا برای کار در راه است

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: در دهه 70 رشد جمعیت 4 درصدی در کشور اتفاق افتاد که بعدا شدت آن کم شد. البته عنوان می شود 25 سال بعد نیز باید چنین اتفاقی رخ دهد مگر اینکه مسئله خاصی بیافتد.

حیدری ادامه داد: وقتی نرخ رشد جمعیت کشور در دهه 60 و 70 افزایش یافت، ابتدا مردم با مسئله کمبود شیرخشک نوزادان مواجه شدند، سپس وقتی بچه ها بزرگتر شده و وارد مدرسه شدند به دلیل بالا بودن تعداد جمعیت، مدارس چند شیفته اداره شد.

وی خاطرنشان کرد: اما پس از آن دولت ها ظرفیت های جدیدی را در دبیرستان ها و دانشگاه ها برای مقابله با سیل جمعیت جوان کشور ایجاد کردند. توسعه دانشگاه آزاد و ارائه مجوز به برخی موسسات برای پذیرش دانشجو باعث جذب چند میلیون نفر با هدف تاخیر افتادن در ورود به بازار کار شد.

این کارشناس بازار کار معتقد است: اعمال سیاست تاخیری اشتغال و جلوگیری از شتاب تقاضا برای ورود به بازار کار از این طریق به اجرا گذاشته شد ولی بعدها اصل داستان باقی ماند و امروز می بینیم که صدها هزارنفر کارجوی جوان با حجم بالا به دنبال ورود به بازار کار کشور هستند.

به گفته حیدری، وجود برخی مشکلات در تجارت و اقتصاد کشور و سیاست های نادرست باعث شد تا بر شدت بیکاری افزوده شود اما در یک دوره طلایی 8 سال گذشته فرصت مناسبی بود تا با افزایش ناگهانی و تاریخی درآمدهای نفتی کشور، اقتصاد سروسامان یابد که متاسفانه چنین نشد.

وی افزود: برخی سیاست گذاری های نادرست باعث شد تا با فشار به بانک مرکزی، دلار تبدیل به ریال شود و در برخی طرح ها مانند زودبازده ها چند هزارمیلیاردتومان تزریق شود. سپس بازارهای سوداگری و دلالی در ارز، طلا و سکه راه افتاد و دولت در این شرایط برای مقابله با افزایش قیمت ها به سمت واردات رو آورد که باعث ضربه به تولید داخلی شد.

سالیانه باید 700 هزار تا یک میلیون شغل ایجاد شود

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: در حال حاضر، کشور نیازمند ایجاد سالیانه 700 هزار تا یک میلیون اشتغال جدید است. بنابراین وقتی در سال های گذشته به گفته دکتر روحانی اشتغال زایی به صفر رسید، فشار مضاعفی از تقاضا برای کار به دولت جدید وارد شد.

حیدری تاکید کرد: اینها واقعیت امروز بازار کار کشور است و معضلات بزرگی از این ناحیه وجود دارد. در حال حاضر سرانه ایجاد اشتغال جدید برای هر نفر بسیار افزایش یافته است و علاوه بر آن باید برای حفظ اشتغال موجود نیز تلاش شود.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بسیاری از بنگاه ها در نقطه سر به سر فعالیت خود قرار دارند و سود چندانی عاید بسیاری از واحدهای کشور نمی شود تصریح کرد: دولت و سیاست گذاران باید این واقعیت ها را بپذیرند.

به گفته این کارشناس بازار کار، به تازگی وزیر کار اعلام کرد چند میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی در راه بازار کاره هستند که نمی دانیم باید با تقاضاهای شغلی آنها چکار کنیم. هم اکنون اقتصاد به سمت تثبیت و آرامش در حرکت است و دولت توانسته است نرخ تورم را کنترل کند. بنابراین این اقدامات در درازمدت می تواند برای انجام سرمایه گذاری های جدید ایجاد انگیزه کند.

حسين
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
با بيست سال سابقه كار كه 10 سال آن مدير بودم بيكار شدم لكن كاري فراخور حالم پيدا نمي شود و لذا تصميم به مهاجرت گرفتم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: